Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

radioreceptor VEF 221-2


Postări Recomandate

buna seara

am primit acest radio....fata de varianta initiala are ambele benzi de ultrascurte

initial era mort se auzea foarte incet .....schimbat conzii din preamplificator si si-a revenit

pe uus functioneaza dar pe medii scurte si lungi e mort.....nici un fasait absolut nimic

rugamintea mea este daca are cineva o schema a lui si vreun sfat

va multumesc mult

o ciudatenie....fabricat in 1992 are in preamplificatorul audio 2 tz cu germaniu de tipul mp41

in rest parca e facut din resturi

cu respect

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

este schema lui 221 clasic....nodelul meu are pe placa cu volumul inca o placuta din fabrica cu un integrat si o bobina.....

trebuie luat la puricat....cand am pus mana pe el inca era sigilat de rusi deci o interventie anterioara este exclusa

spre deosebire de modelul clasic are difuzor rotund nu eliptic si o bucata de plastic care compenseaza forma

oricum nu se aude ca si modelul initial...mai am in colectie vreo 4 bucati si se aud excelent

va multumesc mult

cand misc comutatorul de benzi se aude cum schimba benzile dar atat.....mort in rest complet cu exceptia FM

Link spre comentariu

S-ar parea ca nici ei n-au prins de veste ca au fabricat varianta asta...nu au decat 221 si 222(si astea prezentate fara schema).

221-2 nu este in baza lor de date,cel putin nu in cea in care am verificat si unde de regula se cam gaseste tot ce au muncit in materie de aparate de radio.

Link spre comentariu

aveti dreptate....din pacate nu am sculele necesare nici generator de semnal nici osciloscop....fiind sigilat probabilitatea ca bobinele sa fie manarite e cam zero.....trebuie sa il iau cu lupa la bani marunti....ceea ce ma nedumereste este acea placa asezata pe placa cu potentiometrii.....in fine banuiesc a fi un convertor de ultrascurte avand in vedere ca are ambele benzi

partea AM e cu componente discrete.....o sa ii iau la masurat tensiunile si tz.....banuiesc si conzii de trecere care pot fi intrerupti astfel incat semnalul sa nu treaca....am in colectie inca 5 bucati si vreo 4 selena si problemele lor au fost electroliticii...dupa schimbare au functionat ireprosabil pentru ce au fost ele proiectate

o duminica placuta tuturor

Link spre comentariu

Buna ziua,am intalnit foarte des la rr rusesti un defect care consta in "retezarea" la nivelul cablajului a terminalelor tranzistorilor din media frecventa,cred ca din cauza aliajului de lipit.Poate daca miscati usor de tz. o sa apara in semnal.

O metoda de verificare este si injectarea de semnal printrun cond.de la un alt rr functional cules la etajul de detective.

Link spre comentariu
  • 6 ani mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări