Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Osciloscop Multipexer


Postări Recomandate

...putin, putin erau platite si din banii personali: spagile la IEMI care nu intotdeauna erau decontate cu prime corespunzatoare. Plus ca daca ati vedea un catalog IEMI ati observa ce preturi duioase aveau.

 

  In schimb, dupa 1990 si ceva, s-au casat/vindut/furat/distrus/donat/arunca zeci si zeci de laboratoare, fabrici sau sectii de profil, deci aparatele respective s-au putut lua la preturi mai mult decit modice -chiar si import vest- au fost cu basculele! Deci daca cunosteai pe cine trebuie sau erai la locul si momentul potrivit puteai sa-ti umpli casa de troace!

Link spre comentariu

Am avut ocazia sa ...privesc-nu glumesc!- cum functioneaza un osciloscop cu 4 spoturi in '81...lucram , pe vremea aia, la Oltcit Craiova la atelierul de electronica...aveam 21 de ani si eram incepator in toate!....osciloscopul era al sefului de atelier si era adus din Franta...noi, ceilalti , aveam varianta romaneasca, didactica cu un singur spot....cascam ochii la osciloscopul ala frantuzesc , ca la Dumnezeu....proprietarul nu ne lasa nici macar sa-l atingem....

Link spre comentariu

La primul meu serviciu am avut destul de multe " scule" interesante. Osciloscoape Tektronix 463, 453, si 464, osciloscop Philips la 5 GHz cu esantionare, multimetre, punti RLC, etc. Am lucrat in domeniul curentilor mici cu instrumentatie Keithley, curenti de zecimi de pA sau mai mici, si sculele Keithley din tara le numarai pe degete atunci.

De un singur lucru mi-a parut rau ca nu l-am luat cu mine cand am plecat, un display XY   Heweltt Packard cu diagonala de 50cm cu deflexie electrostatica.

L-am gasit aruncat intr-un colt in '87 si probabil, dupa ce am plecat in 2002, a ajuns din nou aruncat pe undeva.

Pentru mine era super in acea epoca, era universal si il transformam instantaneu in ceas, vobler, analizor logic multicanal, oscilosop cu memorie, etc. Toate aceste scule le pot folosi acum pe un display Tektronix de 10cm dar verdele de la Tektronix nu este la fel ca verdele de la HP, nu mai au farmec.

Cred ca era accesoriu la un PDP8. 

Editat de Fulgerik
Link spre comentariu

Exact.Pai asa ,,sutit,, dela locul de munca e simplu.

 

 Nu, nu erau sutite, era cunoscut faptul de inginerul sef si de directorul tehnic! Si noi contribuiam cu diverse componente pe care nu le puteam obtine legal cind era nevoie si le faceam rost de pe piata neagra. De exemplu fludor tot timpul am cumparat cu banii personali, ne era lene sa mergem la Neferal fiind mai nelaindemina pentru noi. De finali de emisie iar ne lipeam mai greu, desi talcioacele patriei erau pline, tranzistori mos dubla poarta iar nu aveam oficial si ne trebuiau. De la unul din fostele locuri de munca, puteam sa iau aproape gratis zeci de AMC-uri +sute de RTP si RTM casate prin 1995, dar nelocuind la vila si neavind spatiu de depozitare am renuntat.

Link spre comentariu

Am avut ocazia sa ...privesc-nu glumesc!- cum functioneaza un osciloscop cu 4 spoturi in '81...lucram , pe vremea aia, la Oltcit Craiova la atelierul de electronica...aveam 21 de ani si eram incepator in toate!....

Eu n-am avut asa noroc,insa prin 84...85 am ciocanit un comutator electronic pt domeniu audio(deh,asta ma interesa pe mine atunci),si transformasem un E0102 intr-un osciloscop cu doua sau trei spoturi,dupa necesitati.Am folosit frecvent doua,pt echilibrare canale la amplificatoare,de osciloscop dublu spot atunci, nici pomeneala.Dupa cativa ani,prin 87, am prins un TR4654 si mi se parea naveta cosmica fata de banalul E0102.Acum mi se pare banal de simplu,insa atunci mi-am rezolvat o problema cu acel comutator.Interesant e ca dupa ce l-am gasit cu greu printre troacele mele,am avut surpriza sa-l gasesc dupa atatia ani functional...pe vremea aia nu-mi trecuse prin cap sa mai si pozez minunea.Doar schema n-am mai gasit-o printre hartogaraie,probabil o fi pe undeva,insa nu e mare inginerie dupa cum se poate vedea, are la baza banalul BC autohton(ca de altfel si restul componentelor).

post-179783-0-27537000-1449761144_thumb.jpg

post-179783-0-35883500-1449761162_thumb.jpg

post-179783-0-54777000-1449761187_thumb.jpg

post-179783-0-05664700-1449761364_thumb.jpg

Link spre comentariu

Super chestie, comutatorul ala!....Da asta era osciloscopul cu care am lucrat si la Oltcit....invatasem sa lucrez cu el inca din liceu -anul II- cand faceam la fizica capitolul electricitate...cel mai mult mi-au placut figurile Lissajous...pt. ochii unui adolescent de 16 ani-in 1976!- era ceva extraordinar!

Cu amintirile mele se pare ca am deturnat scopul topicului....scuze!

Link spre comentariu

 La virsta noastra sint amintiri frumoase, vedem cu ce amibntiri va ramine generata feisbuc.

 

Apropo de AMC -de und si cum ajunsesera atitea aparate pentru masuratori in domeniul nuclear la NVK -intrebarea este pt. Florin.

 

  NVK era unul din laboratoarele de fizica din liceu (am fost aproximativ colegi, Florin era cu un an mai mare) care (si vorbim de 1975-78) era plin de aparate de masura pe toti peretii si rafturile posibile. Aici si atunci am vazut primele aparate de masura cu afisaj numeric si predominau aparatele de masura din domeniul nuclear.

Link spre comentariu

Salut , Emil!...Nici eu nu stiu cum s-a reusit dotarea laboratorului de fizica cu aparatura respectiva si de unde provenea aceasta...La intrebarile noastre , profa de fizica, s-a eschivat elegant....poate ar trebui intrebat Bolborici E.  ....alea cu afisaj numeric erau cu tuburi Nixie!

Dar , haide sa nu mai poluam topicul cu ale noastre amintiri...vorbim la telefon!

Link spre comentariu

Nu poluati cu nimica topicul caci mie (dar cu siguranta si altora) ne face placere sa citim despre asemenea lucruri interesante din alte vremuri.Ati pomenit doar despre ceea ce ati invatat la liceu in domeniul electronicii iar eu nu o sa va intreb daca ati urmat si o facultate in domeniu caci oricum cel putin pe vremuri invatai multe si numai la liceu nu stiu ce se mai invata in ziua de astazi la aceasta specializare din cadrul liceelor tehnologice.Cel putin pe vremuri daca faceai un liceu in domeniul electronicii iar apoi urmai si o facultate in acelasi domeniu aveai un mare avantaj datorita multor lucruri cu care erai deja familiarizat.

Link spre comentariu

De regula fiecare liceu era patronat de o fabrica,nu vad de ce s-ar eschiva un profesor de la a oferi asemenea informatii.In acele vremuri mai greu sa se faca magariile din zilele noastre.Acea scoala devenea pepiniera de cadre viitoare,si aveau bani alocati in acest sens in bugetul fabricii patroana,care nu puteau fi deturnati in alte scopuri...ori se foloseau pt dotari,ori erau inapoiati la bugetul de stat.In functie de conducerile de moment ale scolilor, dotarile s-au facut cu cap sau nu(trebuiau sa stie ce sa ceara,pt ca erau si din astia care habar n-aveau ce le trebuie si cheltuiau banii pe prostii de dotari).Asta ar fi un aspect.Alt aspect,cel al elevilor de la scolile cu profil electronic...era mic procentul care au reusit sa intre la facultati de electronica.Marea majoritate erau de la licee teoretice profil real,care mancau matematica pe paine.Puteai sa fii electronistul lui peste,daca nu aveai "pile" la matematica,nu aveai nici o sansa sa intri mai departe la studii.Fiind o scara de valori bazata pe realitate,fiecare cand opta pt un liceu anume,stia incotro va merge...ori la studii mai departe,ori la munca in domeniul in care s-a pregatit,spre deosebire de ce se intampla in zilele noastre,cand toti vor ingineri,dar multi sunt semianalfabeti,nu stapanesc bine nici limba materna.

Link spre comentariu

Eu am terminat un liceu tehnologic(se spunea industrial pe vremea aceea) dar la profilul mecanica desi am optat pentru profilul electronica dar acolo concurenta era mai mare si din pacate n-am reusit sa intru dar matematica si fizica se facea si acolo cate 4-5 ore pe saptamana si se dadea teza la ambele discipline iar pe deasupra profesorii erau poate mai exigenti decat cei de la liceele teoretice considerate clar mai bune si unde concurenta evident ca era mult mai mare la examenul de admitere.Deci daca erai capabil si iti dadeai silinta puteai sa fi cel putin la fel de bun ca si cei care terminau la licee teoretice,dar nu stiu cum este astazi ca si eu am terminat liceul cu destui ani in urma.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări