Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

....si dioda merge BY 288/289

asa se intimpla atunci cind isi dau cu parerea pe forum toti habarnistii . by288 / xxx --- respectiv by289 / xxx se fabricau de catre firma siemens , cam pe vremea cind bunica era fata mare si sint niste biete diode redresoare rapide , care stiau maxim xxx volti , maxim 0,32a @ by288 --- si respectiv 0,52a@by289 --- , iar trr maxim = 300ns , in timp ce nur460 este o dioda ultra-rapida , fabricant philips / nxp , care stie maxim 600v , CURENTUL MAXIM = 4A , IAR TRR MAXIM = 65NS ... altfel spus , cetatenii din citat compara brinza cu ceapa ... :rzb

dioda echivalenta care merge acolo este mur460 , fabricant motorola / on .

Link spre comentariu

asa se intimpla atunci cind isi dau cu parerea pe forum toti habarnistii . by288 / xxx --- respectiv by289 / xxx se fabricau de catre firma siemens , cam pe vremea cind bunica era fata mare si sint niste biete diode redresoare rapide , care stiau maxim xxx volti , maxim 0,32a @ by288 --- si respectiv 0,52a@by289 --- , iar trr maxim = 300ns , in timp ce nur460 este o dioda ultra-rapida , fabricant philips / nxp , care stie maxim 600v , CURENTUL MAXIM = 4A , IAR TRR MAXIM = 65NS ... altfel spus , cetatenii din citat compara brinza cu ceapa ... :rzb

dioda echivalenta care merge acolo este mur460 , fabricant motorola / on .

... inteligenta maxima !!!...ai senzatia ca nu stiam sa ma uit pe o foaie de date ?, te inseli amice, dar am fost sigur ca nu ar avea asa ceva ! Habarnist , fa-l pe........! Sper ca ai inteles....

Editat de cornel1962
Link spre comentariu

si ce pot pune dom cornel1962,te rog frumos,ce dioda pot pune.unde o pot gasi,pe vreun sasiu anume de tv....

 

...eu as pune de proba acolo un BY399 (SI-D 800V 3A/100Ap 500ns), de fapt la asta m-am gandit aseara si este adevarat ca am facut o greseala,...dar asta fata de tine si imi cer scuze...se mai intampla !!!

 

P.S. Daca unii "tovarasi" de pe aici, n-au limita bunului simt (asta , sa nu ma exprim liber)si au chef sa jigneasca, ...ii astept!!!

Link spre comentariu

Poti pune uf 5406 are 3A in loc de 4...dar eu zic sa o incerci...cu toate ca nu cred ca asta-i motivul de se incinge foarte tare tranzistorul.

Uita-te in grila mosfetului si vezi daca nu a mai troznit ceva acolo...vreo rezistenta, diode, etc...banuiesc ca osciloscop n-ai.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări