Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Microlab 5.1


Postări Recomandate

Salut am si eu un amarat de microlab model M-800/5.1 cu o problema cred eu inainte in timpul funtionari canta la un volum 20% 50% nu conteaza cat oricum il reglam canta OK si apoi de o data se auzea incet ziceai ca este dat aproape la minim si chiar daca il reglam la max / min tot asa canta il lasam avea toanele lui dar acum nu se mai aude deloc pun si eu niste poze cu el poate il rezolvam sau il duc spre ghena

post-214296-0-54670900-1431982557_thumb.jpg

post-214296-0-02567600-1431982561_thumb.jpg

post-214296-0-23764400-1431982631_thumb.jpg

post-214296-0-38057300-1431982654_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Problema e ca nu stim sigur daca acei integrati sunt functionali. Sunt doua metode:

1)se pune degetul pe fiecare integrat in parte si ar trebuie sa se auda un brum puternic(atentie trebuiesc toate boxele  montate);

2)se "injecteaza" direct in  fiecare integrat in parte.(aici trebuie sa ai ceva, ceva experienta in electronica)

Daca era din potentiometru   trebuia sa   se auda macar un canal(sau se auda un canal unul ba....) 

Daca sunt buni finalii  putem stii sigur ca problema e in integratul de intrare(este cel pe care l-am incercuit)

Posted Image

Link spre comentariu

Incercati operatiunea sugerata mai sus (degetul pe finali sau chiar mai sigur o tatonare cu un ac pe pinii de intrare semnal, dar pentru asta trebuie identificati si verificat datasheetul). Daca nu se aude nimic in difuzoare as verifica alimentarea inainte sa ii inlocuiesc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări