Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
shaman

echivalent operational njm 072

Recommended Posts

buna ziua

am un mixer in care sunt duse cateva bucati  de operationale njm072,gasesc ceva echivalente bune care se gasesc pe la noi?

multumesc anticipat

operationalul este din mixerul meu soundcraft,oare e ok o echivalenta sau sa incerc sa caut piesa originala?

njm072  are piciorusele intro parte tote 8  iar tl072  4intro parte 4 in cealalta parte

Poti pune NJM4580L se gaseste si are dispunerea pinilor exact ca si operationalul tau

4580 nu are intrari J-Fet si are un SR de aproape 3 ori mai mic... nu e echivalent cu 072.

Ti-am dat acest echivalent deoarece njm072 este fabricat si in capsula  2x4 pini. Tu nu ai precizat ca la tine sunt 8 pini in linie.

Io aş face un efort să adaptez socluri ptr TL072.

Inainte sa te chinui sa le schimbi trebuie sa fii sigur ca sunt "arse" acele operationale, se intampla mai rar.

Nu stiu sa-ti recomand un echivalent J-FET in capsula SIL8, dar ai putea folosi un adaptor de la DIP8 la SIL8.

Se poate face un astfel de cablaj in regim DIY daca nu gasesti sa cumperi.

Posted Image

Excelentă poza, la asta mă gîndeam şi eu dar n-o mai găseam.

Dar lipite terminalele direct cu sarme ce are in loc sa faci cablajul ala ?

Dar lipite terminalele direct cu sarme ce are in loc sa faci cablajul ala ?

Da,exact cum se inlocuiesc operationalele,LM741 cu 2x4 terminale cu unul LM741 cu 2x7 terminale,la care in cel din urma se ridica in sus cele care nu se folosesc sau se rup direct din capsula.

va multumesc pt sfaturi,am niste promisiuni pt njm072

mixerul pe iesirescoate un brum,si din cele 10 canale 2 din operationale se incing

eu zic ca sunt duse

si se incing si stabilizatoarele de tensiune,oare se masoara ca tranzistorii??(asa iam masurat si par ok)

1-eu nu cred sa sau dus operationalele,am reparat aparatura cu asemenea integrate adica (AO)si nu am intilnit arse poate unul sau doua iar sursele de stabilizare trebuie sa debiteze  la iesire tensiunea care este scrisa pe capsula:exemplu LM7812 scoate la iesire 12vcc.

Verifica filtrajul pe puntea redresoare.

E normal ca stabilizatoarele  sa se incinga, sunt regulatoare liniare, cam la toate mixerele e aceeasi poveste.

Mai degraba verifica tensiunile pe pinii stabilizatoarelor si condensatorii de filtraj, asa cum s-a spus si mai sus.

Am intalnit regulatoare liniare de genul 7805 care oscileaza daca au filtraj prost pe iesire, un condensator de 100nF lipit direct intre GND si OUT poate face minuni.

Ar trebui sa scoata brum doar cand sunt folosite cele doua canale cu probleme, daca are brum pe orice canal atunci poate e o problema generala de alimentare.

Eu am tot un soundcraft la reparat, merge un timp bine (cam o ora sa zic) dupa care se opreste unul din canale complet, de regula primul se opreste cel din stanga, dupa care trec vreo15 min isi revine canalul din stanga si se opreste cel din dreapta, sta si ala vreo 15 min si tot asa. De oprit se opreste de undeva din main cred, pentru ca atunci cand moare sunetul de pe un canal mor si ledurile de la vu-metru pe canalul respectiv. Asa face indiferent de intrarea folosita. Ceva idei?