Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pareri statie aer cald Gordak 952A


Postări Recomandate

Pai, cf. indicatiilor de la postare, am inserat o imagine a placii de pe un site, dar vad ca nu a aparut...cum procedez ca sa puteti vedea componentele?...cele 4 smd-uri(condensatoare) sunt pe partea opusa unde este lipit procesorul si au fost dezlipite cand s-a incercat demontarea suruburilor radiatorului procesorului cu un patent(cred) de catre o persoana fara experienta...oricum voiam sa achizitionez o astfel de statie dar nu la preturile uneia Weller, ERSA, etc...pentru mici experimente, acum la batranete, pe placi defecte(video,etc) dar nu pentru reballing pt ca nu dispun de atatia bani.In concluzie, cum pot atasa imaginea ca sa o vedeti si sa imi dati cea mai buna solutie?Am intrebat pe la doua firme despre pretul pt astfel de operatiune si...aproape jumatate din cat costa o placa intreaga, SH functionala, 150 ron...respect   aliexpress.com/item/33010513050.html

A treia imagine de pe aliexpress, in dreptul literei "K"

X541NA-motherboard-For-Asus-X541NA-laptop-motherboard-X541NA-mainboard-X541N-motherboard-test-100-OK-N3350-CPU.jpg_50x50.jpg

HTB1sE_FUxnaK1RjSZFBq6AW7VXaP.jpg

Editat de ratza
Sper că am pus linkul imaginii corecte
Link spre comentariu

Imaginile de acolo merg deschise doar pe acel site, altfel apar ca miniaturi....

Astfel de intervenţii sunt riscante şi cei ce le fac vor să se asigure că nu plătesc eventuale daune din buzunarul propriu, dacă ceva merge prost.De acolo şi preţul...iar despre cum l-aş rezolva eu am mai scris.

Link spre comentariu

Chestiile smd nu se lipesc de obicei cu aer cald ( sunt si exceptii ), doar se dezlipesc, ceea ce nu e cazull tau.

 

Te costa mai ieftin de 150 lei daca duci doar placa de baza la service si componentele lipsa, fara a avea pretentia sa se faca vreo proba de functionare sau sa se remonteze de catre service. As zice ca un tarif de 50 de lei e ok, dar fara montare/demontare laptop si pe riscul tau daca merge sau nu.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Seara buna(sau buna dimineata) si respectele mele.Multumesc,in primul rand pentru parerile dvs cu care ati incercat sa ma indrumati.Acum...am facut sau nu o prostie, va rog sa ma certati...dar am luat o statie bk702b(care, cred eu, o sa-mi fie utila si pentru alte timpuri de pauza si alte cauze pierdute) si am luat si niste consumabile pt statie(niste flux de 1.4cmc-seringa topink gel, fludor de 0.8-fahrenheit, 20 grame rola mica, desoldering wire tip fahrenheit de 3mm si 1.5 metri lungime, o cutiuta de relife pt varf, niste varfuri model 900M-T(2 varfuri de 1.6 mai late si doua varfuri de 0.8  toate model 900M-T, nu am gasit varf din acela inclinat la 45grade, 900M-T-4C) si m-am incurcat cu fluxurile si fludorul, in sensul ca nu gasesc(zici ca mosul a plecat aiurea) flux 223 sau 559.Din cate am citit pe forum despre aceste tipuri, sunt si chinezarii ieftine cu care te chinui putin ca sa le sureti dupa ce lipesti, cat si originale(de care nu prea ma apropii ca pret).In privinta fludorului, nu gasesc de 0.5 tip cynel la cantitate mai mica de 100 grame....i-am furat penseta sotiei si nu este potrivita pt.smd-urile de pe placa de mai sus...am tot cautat pensete cu varf, nu de 2 lei ci ceva mai bun...am facut rost si de o lupa de 5x de la un ceasornicar care avea mai multe si s-a putut lipsi de ea(la 20 de lei,cu maner...mai trebuie sa bag niste banuti in ceea ce nu am, dar, in primul rand acum ca stiti ca nu sunt cu vechime si experienta precum dvs, va rog sa ma indrumati ce imi mai este necesar ca sa pot lipi cele 4 smd-uri(le-am masurat cu un uni-t 139a, nu al meu, al unui prieten) si sunt in regula, nu sunt distrusi fizic si indica valori de marimea cativa nanoF, locurile de pe placa unde ar urma sa fie lipiti au doar un cablaj lipsa de la un pin si am reusit sa-l curat cu un varf de bisturiu...o sa fie ceva de munca dar sper sa reusesc...poate va invata ceva si nepotul cu patentul din asa ceva.Va multumesc inca odata pentru amabilitate si ajutor si iertati-ma daca am spus modelul statiei si tipurile(marcile) de consumabile descrise mai sus, am citit regulamentul forumului si sunt total de acord cu el...am gresit cu enumerarea consumabilelor?Va doresc o zi placuta, multa sanatate si clienti multumiti.Sanatate si respect, Dan.

PS.Domnule moderator validae, cum ati rezolva dvs problema asta, un link pt ca sa citesc si eu...am cautat pe forum dar nu am gasit.Multumesc pt.amabilitate si ajutor

Editat de zarzarel
Link spre comentariu

Păi am spus, componentele smd sensibile, precum condensatorii aceia eu i-aș lipi cu letconul.E mai rapid și mai puțin stresant și pentru ei și pentru restul componentelor din zonă.Dacă puteți face o poză Macro a zonei, folosind lupa pusă înaintea obiectivului camerei foto, o puteți pune pe un site extern și apoi copiați link-ul aici.

Dacă tot completaţi locaţia la Profil, puneţi măcar judeţul. Că România e destul de mare totuşi.Aşa puteţi fi ajutat mai repede dacă cineva din zonă vede că sunteţi în apropiere...

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări