Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nevoie de ajutor cu o combina


Vizitator MadaLin Stan

Postări Recomandate

Vizitator MadaLin Stan

Salut. Am o combina AIWA, cu 2 boxe, 6ohm scrie pe iesirea din combina catre boxe(nu stiu de unde am ideea ca fiecare boxa are 50w). Intrebarea mea este daca pot conecta inca 2 boxe sony 60w si 8ohm(2x60w) la combina si boxele ei. Adica 2 boxe pe o iesire. Voi avea probleme cu amplificatorul combinei? Se arde ceva? Daca este nevoie pun si poze, sper sa ma poata ajuta cineva.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Sa înțelegem ca ai 4 boxe, doua pe 6 ohmi și doua pe 8 ohmi și vrei sa pui pe fiecare canal, în paralel, una de 6 ohmi și una de 8 ohmi. Pai din start 8 ohmi în paralel cu 6 ohmi dau mai puțin de 4 ohmi, deci în niciun caz... În idee, din cauza radiatorului subdimensionat(pe care sunt montați trz. finali sau integratul de putere), la combine nu se folosesc impedante mai mici de 6 ohmi.

Link spre comentariu
Vizitator MadaLin Stan

Leaga cele doua boxe Sony in serie pe un canal si boxele combinei, tot in serie pe celalalt canal. Ma gandesc ca vrei sa pui 4 boxe pentru a asculta in 4 camere separate, nu?

Exact. Multumesc frumos.

Ce speri sa obtii prin asta?

Sfat: Nu fa chestia asta.

 

 

 

Sper sa obtin muzica in 4 camere diferite.

Editat de MadaLin Stan
Link spre comentariu
Vizitator MadaLin Stan

E cam aiurea sa asculti in fiecare camera cate un canal din stereo.

Stiu, eu initial am vrut sa ascult la home cinema muzica, dar vad ca nu scoate decat pe 2 sateliti si subwooferul (este 5.1)... Nu inteleg ce are.. Nu a fost folosit deloc... Acum incerc sa fac asta in asa fel sa nu o prajesc.

Editat de MadaLin Stan
Link spre comentariu

Stiu, eu initial am vrut sa ascult la home cinema muzica, dar vad ca nu scoate decat pe 2 sateliti si subwooferul (este 5.1)... Nu inteleg ce are.. Nu a fost folosit deloc... Acum incerc sa fac asta in asa fel sa nu o prajesc.

Daca semnalul este stereo asa se aud majoritatea sistemelor 5.1 doar pe front si sub .

E o setare de spatial sau ceva de genul asta ca sa creeze sunet 5.1 (sa se auda in toate difuzoarele )

Link spre comentariu
Vizitator MadaLin Stan

Daca semnalul este stereo asa se aud majoritatea sistemelor 5.1 doar pe front si sub .

E o setare de spatial sau ceva de genul asta ca sa creeze sunet 5.1 (sa se auda in toate difuzoarele )

Si cum fac acea setare pentru a avea 5.1?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări