Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

control audio la volan


devdas_india

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Da, acel player din videoclip nu are telecomanda cu infrarosu, dar are "Steering Wheel Remote Input", adica poti conecta la el doar prin fir o telecomanda de la volan, prin mufa din poza de mai jos (click pe imagine pentru marimea completa). Cel care a postat acel filmulet pe youtube a si explicat in comentariile acelui filmulet cum a facut. De asemenea ii poti pune intrebari lasand comentarii pe youtube la acel filmulet.

 

Posted Image

Link spre comentariu

Daca nu ma insel laintrarea RW poti lega un modul facut din mai multe divizoare de tensiune.Fiecarui buton ii corespunde o rezistenta pe care playerul o va percepe ca pe o comada diferita.Conexiunea se va face cu un jack 3.5 mono cu doua fire,unul comun si celalalt prin butonul respectiv comenzii.Cred ca valorile rezistentelor trebuie alese cu grija

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Da, schimbarea volanului ar fi o idee dar nu stiu cum ar trebui sa faci cu airbagul, daca trebuie resetat ceva. Comenzile pe volan se transmit prin CAN sau LIN, radiourile cu telecomanda de aplicat pe volan merg prin radio sau infrarosu, parerea mea este ca daca nu este original, rezulta un kitsch. Oricum cu mana se ajunge la radio...

Mai important este sa ai telecomanda pentru persoanele care stau in spate. Parerea mea...

 

Totusi daca masina este din '96 este posibil sa aiba divizorul cu rezistente de care spunea un coleg.

Editat de one
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări