Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce osciloscop sa iau???? Dintre cele 3 de pe pag 2 ???????


Postări Recomandate

@ MifTy, am renuntat pt ca in viitorul apropiat am zis sa-mi iau unu ca lumea (un tektronic ceva), stiu ca astea nu au performante super, dar sunt noi, preturile sunt ok(cam 150ron), si acum nu imi trebuie performante f. bune, doar asa de inceput.

 

 

Daca e cineva interesat, persoana respectiva este domnul Andrei Alexandru

http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=1 ... light=4653

 

Tot el le are si pe cele E-0102, E-0104 si E-0108, sunt noi, i-au ramas de la o firma desfiintata care nu le-a folosit din cate am inteles. Nu stiu daca o sa intre prea curand pe forum (are 2 posturi), am nr lui de tel., pt. cei interesati o sa-i cer acordul ca sa il pun aici.

 

Astept pareri despre cele 3 osciloscoape, pe care sa il iau? :smt003

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Inca o "Dilema"

 

 

M-am decis, nu mai iau pe acesta ca totusi are ecranul mul prea mic, o sa-mi iau pe parcurs unul mai performant, pana atunci raman la decizia de a lua E-0102, E-0104 sau E-0108

 

Va rog sa-mi spuneti caracteristicile de baza la acestea si sa-mi ziceti cam pt. ce ati opta voi,(daca aveti poza lui E-0108 ca nu stiu cum arata). Va multumesc mult!

Astept, va rog mult macar o poza a luo 108 si gama de frecventa la fiecare. :partyman:
Link spre comentariu

sfatul meu:UITA de tehnica romaneasca,cea mai "vestica" (TESLA) mai "mere" dar cea ro. sau ruseasca UITO,o sa ai de furca cu reparatiile la o astfel de scula.Ia-ti ceva de FIRMA (chiar daca te costa)si NU o sa regreti.

se vede ca ai 16 ani!!! :yawinkle:
Link spre comentariu

"Aparatul poate fi alimentat de la 220V 50Hz sau de la o sursa externa de cc de 10-15V.-ecran rotund aluminizat-8x10 diviziuni, 1 div=5mm-tensiune de accelerare 1Kv-banda de trecere: 0-10MHz pentru intrarea de cc si 10Hz-10MHz pentru ca.....-eroare de baza +/-5%-impedanta de intrare 1Mohm in paralel cu Cmax=36pf-tensiunea maxim admisa la intrarea Y cuplare cc 250Vvv 50Hzcuplare ca 250Vcc250Vvv 50Hz-baza de timp 0,5us - 0,5s/div in 10 trepte...."

Link spre comentariu

Deja ma exploatezi :smt003

 

"Aparatul poate fi alimentat de la 220V 50Hz sau de la o sursa externa de cc de 10-15V.

-ecran rotund aluminizat

-8x10 diviziuni, 1 div=5mm

-tensiune de accelerare 1Kv

 

-banda de trecere: 0-10MHz pentru intrarea de cc si 10Hz-10MHz pentru ca

.....

-eroare de baza +/-5%

 

-impedanta de intrare 1Mohm in paralel cu Cmax=36pf

-tensiunea maxim admisa la intrarea Y

cuplare cc 250Vvv 50Hz

cuplare ca 250Vcc

250Vvv 50Hz

 

-baza de timp 0,5us - 0,5s/div in 10 trepte

...."

 

Multumeste-i lui mihaim pentru detalii, de la el am cartile tehnice ale acestor osciloscoape, pe care culmea, inca nu am avut timp sa le scanez si sa i le inapoiez (dap, soriciul e cam mare pe mine...) SCUZE!!

 

Dupa cum observi, diferenta intre ele nu prea este...schemele s-ar putea sa difere.

PS: Tensiunea maxima admisa pe X, pentru ambele, este de 50V (cc+ca varf la varf)

Link spre comentariu
  • 9 ani mai târziu...

@ MifTy, am renuntat pt ca in viitorul apropiat am zis sa-mi iau unu ca lumea (un tektronic ceva), stiu ca astea nu au performante super, dar sunt noi, preturile sunt ok(cam 150ron), si acum nu imi trebuie performante f. bune, doar asa de inceput.

 

 

Daca e cineva interesat, persoana respectiva este domnul Andrei Alexandru

http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=1 ... light=4653

 

Tot el le are si pe cele E-0102, E-0104 si E-0108, sunt noi, i-au ramas de la o firma desfiintata care nu le-a folosit din cate am inteles. Nu stiu daca o sa intre prea curand pe forum (are 2 posturi), am nr lui de tel., pt. cei interesati o sa-i cer acordul ca sa il pun aici.

 

 

Astept pareri despre cele 3 osciloscoape, pe care sa il iau? :smt003

Salut! Ma intereseaza un oscloscop, daca mai este valabil! Adresa mea este: [email protected]

Link spre comentariu

Am si eu doua osciloscoape Tektronix de vanzare.

Este vorba de 465 si 465B, ultimul avand incorporat si multimetru DM44 , inclusiv sonda de temperatura.

Cel de al trei-lea este DT6620.

Toate sunt perfect functionale si se livreaza cu una sau doua sonde dupa caz.

Discutii pe MP.

Editat de cristal
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări