Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuire display oled SPI Bus cu I2C


MARLANU

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

As dori sa,l inlocuiesc cu display-ul din imaginea atasata,doar modelul acesta il gasesc pe site-urile de vanzari din tara/

 

http://postimg.org/image/p628cifgj/

 

Description:Size: 0.96Resolution: 128X64Color: BlueViewing angle: greater than 160 degreesSupported platforms: for arduino, 51 series, MSP430 series, STIM32 / 2, SCR chipsLow power consumption: 0.04W during normal operationSupport wide voltage: 3.3V-5V DCWorking temperature: -30-80 degreesVolume: 27MM * 27MM * 4.1MMDriver IC: SSD1306Communication: IIC, only two I / O portsNo font: The software takes word moduloBacklight: OLED self light, no backlightInterface:4-pinsVCC: 3.3-5VGND: GroundSCL: Serial ClockSDA: Serial Data

Link spre comentariu

Foloseste libraria aferenta (vezi atasament).

In folderul "Examples" gasesti sketch-ul "Hello world" unde indepartezi // la linia:

U8GLIB_SSD1306_128X32 u8g(U8G_I2C_OPT_NONE);	// I2C / TWI 

si verifici functionarea afisorului. Restul tine de tine ce si cum vrei sa-ti faci aplicatia dorita.

In sketch-ul postat de tine inlocuiesti:

U8GLIB_SH1106_128X64 u8g(3, 4, 7, 6 , 5); // SW SPI Com: CLK = 3, MOSI = 4, CS = 7, dc = 6, RES = 5

cu linia de mai sus.

U8glib.zip

Link spre comentariu

Din pacate nu mai gasesc in tara nici acet model de display.

As putea adapta acest display?

1.8" 128X160 SPI TFT LCD ST7735S
 SPI serial, less I/O port need
Controller: ST7735S
pcb adapter for lcd
one sd card socket
can be driverd by 8051 / AVR / PIC /ARM/STM32 ....
Resolution: QVGA 128*160 Dots
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

In cele din urma am gasit un display de 1.8 128x160 SPI,acum am probleme cu modificarea codului pentru display-u

1.8" 128X160 SPI TFT LCD ST7735S 

,imi da urmatoarele erori:

 

sketch_may12a:33: error: 'Adafruit_ST7735_18x128x160_SWSPI' does not name a type

 Adafruit_ST7735_18x128x160_SWSPI Adafruit_GFX(/*sclk=*/ 13, /*data=*/ 11, /*cd=*/ 9 , /*cs=*/ 10, /*reset=*/ 8);

C:UsersYO2MOPDesktopsketch_may12asketch_may12a.ino: In function 'void setup()':

sketch_may12a:137: error: 'u8g' was not declared in this scope

  u8g.firstPage()

sketch_may12a:140: error: 'u8g_font_unifont' was not declared in this scop

   u8g.setFont(u8g_font_unifont);

sketch_may12a:152: error: 'u8g_font_7x13' was not declared in this scop

u8g.setFont(u8g_font_7x13)

sk.txt

Editat de MARLANU
Link spre comentariu

Multumesc pentru raspuns nico.

Am modificat codu pentru  ucglib acum imi da :error: 'Ucg' was not declared in this scope

La mine codul din fisierul SK.txt se compileaza fara probleme (dupa ce am instalat biblioteca mentionata de va_cristi)

 

M-am grabit, mai testez.

OK, Ucg not declared e din cauza ca la declararea lui Ucg l-ai scris cu u mic si mai departe l-ai folosit cu U MARE. Trebuie sa fie:

Ucglib_ST7735_18x128x160_SWSPI Ucg(/*sclk=*/ 10, /*data=*/ 11, /*cd=*/ 6 , /*cs=*/ 5, /*reset=*/ 4);

Da' tot nu se compileaza nici asa:

-	 Ucg.firstPage(); 

nu exista. Am comentat cele 3-4 apeluri si trece mai departe pana la fonturile unicode care nici ele nu exista.

'Ucg_font_unifont' was not declared in this scope

moment in care am renuntat. Sorry.

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări