Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

modul Tcon s100fapc2lv0.3 defect?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Tensiunile de pe t-con VONE si VOFFE(sint marcate) sint in regula? Daca tv-ul e cu t-conul jos, sa nu fi avut lichide de curatare, scurse........ si atunci se cam duce SM4109

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
On 1/22/2020 at 1:58 PM, nelu12 said:

salutare

nu ai mai scris

ai reusit cu el?

am si eu un Telefunken care are dungi verticale subtiri peste imagine care se tot muta si e facut cu acelasi T-Con si acelasi integrat

Nu cred ca e de vina t-conul, trebuie desfacuta prima data rama ecranului si vazut daca are drivere laterale

Ce model de display este?

Link spre comentariu

 

Acum 23 ore, Costica Tv a spus:

Nu cred ca e de vina t-conul, trebuie desfacuta prima data rama ecranului si vazut daca are drivere laterale

Ce model de display este?

totusi tensiunea Voffe este -8V in loc de -12V

de aia banuiesc ca e integratu SM4109, ca el face tensiunile astea, m-am uitat pe schema

Editat de nelu12
Link spre comentariu
Acum 17 minute, Costica Tv a spus:

Ai scos foliile dintre ecran si t-con sa vezi daca creste tensiunea voffe?, de ce nu vrei sa spui ce model de ecran are tv-ul?

am scos foliile si nu creste

 

nu mi-am notat ecranul, acuma are capacul pe el, o sa ma uit 

 

e Telekunken T32R970S

Link spre comentariu
On 9/5/2016 at 10:33 PM, petreelectronic said:

vone 28v

voffe -8v

este cu t-con jos

chiar am adiscutat cu proprietarul (care era impreuna cu sotia) despre posibilitatea de a se scurge lichid atunci cand sterge ecranul....a zis ca-l curata doar cu servetele umede

probabil SM4109 este defect....voffe ar trebui sa fie -12v....consuma mai mult

Tensiunile sunt corecte, eu nu stiu cine i-a bagat in cap userului petreelectronic  ca tensiunea voffe trebuie sa fie -12v in loc de -8v

Poftim uite aici o poza ca sa te convingi ca t-conul e ok si defectul e din panel, am zis sa nu mai postez foto din reviste Service TV, dar m-ati adus in stare de nervi.....

Defectul e in ecran, daca nu asculti de niste sfaturi bune, atunci nu mai deschideti topicuri.

 

Din pacate a expirat timpul de editare si trebuie sa sterg poza......

 

 

 

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu

 

Acum 22 ore, Costica Tv a spus:

Tensiunile sunt corecte, eu nu stiu cine i-a bagat in cap userului petreelectronic  ca tensiunea voffe trebuie sa fie -12v in loc de -8v

Poftim uite aici o poza ca sa te convingi ca t-conul e ok si defectul e din panel, am zis sa nu mai postez foto din reviste Service TV, dar m-ati adus in stare de nervi.....

Defectul e in ecran, daca nu asculti de niste sfaturi bune, atunci nu mai deschideti topicuri.

 

Din pacate a expirat timpul de editare si trebuie sa sterg poza......

 

 

 

mersi de informatie

am gasit si eu o schema de T-con din asta pe electrotanya parca, si acolo era -12V tensiunea Voffe

o sa mai pun o tensiune externa de -12V sa vad daca se schimba ceva, daca nu il dau la client

 

Mersi inca o data

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări