Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dozator de pasta de lipit.


Postări Recomandate

Sa stii ca nu te impiedica nimeni sa diluezi putin solderpaste-ul cu flux (tot la seringa). Il mixezi bine si o sa fie putin mai fluid.

 

Parerea mea este ca atunci cand se lipesc capsule QFN sau MLF este mult mai usor cand se foloseste solderpaste. Altfel uneori fludorul de pe varful letconului tinde sa se transforme intr-o bila si sa urce de pe varf astfel ca este greu sa mai lipesti pad-uri care oricum sunt greu de accesat.

Dar cand solderpaste-ul este deja pe pozitie este altceva, chiar lipind cu letconul.

 

Si oricum, conteaza mult temperatura. Undeva la 40 ... 50 grade este mai fluid; evident nu trebuie pastrat mult timp la temperatura aceasta ca se evapora fluxul si ...

In tot cazul, eu cred ca un solderpaste dispenser care nu impinge intr-o cantitate mare de solderpaste, este o unealta buna.

 

Initial ma gandeam sa folosesc seringile Mechanic asa cum vin, dar am realizat ca este o cantitate cam mare de solderpaste acolo si este mai greu de urnit din loc, mai greu de oprit.

Asa ca am cumparat un set de seringi de pe Aliexpress cu varfuri conice din plastic si intr-una din acestea am sa incarc cca 2 .. 3 cm3 de solderpaste (cam o treime din seringa Mechanic).

Zilele acestea trebuie sa termin si eu proiectelul si poate revin atunci cu un film (daca am timp) sau macar o descriere a functionarii.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări