Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce transformator este acesta?


Vizitator

Postări Recomandate

ok. pe de alta parte ma gandesc si la faptul ca sarma pe care o am provine tot din acea bobina si ca daca aluia i-a incaput trebuie sa imi incapa si mie. poate nu o masurai eu corect.

in fond, daca ii fac ansa din FY1,5 tot o sa am o densitate de curent mai mare cat sa o incinga.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

nu stiu cum e bara de secundar, saptamana viitoare o vad. daca nu, teava de calorifer, o turtesc si fac o spira pe 95% din bobina. sau fac din mai multe fire subtiri in paralel pana adun o sectiune mai mare

merci!. O sa iasa el... zici ca 45/S sa merg.

Link spre comentariu

Trafo pistol de lipit Radioprogres (cel in carcasa neagra), are urmatoarele date:1-sectiune miez=4,62cmp (77E+77e);2-numar spire primar=1680sp, Rp=79,2 ohmi;3-diametrul sarmei primar=0,24mm (am gasit si cu 0,27mm);4-infasurare bec=39sp/0,24mm, Rbec=2,2 ohmi;5-secundar Ns=2sp/bara 8x4mmp;6-carcasa primar+bec=20x10mmp;7-loc sec. bara=12x10mmp;8-mers in gol (fara ansa si bec)-Upo=223V; Ipo=118mA; Ubara=0,29V; Ubec=5,83V;9-in sarcina cu ansa de 1,5mmp-Ips=250-220mA (cand se incalzeste ansa, Ip scade la 220mA), Ubara=0,24V, Ubec=5V.Am un pistol care functineaza de cateva decenii (formula 35/S, dar nu-i corecta, deoarece intervine si R primar).PS-secundarul cu bara se bobineaza langa primar (ca la trafo sudura), nu peste primar (caracteristica, izolatie).

Editat de vera
Link spre comentariu

matematica e gata, acum sa vedem partea practica...

Multumesc Vera, am citit topicul ala tot. 

daca as baga 0.27 sau 0.24 imi ramane spatiu sa mai fac un primar...

bine punctat, voi face langa nu peste, dar tot pe coloana centrala a tolei, sper ca la asta te referi cand spui langa nu peste. Daca zici sa o pun pe alt brat deja o parte din camp se pierde.

Ca izolatie pentru secundar ce ziceti de asta/ http://www.tehnoelectric.ro/img/products/33cf86591e13c452e3f079c6c8913c31

Link spre comentariu

Huston, we have a problem! Daca acel plastic pe care era bobina nu rezista temperaturii ar trebui sa fac ceva. Carton electrotehnic nu am sa fac un alt cadru de bobina. S-ar putea sa fiu primul care face o bobina pe hartie de copt... Ce ziceti de treaba asta? Incerc sa bobinez pe un lemn putin mai mare decat miezul apoi bobina rezultata o sa o invelesc cu o banda facuta din hartie de copt. Voi ce ati face? Dati-mi idei.

Link spre comentariu

Huston, we have a problem! Daca acel plastic pe care era bobina nu rezista temperaturii ar trebui sa fac ceva. Carton electrotehnic nu am sa fac un alt cadru de bobina. S-ar putea sa fiu primul care face o bobina pe hartie de copt... Ce ziceti de treaba asta? Incerc sa bobinez pe un lemn putin mai mare decat miezul apoi bobina rezultata o sa o invelesc cu o banda facuta din hartie de copt. Voi ce ati face? Dati-mi idei.

 

Eu as cumpara unul gata facut si eventual l-as modifica ca sa se potriveasca mai bine nevoilor mele.

Link spre comentariu

fanelforum , confectionezi carcasa din sticlotextolit....materialul poate fi recuperat din circuit imprimat care foloseste acest suport izolant sau chiar placi cu piese de pe care defirsati piesele si folositi suportul....de obicei grosimea placii de sticlotextolit din placi recuperate este de 1,5mm....se poate reduce grosimea exfoliind 1-2 straturi....o grosime de 1mm este ok....materialul se comporta bine la temperaturi ridicate....spor!

Link spre comentariu

@fanelforum, nu procedezi asa (cu hartie de copt), cand este vorba de viata ta (electrosecuritate). Primarul si secundarul sunt pe coloana centrala. Datele sunt pt. sarma cu diametrul =0,24mm. Pe cel cu 0,27mm, nu l-am desfacut, nu stiu cate spire avea, dar incapea in spatiul destinat.@flomar60 ti-a indicat cea mai buna/solida/economica solutie. Carcasa o poti face din prespan, de min. 1,5mm grosime (carcasa de plastic se arunca, nu rezista la temperatura).

Editat de vera
Link spre comentariu

Pai n-am prespan, asta numeam eu carton electrotehnic. Sticlotextolit am. cred ca pe ala voi merge, nu am incotro. Il tai cu bormasina ca sa fac in el o gaura dreptunghiulara... Va mai dura pana confectionez si carcasa aia care parea atat de neinsemnata, era ultima mea grija cand mi-am propus sa fac pistol din traf, brusc a devenit prima pe care trebuie sa o fac... :nerv

Link spre comentariu

Poate mai e cineva interesat sa isi faca o carcasa pentru bobina care sa se potriveasca pe acest traf in cauza. Desenul e valabil pentru grosime de 1,5 mm a materialului izolant.

post-249000-0-09247900-1458909570_thumb.png

post-249000-0-86660700-1458910179_thumb.jpg

post-249000-0-40773300-1458910591_thumb.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Fereastra tolei este de 10mm...daca scazi 1,5mm , raman 8,5mm ....matale trebuie sa lasi un joc de minim 0,5mm....atunci latimea utila a capacului in interiorul ferestrei va fi 8mm....daca nu procedezi asa va fi dificil sa asezi bobinajul + secundarul pe 6,5mm...de asemenea , partea capacului care iese afara din fereastra trebuie de cel putin 10mm lungime daca nu mai lunga....pe aceste parti ale capacului se scot legaturile electrice si ai nevoie de spatiu...tot pe aceste parti mai lungi se pot aseza/fixa diferite accesorii....

..........personal -ca sa castig cat mai mult spatiu de bobinaj - as folosi sticlotextolit de 1mm....se poate exfolia cel de 1,5mm la grosimea potrivita...

Spor!

  PS. Urmareste si aici cum se face o carcasa:http://www.tehnium-azi.ro/topic/5200-un-transformator-altfel/....

Link spre comentariu

am jocurile respective luate in calcul. In aceste imagini am simulat tot traful. Cadrul, infasurarea primara de 1600 spire cu diametru 0.24, sarma pe care a indicat-o vera ca a masurat-o in pistol, si 2 spire bara 7x3mm. 

frumos ti-a iesit traful. Mie nu o sa imi iasa asa de frumos, asa cred.

post-249000-0-60332300-1458913458_thumb.png

post-249000-0-91992500-1458913465_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări