Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Driver letcon JBC T245


XAN77

Postări Recomandate

Din păcate nu am vreo idee pentru tine cum să scapi de oscilația respectivă. Cert este că problema e pe linie de MCP6022-ADC-ALIMENTARE. Acea oscilație de 30 grade e absurdă, mai ales pentru că eu am în soft o filtrare digitală, un fel de mediere, fără de care acea oscilație, din calculele mele pare a fi de fapt extremele, adică la tine atunci cînd ai acea abatere mare în jos, sub temperatura curentă, de fapt ADC citește atunci 0 dar datorită filtrării digitale rezultatul final este mai puțin influențat, avînd efectul unei reduceri cu 30 grade.

Cum fac eu filtrarea digitală respectivă? Altfel decît s-ar putea crede la prima vedere. Eu nu păstrez ultimele 10 valori ADC ca să fac media lor. Citesc doar valoarea curentă, doar pe baza acesteia calculez valoarea temperaturii și fac un calcul simplu:

Valoarea_finală = (valoarea_veche * 9 + valoarea_curentă) / 10

Evident că la punerea sub tensiune nu există o valoare veche și afișarea e un pic ciudată doar după primele citiri, apoi nu mai există acea problemă.

Folosesc acest mod de filtrare pentru că nu necesită o variabilă matrice unde să păstrez n valori și mai mult decît atît am observat că oferă o mai bună filtrare adică o stabilitate mai mare a valorii finale.

Deci la tine periodic ADC citește 0 sau 1023, însă nu știu de ce, la mine nu se întîmplă așa ceva.

 

Acum referitor la chestia cu gordakul, deși a fost o glumă, vreau să fiu clar, acest montaj nu va opera cu letconuri gen gordak/solomon pentru că am renunțat la a mai folosi așa ceva. Chiar am vîndut recent aici pe forum montajul driver CA pentru gordak/solomon împreună cu letconul solomon Sl30 care era nou. Nu voi mai reveni deci nici asupra acelor montaje din celălalt topic.

Montajul de aici însă doresc să poată folosi și altfel de vîrfuri JBC precum C105 pentru mîner NT105 de care JBC zice că are 15W. Sunt vîrfuri fizic mult mai mici decît C245, niște bijuterii perfecte pentru lucrul cu SMD-uri. Aș putea face să suporte și vîrfuri Hakko cu montare similară JBC și încălzire aproape la fel de rapidă, asta dacă-mi pică vreunul în mînă. Totodată mă gîndesc ca atmega să controleze 2 canale independente pentru 2 vîrfuri, astfel să poată suportata penseta JBC (PA120) pentru cine își permite sau crede că-și poate construi așa ceva.

Editat de XAN77
Link spre comentariu

am testa softu problema sta in felu urmator la 200 grade variaza maxim 4-5 grade e la 250 are mommente mai rare cand coboara la 220 si atunci sare la 275 dar in rest 248-254 cam pe acolo se stabilizeaza am verificat si la 300 la fel mult mai rar dar face coboara la 268 si urca la 334 dar cand se stabilizeaza variaza variaza intre 298 si 304 , sa aiba vro legatura si cu amega care este TMEGA 8-16AU SMD cu adaptor ?

Editat de kinderu56
Link spre comentariu

Mda, păi ce să zic...ghinion, că tot e la modă. Glumesc evident, îmi pare rău că este semifuncționabil, deocamdată nu știu ce sfat să-ți dau, e alegerea ta dacă folosești montajul sau faci alt proiect de pe net pentru acel vîrf. La mine nu are acele salturi, aștept să-l mai facă și altcineva. Deși din cauza costului nu se vor înghesui mulți.

Datorită unui coleg forumist am putut să fac un test mic, deocamdată, cu un vîrf C105 care se află în stare avansată de uzură. Sincer nu mă așteptam să fie în halu ăsta de mic:

Posted Image

Sus e un C245 jos un C105.

Timpul de încălzire pînă la o temperatură de lucru e aproape instantaneu, o secundă e mult, dar am ovărșut mare că am PID-ul de la C245.

Eeu vedeam în poze la TME cum arată un C105 dar nu-mi dădeam seama cît de mic poate fi față de un C245. Cred că are 2mm grosime acolo unde e mai gros. Urmează să mai fac teste în uichend.

Link spre comentariu

eee osa o dovedesc pana la urma am scimbat atmelu am scris fusebiti pentru oscilator exterm de 8mhz adica LxE4 si HxD9 dar cu sotu vechi cu cel nou este mai lent in citire a scazut cu 10 grade diferenta osa scihmb si OP pe care il suspectez ca nu are chef de munca cum trebuie si astept versiune cu lcd de 3310 pana in uichend o dovedesc

Editat de kinderu56
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Nu prea am nicio părere pentru că nu am intrat în posesia unui astfel de tip de vîrf. Din documentările mele am înțeles că ar fi similar la modul de conectare cu JBC (termocuplă serie cu rezistența ceea ce necesită oprirea alimentării pe timpul măsurării termocuplei) dar cu un timp de încălzire un pic mai măricel, parcă vreo 10 secunde. Totodată am înțeles că acel driver de la chinezi nu merge pe JBC.

Însă sunt convins că merită 19$.

Link spre comentariu

Ma rog, mi se pare cu totul off-topic sa pui aici Hakko T12, si inca varianta down-gradata de chinez (vorbesc de handle-ul bricolat).

O fi ieftina, dar este cu totul altceva.

Nu o sa moara nimeni de ciuda...

 

Rezistenta de T12 are la 24V numai 70W, in timp ce JBC are cam 250W.

In plus, daca consideram si dimensiunile mult mai mici ale cartridge-ului JBC, atunci densitatea de energie este cu mult mai mare.

Poate o sa fac niste poze cu ele unul langa altul.

 

Deci este cu totul altceva, cu JBC poti lucra pe MoBo multistrat, nu insa si cu T12.

La T12 exista si unele avantaje, dar nu sunt impresionante, si nu am de gand sa trec eu in off-topic vorbind despre ele.

 

 

(inca sunt in faza de cercetare)

Link spre comentariu

Nu e chiar asa simplu ,daca ne uitam la clemele care fac contact cu rezistenta ,ele provin dintr-un conector (si nu sint asa grozave) si calitatea virfului cred ca lasa de dorit ,vorbesc din experienta ,adica diferenta de calitate dintre un virf weller si unul chinezesc (magnastat) este foarte mare ,daca ne referim la masini ,parca exista si mercedes chinezesc.

Link spre comentariu

Pentru ca este o problema de materiale si de tehnologie, altfel sigur ar face clona aia.

 

Tija tuburile de la JBC sunt metalice si totusi nu conduc temperatura dar conduc electricitatea suficient de bine.

De asemenea este problema si la pasta de suport izolatoare, banuiesc ca este o ceramica - sigur speciala (presupun ca initial este pasta si apoi se solidifica).

 

La T12 tija este mult mai lunga dar are un miez de plastic (termorezistent). In schimb consider avantajos ca este cilindru perfect, nu conic ca la JBC, iar contactele de pe cartridge sunt mult mai rationale ca schema de conectare -asta este unul din avantajele majore pentru mine.

 

Dar ziceam ca nu intru in detaliile comparatiei intre cele doua ca este putin off-topic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări