Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

decodor stereo primele variante


Postări Recomandate

La 15.11.2015 la 19:43, imreberes a spus:

N-ar fi interesant sa realizam un decodor stereo pe lampi? Desi se poate gasi inca 6AU6, o incercare de a o inlocui cu 6J1P ar merge? 6J1P e si mai usor de gasit. O lucrare in grup? Sunt sigur , ca multi dintre noi ar dori un astfel de decodor, macar de dragul nostalgiei. ( Pt craciun, ca si un cadou sub brad? Ce ziceti?)  Eu ma angajez la realizarea mai multor exemplare, numai sa avem toate datele necesare. Si aici ma refer mai mult la datele bobinelor, trafurilor.

Uite aici ceva care nu numai ca functioneaza dar si suna ff bine.

fisher-mpx100mpx.jpg

mpx 100 2.jpg

mpx 100 1.jpg

Editat de victordascalescu54
Link spre comentariu
Acum 38 minute, victordascalescu54 a spus:

Uite aici ceva care nu numai ca functioneaza dar si suna ff bine.

fisher-mpx100mpx.jpg

mpx 100 2.jpg

mpx 100 1.jpg

Bobinele se pot face pe miezuri FI - AAF sau variantele bobinelor din filtrul de rejectie de la magnetofoane... Problema e alta: eu nu am mai vazut asemenea miezuri in comert... Ideea ar fi excelenta... insotita si de tunerul AM/MF aferent. Aici se pot "recupera" din radiourile Electronica filtrele FI gata confectionate...

 

Regretatul G.D.Oprescu in cartea HiFi-ABC (cartea mea de inceput intr-ale electronici audio) la pag. 133 prezinta un decodor stereo cu 3 tranzistoare, constructie in care se prezinta si datele bobinelor. Cred ca ne putem inspira de acolo...Nu pot atasa fisierul pdf... are 5Mo...

Editat de DanM
Link spre comentariu
1 hour ago, Electro said:

Pin 11 la LM 1800 ramane neconectat?

Pinul 11 este de măsură.

1 hour ago, Electro said:

 

Detalii pentru realizare inductanta variabila si condensatorul "to tune 19 kHz"?

Nu are nevoie de niciun circuit acordat pe 19KHz. Un simplu condensator este suficient. Schema tipică de aplicație din datasheet este perfect funcțională.

1.png

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Salutare! 

Mai deține cineva un 758? Contra cost bine-nteles.. Nu gasesc prin cutia cu maimute..si stiu ca m am lovit de ele o vreme...Si.. le am Pus bine...atat de bine..

Cum schema la decodorul pentru maestro stereo nu am gasit-o..as vrea sa realizez un decodor cu 758 si sa-l adaptez la maestro..

Multumesc mult ! 

Link spre comentariu
Acum 18 ore, Iancu95 a spus:

N-ar fi o problema asa mare..ținând cont că este o piesă rară... Dacă are cineva vreun decodor gata facut, special pt soclul meu de la maestro ar fi si mai bine sa nu i stric autenticitatea..

Salut, am eu un decodor de Bucur cu tranzistoare.... probabil se potrivesc, nu-i bai, il donez. L-am scos dintr-un bucur mort pe audio acum ceva ani... O sa il caut maine sper sa il gasesc.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, Sorin - Viorel Mares a spus:

Salut, am eu un decodor de Bucur cu tranzistoare.... probabil se potrivesc, nu-i bai, il donez. L-am scos dintr-un bucur mort pe audio acum ceva ani... O sa il caut maine sper sa il gasesc.

Salut!

Raman dator atunci. 

Dacă aveți nevoie de ceva componente sau ansamble pentru RR diverse (tuburi sau tranzistorat)

Gânduri bune! 

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...
La 15.07.2020 la 15:59, victordascalescu54 a spus:

Uite aici ceva care nu numai ca functioneaza dar si suna ff bine.

fisher-mpx100mpx.jpg

mpx 100 2.jpg

mpx 100 1.jpg

 o mica neconcordanta intre schema si poze, schema e de la varianta 1 iar pozele sunt de la varianta 2 cel putin. 

la ce tuner l-ati folosit?

merita 200$? bine plus transport si vama

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări