Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

aparat sudura mig mag diy


Postări Recomandate

Asa, acum i-mi aduc aminte, ai pus releu...., il poti trece prin termic fara probleme.

Si tot nu ai raspuns clar, din cauza ca se inceinde traful o lua masina razna?

Pentru ca in acest caz parca te-as pune sa scoti momentan condensatorii suplimentri sa observi rezultatul in sensul ca daca acestia aparent inbunatatesc caracteristica masinii in schimb o incalzeste mai rapid asta pentru ca traful nu e proiectat special pentru asta.

Macar bobinajul e din Cu?

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Un lucru îi clar :cand se încălzește traful scade puterea ,mâine suntez protectia termica sa vad rezultatul adică dacă apare acea limitare de putere la temp mai mare.

  Acum că îi desfăcut pot sa decuplez condensatorii ușor ,doar desfac puntea dintre ei,o sa încerc și asta.

   Bobinajul din cupru îi scump!!!  :))) Aluminiul îi la putere....

   Și tot mâine strâng un pic șurubul de la puntea redresoare , mi se pare ciudat cum se încălzește jumate de punte mai tare și jumate mai încet... Asta ii tare de tot...

Link spre comentariu

Test 1 :deconectat condensatoarele ,calitatea sudurilor mult mai proasta ,probabil inductanța bobinei de filtrare este prea mică și de aceea merge mai rău fara condensatoare.

   Le-am reconectat la loc...

 Test 2: am șuntat protectia termica și i-am dat cox după ce s-au încălzit trafo aceeași limitare, este evident acum.

  Am vf diodele cu ap de măsură nu este niciuna cu probleme.

  Astăzi am sudat cu el de la rece și până l-am oprit 50-55 de minute ,toate sudurile pe ultimele 2 trepte ,pauzele au fost doar de poziționare a pistoletului de la o sudura la alta  și verificarea manuala a temperaturii aparatului.

Link spre comentariu

[![P_20180706_155331.jpg](https://s15.postimg.cc/5r0ddzijf/P_20180706_155331.jpg)](https://postimg.cc/image/b2f9yp4lz/)

buna ziua

La un aparat de sudura de 250A 3*380 am o protectie termica lipita pe racitorul de la diode

Din ea ies 3 fire si merg la diode ,nici un alt fir nu mai are legatura cu protectia

Protectia functioneaza,cand ajunge la o animita temperatura se aprinde un led si nu mai cupleaza contactorul pentru curentul de sudare,merge doar avansul sarmei

NU inteleg cum functioneaza aceasta protectie,banuiesc ca intrerupe alimentarea bobinei contactorului ,dar cum?P_20180706_155331.jpg

Editat de Sandu 64
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

va salut. nu stiu daca postez corect, dar incerc aici. Am un aparat de sudura telwin 170/1 monofazic. Nu vrea, sau vrea destul de greu sa sudeze bine. Banuiesc ca problema este de la anternorul sarmei. Daca cablul este intins cat mai drept cumva incepe sa sudeze ok, dar cum se indoaie putin totul merge nasol. Din ce am  vazut la antrenorul de sarma reductia se face cu pinioane. Asta inseamna ca scade rapid viteza de avans daca sarma merge greu. Acum nici nu pot s spun daca sarma merge usor sau greu ca nu prea am un punct de reper. Poate daca reductorul era cu roata melcata ar fi mers mai ok. Nici nu stiu cu ce sa incep insa vreau sa-l repar ca este deranjant. Nu pot s sudez totimplul cu cordonul drept. Poate mai are cineva un asemena aparat sau poate stie cum sa-l fac sa functioneze corect. Cand era nou mergea bine. ps: Am schimbat tot tot cablul ala cu manerul si toate tuburile si firele din el. 

Link spre comentariu
5 hours ago, cipriyan123 said:

vezi ca tubul de ghidaj al sarmei e dintr-un plastic imputit. daca poti schimba-l cu un liner metalic si ai rezolvat problema. am facut treaba asta la cateva pistolete de genul asta si am rezolvat problema. La modelul asta mai apar probleme la medianele trafului(bobinaj aluminiu),se slabesc in timp...

 

Pai stai asa....tubul ala imputit de fapt ii din Teflon si este dedicat sudarii cu sarma de aluminiu. Pt sudarea cu sarma de otel se va folosi exclusiv liner/bowden metalic. 

Ce diametru de sarma folosesti ? 0.8 ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări