Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

IMPORT tuburi electronice CHINA

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Pai la acea vreme nu se intrezareau plasmele sau LCD, toata lumea producea cinescoape ce functionau pe principiul tubului electronic. Asta era tehnologia la nivel mondial, de aceea s-a facut o fabrica de cinescoape si in Ro.

In schimb, amplificarea bazata pe tuburi electronice era considerata depasita si fara viitor. Ca atare s-a trecut direct la fabricarea tranzistoarelor si a circuitelor integrate.

Daca (ipotetic) "marea industrializare" ar fi inceput macar prin 1940, cu siguranta am fi avut si o fabrica de lampi.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Fiecare cu ce-l doare... in afara de amplificatoare de chitara (cu piata de desfacere exclusivista ) mai exista si piata Hi-Fi , mult mai larga si mai diversa , piata la care eu am facut referire atunci cand am facut afirmatiile anterioare . Lampile rusesti fabricate pana prin anii 80 chiar sunt inegalabile si incomparabile calitativ cu ceea ce se fabrica in zilele noastre. Conditia este sa aiba diamantul stilizat , imprimat pe ele !

Te rog sa-mi nominalizezi zece branduri care construiesc amplificatoare hi-fi si folosesc tuburi NOS rusesti , am spus NOS ! Nu ce se fabrica acum !

Sunt extrem de curios .

Link spre comentariu
Vizitator viobio

NAD , tuburi NOS , GI7B ,6N2p cu peste 50W in configuratie SE ...la pret destul de mare. Asta asa din amintire, poti sa cauti pe Google si vei gasi si singur.

Nu-mi bat capul cu 10 branduri , nu vad sensul ...

 

Ce sa caut ca iar ai postat fara sa te informezi , daca cunosteai piata asta a ampurilor hi-fi observai ca nu o sa gasesti ampuri " de fabrica cu tuburi rusesti NOS .
Link spre comentariu

Ce sa caut ca iar ai postat fara sa te informezi , daca cunosteai piata asta a ampurilor hi-fi observai ca nu o sa gasesti ampuri " de fabrica cu tuburi rusesti NOS .

Nici un producator de amplificatoare nu-ti va da tie sau mie informatii despre adevarata sursa de tuburi folosite in amplificatoarele facute pentru vanzare...

NOS adica noi din stocuri vechi nu suna bine din punct de vedere negustoresc si din cauza asta nu recunoaste nimeni sursa... comercializarea in domeniul asta este o arta pe care nu o stie orisicine !

Diferenta dintre un tub militar NOS si unul nou facut de cine vrei tu , este aceea dintre un autovehicul militar Hummer si un ARO ..hai sa fim seriosi !!!

Editat de romicap
Link spre comentariu

La rusi se stricase treaba in timpul lui Brejnev (anii stagnarii - asa numesc ei perioada respectiva). Nu mai vidau bine tuburile (cele de larg consum - 6P14K, etc, cinescoapele) si mureau de tinere. Unele se aprindeau in interior ca becurile cu neon (gaze reziduale).

 

Ar fi putut si romanii sa fabrice tuburi electronice de uz industrial si militar (magnetroane). Mi-a spus cineva de la IFA (Magurele), ca din cand in cand mai inlocuiau catozii de la magnetroane rusesti uzate (de la radare) si faceau economie de valuta. Un magnetron nou costa cat o Dacia, Cred ca niste dobitoci din conducerea "de partid si de stat" s-au opus, desi oameni priceputi si pasionati existau.

 

Sunt curios cat de bune sunt pentodele cu tije (rod pentode), mai ales in amplificatoare de RF din receptoare de unde scurte. Sunt zgomotoase, se atinge cu ele sensibilitate sub 1 uV ? Teorectic ar fi acceptabile (Rzgomot < 2K). Am cateva pentode din astea si as vrea sa le pun la lucru.

Editat de VAX
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări