Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Doresc sa cumpar acest programator TNM 5000.

Preturile difera foarte mult in functie de cate adaptoare are.

Am gasit unul cu urmatoarele adaptoare:

Package include:
1 x TNM5000 programmer
1 x USB Cable (for both power supply and data communication)
1 x Installation CD
1 x PLCC IC extractor
1 x SOP28-DIP28 300mil adapter
1 x SOP8-DIP8 200-208mil adapter
1 x
SOP8-DIP8 150mil adapter
1 x TSSOP28 to DIP28 adapter
1 x SOP16 TO DIP16 adapter
1 x SOP20-DIP20(200~208mil)adapter
1 x TSOP32-DIP32 adapter
1 x PLCC44-DIP44 adapter
1 x PLCC32-DIP32 adapter
1 x PLCC28-DIP24 Adapter
1 x PLCC20-DIP20 Adapter
1 x TSOP48-DIP48 Adapter
1 x TQFP44-DIP40 Adapter(for amega16 Series)

1 x SOP16/S0P8 simple Adapter
1 x IC clip

1xK9GAG08U0E

Catte dintre aceste adaptoare sunt utile?Se merita sa le cumpar pe toate sau sa cumpar separat doar ce am nevoie?

Link spre comentariu

Poti sa scrii direct memoria din ele, daca e un model suportat de programator, dar intervin mai multe probleme:

 

- nu e sigur ca zona corupta e in memorie si nu in procesor si nu se stie ce protocol foloseste procesorul respectiv, sunt necesare configurari manuale

- nu se stie la ce adresa de memorie trebuie scris continutul, softul ce se gaseste pe net nu e un simplu dump, e compus din mai multe fisiere

- nu se compara nici pe departe cu boxuri dedicate, specializate in asa ceva unde treaba e gata in 5 minute

 

Practic ce face un box dedicat e sa faca telefonul/tableta sa-si poata face update singur dupa aceea via USB ( sau optional sa scrie singur softul ), desi initial nu e recunoscut de calculator.

Editat de modoran
Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Salut, poate stie vre-un coleg sa-mi spuna si mie daca e vre-o diferenta intre TNM 2000 si TNM 5000 am vazut ca ambele folosesc acelasi soft(program) intreb ca am gasit TNM 2000 (nou) la 150$, logic ar fi ca daca foloseste acelasi program inseamna ca suporta aceleasi device-uri........Multumesc.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da Costica!Este diferenta bineinteles ,eu am TNM5000 dar TNM 2000 suporta mai putine device-uri in lista.

Ceea ce ai vazut este in mode DEMO si daca cuplezi programatorul el alege programul si lista de divece-uri suportate automat.

Fa o proba si bifeaza TNM2000 apoi uitate la lista si vezi care e diferenta.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Acest programator detecteaza automat si exact tipul de memorie eeprom, cum ar fi 24C02, 24C04, 24C08......etc?, ca RT809H nu le detecteaza exact cu functia auto, doar flashurile spi le detecteaza corect. Multumesc

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Acest programator detecteaza automat si exact tipul de memorie eeprom, cum ar fi 24C02, 24C04, 24C08......etc?, ca RT809H nu le detecteaza exact cu functia auto, doar flashurile spi le detecteaza corect. Multumesc

 

Costica RT809H detecteaza mai multe eepromuri dar tu citeste pe ultimul si daca este de marime prea mare atunci fisierele le repeta si iti dai seama ce eeprom este

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări