Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptor Gloria


Vizitator skodaru

Postări Recomandate

Vizitator skodaru

Am reusit sa verific un electrolitic,pentru celelalte trebuie sa desfac.Din ce vad eu,pare a fi din 10.75. Pe celelalte le voi verifica cand il voi desface.

Apropo,vad ca imi lipseste un bandou de pe panoul spate,ca vad canalul si sunt multe gauri.De asemenea,nici banda pe care apare scrisu Gloria mi-ar trebui-o,fiindca cineva i-a dat niste gauri nesimite la a mea.Nu are cineva in plus unele?

 

Posted Image Posted Image

Editat de skodaru
Link spre comentariu

Greu cu elemente de carcasa...ma intreb la ce i-a trebuit acele gauri,din cate observ si in spate are la fel.Cele din spate le poti masca cu ceva rasina epoxi si apoi vopsit cu negru,dar cele de pe fata sunt mai greu de mascat.Am notat adresa,dau de stire cand a plecat coletul.Daca ceilalti electrolitici sunt tot din '75 sau mai inainte,inseamna ca a vazut lumina zilei la Electronica-Bucuresti.Modelul asta s-a fabricat in forma asta la Tehnoton doar in '76.

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Posibil sa fie de la Electronica.Ar fi interesant.

Pe spate le rezolv eu.Din ce cred,a dat gaurile ca sa tina partea de jos,sa nu cada.Posibil ceva holsuruburi.O sa incerc sa maschez cu ceva dopuri pana prind o banda buna.Am dat jos capisonul de pe LED si acum merge mai tare lumina.Incet,incet,revine la viata radioul.Gru o sa-m ifie si cu antena,sa vad cum reusesc sa adaptez o antena de la un televizor(am o antena de aia dubla,sau cum i-o fi zicand,de la un Orion parca,eu vreau sa iau doar una din cele doua) sa merga pe asta,ca de original nu-mi fac speranta sa gasesc.

Link spre comentariu

.Din ce cred,a dat gaurile ca sa tina partea de jos,sa nu cada.

Pacat de aparatele astea...unele au incaput pe mana unor prostovani cu diploma.Cata vreme suruburile de la maner sunt la locul lor(indiferent daca exista maner sau nu),nu are ce sa cada. E mai comod sa montezi 2 suruburi M4 la locul lor,la prinderea manerului,decat sa dai gauri si sa pui holtsuruburi.

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Sunt de acord,dar na,unii nu inteleg asa ceva,si mai bine baga holsuruburi si strica aspectul ,,pentru sigruanta''.AM intalnit multe cazuri de astea si la Daciile  mele,la piese,gauri in plus,si iti vine sa te prinzi de cap ca nu mai gasesti piesa respectiva.

 

Am reusit sa incerc mai mult timp becul nou.Cel vechi incalzea scala in vreo 5 minute,era fierbinte,mirosea a plastic incind.In schimb ledul,dupa o ora de functionare incontinuu,a incalzit scala,dar nu asa tare ca si celalalt bec.

Antena de Gloria 2/3/4 potriveste la 1?

 

Daca raspunzi la mesajul trecut,nu mai e nevoie sa citezi.

Editat de skodaru
Link spre comentariu

Cu montarea ledului si adaptarea altei antene nu faci altceva decat sa strici tehnologia acelor ani.

Ideea este sa-l lasi cat se poate de original...de fapt asta este farmecul unui aparat vintage.

Editat de mac01
Link spre comentariu

In afara de ornamentul exterior care difera, in rest nu e nici o diferenta intre antene,indiferent de la ce model se doneaza.Si eu ma mir la ce bun atata munca cu becul ala.In fond de asta are butonul ala intrerupator fara automentinere,merge doar cand e nevoie,nu sta scala tot timpul luminata...dar stii cum e,unii baga LED-uri,altii holtsuruburi,nu te poti pune cu gustul omului.

post-179783-0-85666900-1466189150_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

In afara de ornamentul exterior care difera, in rest nu e nici o diferenta intre antene,indiferent de la ce model se doneaza.Si eu ma mir la ce bun atata munca cu becul ala.In fond de asta are butonul ala intrerupator fara automentinere,merge doar cand e nevoie,nu sta scala tot timpul luminata...dar stii cum e,unii baga LED-uri,altii holtsuruburi,nu te poti pune cu gustul omului.

 

Nu e absolut nicio modificare pentru montarea ledului,foarte usor pot sa scap de el si sa pun un bec original,dal are aceeasi lumina galbena,nu e aproape nicio diferenta.Sa vad,poate mai gasesc un bec original,ca acela s-a dus,n-a mai fost bun dupa ce a ars putin,si il voi readuce la original.

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Asa lumineaza cu led,sau ma rog,cu beculetul.Daca ziceti ca nu e bine ca l-am pus,il voi schimba cu unul clasic(becul).Accept orice observatii,sfaturi,critici,pentru a-l face cat mai bine.

(Scuzati dublu-postul)

Posted Image

Editat de skodaru
Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Becul trebuie sa lumineze toata scala, uniform, si nu doar un capat.

 

Atunci il voi trece la original cand gasesc un bec bun.

Cine are o antena de gloria de dat?

Link spre comentariu

In '74 eram detasat la Electronica pe Baicului la specializare si ne-a fost prezentat prototipul Gloriei . 

Spune-le asta si celor care sustin ca Gloria a fost fabricata incepand din 72.Eu n-am avut succes sa-i lamuresc,desi stiu sigur ca in 74 a fost bagata in serie pe banda.

La ce te referi cand spui ca arata altfel prototipul decat varianta din comert?

Link spre comentariu
Vizitator skodaru

Interesant.Inseamna ca al meu ar fi din primul an de fabricatie?

Potentiometrul isi da obstescul sfarsit,,doar daca il tin si il tot misc mai merge.Il astept pe cel donat de colegul doru3160(mii de multumiri),ca sa il pot schimba.

Am scos difuzorul.M-am uitat pe electrolitici,pe toti scrie 1975,sigurele diferente sunt lunile.Asa arata interiorul :

Posted Image Posted Image Posted Image

Editat de skodaru
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări