Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator de 100W cu tranzistori , integral germaniu


Postări Recomandate

Si putere mare, si fara transformatoare, este mai greu. Macar defazorul ar trebui sa fie cu transformator. Tranzistoare real complementare, mai potente decat AC 180 si AC 181, nu cred sa existe. Tranzistoare de putere cu germaniu cu tensiune mare exista, dar sunt vechi si mai greu de gasit. Chiar si noi aveam ASZ 18. Mai tineti minte AU113? Rezista la 250 V si 10 A. Stabilitatea termica se rezolva cu termistoare cu surub prinse pe radiatoare. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

AU113 este un tranzistor pentru etaj final linii (s-a folosit la primele modele de TV Sport) si are o putere disipata destul de mica.

Daca doriti tranzistoare cu Ge performante, adresati-va colegului misuraelectronic sau cautati unele din productie ruseasca (sovietica).

DTG2400 (UCE=-120V, PD=70W, ICmax=25A) gasiti pe ebay.

PS: PT DTG2400 va trimit link prin PM.

Editat de franzm
Link spre comentariu

Am facut si eu una din cartea HI-FI ABC a d-lui Oprescu,cea de 25W insa as vrea mai mult.

În aceeaşi carte (la pag.82) găsiţi un amplificator suficientde versatil (şi care într-adevăr poate furniza cu mult peste 50 W).Este o schemă deosebit de robustă din multe puncte de vedere (adicăexact ce aveţi nevoie dacă folosiţi germaniu), având un defazor cuo secţiune de numai 1,5... 2 cmp, dar şi avantajul utilizării nu aunui transformator de ieşire, ci a unui autotransformator.Cred că merită să citiţi descrierea schemei respective şi să îianalizaţi nu doar dezavantajele, dar şi avantajele comparativ cuorice altă schemă fără transformatoare.Obţinerea puterii pe care aţi anunţat-o va fi deosebit de dificilă(sau chiar imposibilă) dacă veţi apela la o schemă cvasicomplementarăclasică şi bazandu-vă doar pe componentele pe care le deţineţi.
Link spre comentariu

Am tot răsfoit catalogul după trz cu germaniu şi nu ştiu cum se vor împăca trz mai forţoşi cu frecvenţa limită destul de mică, 100-200kHz. Unii se chinuie azi cu trz la mulţi MHz şi tot nu sună cum ar vrea. Probabil că ''dulceaţa'' germaniului era legată de banda mai îngustă, folosibilă cu sursele de semnal din anii 50-60 ai secolului trecut. Dacă s-ar putea corecta din reacţie ca la amplifurile cu lămpi...

Link spre comentariu

Iti aduci aminte ca biasul la magnetofoane sau casetofoane trebuia sa fie de 5-6 ori mai mare ca frecventa decit frecventa maxima audio ce urma a fi inregistrata?

Akai foloseau 100kHz la oscilatorul de stergere si premagnetizare, si GX77 intregistra pina la 33000Hz la viteza 19,06cm/sec, pe banda cromdioxid.

 

Asa cred ca si cei 200kHz FT la germaniu, sint suficienti pentru a reproduce corect 20kHz, limita audio superioara, umana.

Link spre comentariu

Am tot răsfoit catalogul după trz cu germaniu şi nu ştiu cum se vor împăca trz mai forţoşi cu frecvenţa limită destul de mică, 100-200kHz. Unii se chinuie azi cu trz la mulţi MHz şi tot nu sună cum ar vrea. Probabil că ''dulceaţa'' germaniului era legată de banda mai îngustă, folosibilă cu sursele de semnal din anii 50-60 ai secolului trecut. Dacă s-ar putea corecta din reacţie ca la amplifurile cu lămpi...

 

Am sa fiu un pic off-topic pentru a motiva alegerea.germaniului.si fara a o lua spre audiofilie

 

In urma cu vreo 3 saptamani am fost la un prieten sa ascult cateva "sculi". Mai exact un Anthem, un Primare si un NAD (la toate preu plus final), primele doua modele dupa 2010. Nu am sa dau modele tocmai pentru a nu merge pe aratura cu topicul. Boxele folosite au fost niste Infinity cotate astazi undeva la 2500 euro.

Dupa ce am ascultat toate aceste combinatii pe diverse muzici, am pus si un amarat de Korting Neckerman din anii 70 (tot asa, cu corectiile in 0)

Ei bine, nu imi pare rau ca am in toata casa amplificatoare cu germaniu. Fara efect placebo(au fost 4 persoane de fata dintre care doua nu au treaba cu sunetul), singura deficienta a Korting-ului a fost lipsa de putere, are doar vreo 2x15W. In rest , ca sa folosesc o expresie la moda, a sters pe jos cu celelalte.

Unii pot sa ma creada, altii nu, este strict opinia lor si nu doresc sa discutam aici in topic despre asta.

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări