Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Variere semnal 1-2MHz


Postări Recomandate

SSB, primul LM are rolul de a face semnalul simetric (elimina componenta continua). VGA (ex LMH) il variaza, dar nu poate prea mult avand alimentarea +/-5V. Alt LM amplifica semnalul variat.

 

Toata complicatia pentru ca nu vreau condensator pe calea de semnal.

 

In schema HP nu vad inca cum fac varierea continua, vad numai treptele din 10 in 10dB.

 

Sunt la munca si nu pot aloca mai mult timp. Mai scriu diseara.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Sunt atras de LMH. Sa vad diseara daca gasesc ceva mai atractiv.

 

Ceea ce nu am luat in calcul este calitatea iesirii lui AD983x. Poate ma chinui cu circuite cu super SR si intarzieri de propagare si RT de ordinul ns... iar AD983x are RT de us :rade:.

Link spre comentariu

Poate va ajuta fisierele si simularea la 1MHz:

Circuitul merge "brici" la 10MHz si chiar mai mult in configuratia amplificator cu 5.

post-238209-0-25623400-1490032356_thumb.jpg

Cu 4Vvv la intrare face 20Vvv la iesire pe 100 ohmi, cam mult, dar la simulare merge.

Un generator de RF trebuie sa aiba iesirea in 50 de ohmi, iar nivelul trebuie calibrat fie prin atenuatori

in Pi cu comutatori marcati in dB, fie cu un voltmetru pe iesire.

 

@gsabac

Test LM7171 LTSpice.zip

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Nu stiu daca am inteles exact ce se doreste... Desi nu am incercat nici o data m-am gandit de mai multe ori la varianta din poza. Nu stiu daca e o idee grozava dar poate ne lamureste cineva. Pt ca nu este concludent in poza, pe langa OPAmp mai este un potentiometru digital.

post-174634-0-31926800-1490038282_thumb.gif

Editat de djvas
Link spre comentariu

Ai inteles bine. Dar acel digipot, ca de altfel si opampul, sunt alimentate asimetric. Eu vreau semnal simetric fara condensatoare care sa elimine componenta continua prezenta la iesirea AD983x.

 

Poate gresesc in fixatia mea, dar daca aveti alte idei decat a mea, va rog sa postati. Postul #16 este ceea ce voi incerca sa fac daca nu imi vine alta idee.

 

@gsabac, referitor la masurarea iesirii, nu voi implementa o masuratoare in generator. Nu voi folosi generatorul fara un osciloscop in circuit.

Link spre comentariu

Salut @thunderer,

 

Uite inca o propunere, ca sa ai de unde sa alegi. E doar o idee ilustrativa, fara pretentii de finalitate. Din comoditate, am testat doar cu frecventa mica. In schema reala trebuie adaugate decuplari, alea, alea. Le las pe mana ta, ca am vazut ca le bunghesti. Atentie la tensiunile pe FET. Trebuie sa il tii in zona trioda, adica inainte de saturatie (sugrumarea canalului, pinch-off in engl). In zona trioda e doar o rezistenta comandata in tensiune, nu devine generator de curent.

 

Avantajul e ca potul de pe panoul frontal merge doar cu tensiune continua, negativarea JFETului, nodul "ctrl". In felul asta RF-ul sta numai langa operational si pe PCB, nu zburda pana la potul de pe panou.

post-174676-0-78414200-1490057631_thumb.png

 

Si varianta cu digipot mi se pare interesanta, mai ales daca pe panou pui encoder.

Spor!

Editat de cirip
Link spre comentariu

@cirip, multumesc. O retin.

Referitor la decuplari, nu stiu cat de precis este LT in modelarea circuitului. Am sa fac exact cum se precizeaza in DS. In plus, mereu citesc despre modulele lor de test (eval kit) si incerc sa reproduc asemenea pe cablajele mele.

 

@gsabac, multumesc inca o data pentru modelul LT. M-am tot jucat cu el.

 

Cu cat citesc mai mult DS lui LMH6503, cu atat devin mai convins. Am sa incropesc o schema sa o discutam.

Link spre comentariu

Nu s-a reusit sa se simuleze circuitul LM7171 in LTspice, deoarece modelul nu corespunde cu asignarea pinilor.

Dupa renumerotare si asignarea template-ului circuitul a mers perfect.

Pentru un reglaj digital al nivelului puteti folosi circuitul AD5310 (10 bit DAC) sau oricare altul,

cu care se comanda intrarea de control al nivelului FS_ADJ, din circuitul AD9833.

 

@gsabac

Link spre comentariu

@gsabac, AD9833 nu are pin de ajustare nivel iesire. In plus, nu sunt interesat de varierea semnalului asimetric caci asta ar complica convertirea in simetric. Ar mai fi si alte complicatii (de ex: semnalul TTL).

 

Pentru controlul tensiunii de comanda a lui LMH voi folosi un potentiometru multitura, caci tensiunea de comanda este intre -1 si +1V, ceea ce un DAC obisnuit nu va tolera (partea negativa).

Link spre comentariu

........................................... caci tensiunea de comanda este intre -1 si +1V, ceea ce un DAC obisnuit nu va tolera (partea negativa).

E foarte simplu de rezolvat partea cu tensiunea negativa la iesirea unui DAC.

Pur si simplu faci un sumator rezistiv intre tensiunea de la iesirea DAC-ului (consideram ca iesirea variaza intre 0 si 2V) si iesirea unei surse de -1V.

Link spre comentariu

Ai inteles bine. Dar acel digipot, ca de altfel si opampul, sunt alimentate asimetric.

 

 

Schema era doar de principiu. Nu te opreste nimeni sa alimentezi simetric Op amp-ul. Cu alimentarea digitpot-ului nu cred ca ai treaba , este doar 5V logic.

Link spre comentariu

@gsabac, AD9833 nu are pin de ajustare nivel iesire. In plus, nu sunt interesat de varierea semnalului asimetric caci asta ar complica convertirea in simetric. Ar mai fi si alte complicatii (de ex: semnalul TTL).

 

Asa este, AD9833 nu are, dar AD9834 are pin de ajustare digitala a nivelului si cu acesta l-am incurcat.

Am si eu o intrebare de nota zece.

Care este motivul pentru care un generator de RF trebuie sa fie cuplat pe curent continuu ?

 

@gsabac

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări