Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

aparat de sudura din transformatoare de cuptor microunde


Postări Recomandate

Nu tai transformatorul ci bobinajul secundar cu mare atenti sa nu atingi primarul.

Daca tai miezul nu o sa mai poti sa-l asamblezi inapoi cum trebuie (experienta personala). In schimb dupa taierea secundarului si inlaturarea shuntului magnetic, poti sa faci ce vrei dupa.

 

Apropo, stii ca este bobinat cu fir de aluminiu si nu de cupru?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Daca citeati cu atentie postul meu aveati toate detaliile astea acolo. Am taiat multe trafuri sudate, in special cele de la amplifuri, si le-am refacut fara probleme. Tocmai de aceea recomandam rebobinarea intregului traf: unu la mana bobinajul este de aluminiu, doi la mana sunt calculate in regim economic, deoarece functioneaza un timp scurt, si trei nu recomand bobinarea principalei direct pe traf, in primul rand daca nu esti familiarizat cu procedeul sigur vei zgaria spire...dar fiecare face cum vrea. Oricum e o copilarie sa incerci sa faci un traf de sudura din doua astfel de trafuri.

Link spre comentariu

Daca citeati cu atentie postul meu aveati toate detaliile astea acolo. Am taiat multe trafuri sudate, in special cele de la amplifuri, si le-am refacut fara probleme. Tocmai de aceea recomandam rebobinarea intregului traf: unu la mana bobinajul este de aluminiu, doi la mana sunt calculate in regim economic, deoarece functioneaza un timp scurt, si trei nu recomand bobinarea principalei direct pe traf, in primul rand daca nu esti familiarizat cu procedeul sigur vei zgaria spire...dar fiecare face cum vrea. Oricum e o copilarie sa incerci sa faci un traf de sudura din doua astfel de trafuri.

Total de acord cu daniel_88.

Daca incerci sa bobinezi transformatorul ,mai ales primarul,fara sa-l tai,o sa zgarii sarma de cupru si o sa ai tot norocul sa se intalneasca vreo cateva spire ,si concluzia o trageti voi,eu cred ca o sa iasa un prajitor de paine. :rade:

Link spre comentariu

Am facut un astfel de aparat de ok vreme..am incercat tot felul de secundare..se incalzeste foarte tare...nu poti suda cu el mai mult de 3 electrozi dupa care trebuie oprit si merge oricum sub nivelul unuia cu 200 lei din baumax.. Eu am "comutat" proiectul si am facut sudura in puncte cu el. Pentru asa ceva e ideal din doua trafuri poti scoate un aparat care sa sudeze table de 3 mm. Oricum, succes.

Link spre comentariu

Rebobinarea primarului nu ajuta mult. Miezul este catastrofal: este din fier ordinar si mai este si sudat. Fereastra scurta nu permite o bobinare corecta. Se poate improviza totusi ceva, dar trebuie prins miezul intre doua radiatoare ventilate sau se lacuieste totul si se baga intr-o galeata cu apa.

Link spre comentariu

Nu merita efortul, au specificat mai multi colegi inaintea mea, traful de la cuptoarerle cu microunde sunt proiectate pentru durate scurte de functionare, racite fortat intimpul functionarii. Pentru un aparat de sudura averti nevoie de un traf de la 4kw in sus altfel nu merita efortul. Mult succes !

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Va salut,nu am mai intrat demult pe aici,am terminat acest mic aparat,l-am facut din 3 transformatoare ,pe iesirea de secundar are 42 de volti,sududeaza frumos cu 2.5,i-am pus 3 ventilatoare 2 de 90 si unu de 120 deasupra transformatoarelor,secundarul l-am bobinat cu 2 fire de mif de 2.5,18 spire pe fiecare traf.

O sa revin cu poze.

 

Acum ca sa nu mai deschid alt topic,cineva a aruncat un aparat sudura din acela gen EINHELL micut,l-am defacut si primarul (era facu pilaf,toata izolarea acel lac era sarit)cat si secundarul sunt din aluminiu,primarul are lungimea de 80m si grosimea de 1.5mm iar secundarul este de 3mm,acum intreb,merita sa-l rebobinez cu cablu de cupru emailat?si trebuie schimbat si secundarul ?sa-i pun secundar mai gros?de 4mm?

poze... http://imgur.com/a/27qBL

Editat de kppus
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări