Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator AS2020


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Hai sa fac un pustiu de bine....pentru initiatorul topicului:

  faceti rost de traful original -cu siguranta defect!- dar cu carcasa bobinajului in stare buna- si , de rebobinat ma ocup eu...nu va costa nimic, dar....ramaneti dator vandut la mine!....in ce priveste datoria ...glumesc!...gasiti un traf original si contactati-ma pe PM...

Link spre comentariu

Cred ca e cam mult 30 V in secundar...eu din cate am vazut cam 24...26V ar fi mai aproape de adevar,cel putin dupa datele din schema.N-am avut cum sa masor pe traful original,pt ca avea primarul intrerupt.L-am trimis la rebobinat,si poate dupa nr de spire gasit,aflam si ce tensiune a avut de la mama lui.

Link spre comentariu

Al meu atît avea în gol, fiind anemic scădea tensiunea zdravăn, el ar fi asigurat doar 6-7W sinus pe canal.

...............

Io l-am înlocuit cu unul de Bucur, ăsta avea 28V/3A disponibili pe un miez de 100VA. Altă viaţă... I-am pus şi 4 cond de 5000uF/50V Tesla.

Editat de zal
Link spre comentariu

Da,dar si volumul fizic a crescut semnificativ...dublat e putin spus.Mie taman pt ca era mic ca dimensiune mi-a placut modelul asta,pt ca la performante nu are rost sa discutam nici dupa o optimizare in regim home made.Stiu cat e un traf de Bucur,iar 4 conzi de 5000/50 pot sa-mi inchipui.Probabil a fost mutat in alta caseta sau cea originala a capatat o anexa.

A ajuns traful la rebobinat la colegul flomar60 si poate pe masura ce va avea timp sa se ocupe de rebobinat ne va spune ce a gasit(nr spire,diametru sarma).Graba nu am,cand se poate,atunci e bine.Al meu era bobinat cu fir dublu in secundar...nu stiu daca pt ocuparea mai buna a spatiului sau din lipsa de sarma la diametrul corespunzator.

Link spre comentariu

Cu siguranta va tin la curent!.... e foarte bine impregnat cu lac si trebuie sa-l desfac cu atentie pentru ca vreau sa pastrez carcasa originala....ea-carcasa- arata bine la exterior dar ...nu se stie ce surprize pot aparea!...asa ca idee , este pe tola E10 si are 31mm grosime pachetul...conductorul din secundar are 0,55mm diametru-2 fire- iar primarul are 0,31mm....tola pare sa fie de 0,35mm...probabil saptamana viitoare ma 'dau' la el!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări