Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

echivalent operational njm 072


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Inainte sa te chinui sa le schimbi trebuie sa fii sigur ca sunt "arse" acele operationale, se intampla mai rar.

 

Nu stiu sa-ti recomand un echivalent J-FET in capsula SIL8, dar ai putea folosi un adaptor de la DIP8 la SIL8.

Se poate face un astfel de cablaj in regim DIY daca nu gasesti sa cumperi.

Posted Image

Link spre comentariu

E normal ca stabilizatoarele  sa se incinga, sunt regulatoare liniare, cam la toate mixerele e aceeasi poveste.

Mai degraba verifica tensiunile pe pinii stabilizatoarelor si condensatorii de filtraj, asa cum s-a spus si mai sus.

Am intalnit regulatoare liniare de genul 7805 care oscileaza daca au filtraj prost pe iesire, un condensator de 100nF lipit direct intre GND si OUT poate face minuni.

 

Ar trebui sa scoata brum doar cand sunt folosite cele doua canale cu probleme, daca are brum pe orice canal atunci poate e o problema generala de alimentare.

Link spre comentariu

Eu am tot un soundcraft la reparat, merge un timp bine (cam o ora sa zic) dupa care se opreste unul din canale complet, de regula primul se opreste cel din stanga, dupa care trec vreo15 min isi revine canalul din stanga si se opreste cel din dreapta, sta si ala vreo 15 min si tot asa. De oprit se opreste de undeva din main cred, pentru ca atunci cand moare sunetul de pe un canal mor si ledurile de la vu-metru pe canalul respectiv. Asa face indiferent de intrarea folosita. Ceva idei?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări