Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Convertor dc-dc ridicator tensiune 500-800w


Postări Recomandate

Nu poţi obţine tensiunea aia din doi acumulatori înseriaţi, ca să nu mai pierzi putere aiurea cu ridicătoare de tensiune ?

Ridicarea tensiunii se face întotdeauna cu pierderi.La coborâre randamentul e de obicei mai mare decât invers.Cred că s-ar putea eficientiza convertorul existent, dar nu va fi chiar uşor....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Trebuie văzut ce cale e mai practic de urmat, între folosirea a doi acumulatori (costuri iniţiale mari) sau folosirea convertorului (pierderi de putere), mai ales dacă sistemul se va folosi mult timp şi fără întrerupere.Mai trebuie să pui în balanţă şi riscul ridicat de defectare cauzat de prezenţa elementelor în comutaţie.Cu cât e mai simplu, cu atât e mai sigur.

Link spre comentariu

Ai putea, pentru început, să pui niște poze și niște date despre convertorul pe care îl folosești acum. 

De asemenea descrie puțin cum ai obținut valorile de tensiune-curent de mai sus ( Cu ce și cum ai măsurat concret ). La puterile astea apar frecvent erori de măsurare . 

Editat de UDAR
Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

NU! Aia 600W sunt calculați așa, în cazul cel mai favorabil și pe ideea că nu verifică nimeni! De altfel scrie clar - curent maxim de intrare 15A , maxim de ieșire 10A. Deci la 12V cel mult 180W intrare, mai puțini ieșire. Eu am rezerve și pentru ăștia.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, UDAR a spus:

NU! Aia 600W sunt calculați așa, în cazul cel mai favorabil și pe ideea că nu verifică nimeni! De altfel scrie clar - curent maxim de intrare 15A , maxim de ieșire 10A. Deci la 12V cel mult 180W intrare, mai puțini ieșire. Eu am rezerve și pentru ăștia.

Multumesc de raspuns

am vazut si eu ca e dat 15a in si 10a iesire ,dar din topic am inteles ca ,rezista la mai mult,ma si miram la dimensiunile ce le are si pret sa faca fata la cea ce as vrea eu,dar am zis sa intreb 

stiu ca sant pierderi destul de mari la ,,conversie,,,cu cåt e voltajul mai mare pe iesire cu atat e mai mic amperajul

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări