Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Asomator pentru porc


Vizitator Popa Fabian

Postări Recomandate

Asta e si ideea cu curentul, sa o aplici in zona capului si apoi sa-l tai, nu acolo langa coloana.

Uitati-va aici si spuneti ce parere aveti? Eu zic ca-i constient, nu are caracteristicile epilepsiei.

 

https://www.youtube.com/watch?v=hQsA5kQogjI

 

Nu are rost sa-i chinui atat. Cat despre hormonii de stres care se elibereaza, eu cred ca aici sunt o cantitate mult mai mare.

 

Pe langa faptul ca trebuie taiat cat mai aproape de inima, sa sectionezi trunchiul arterial comun nu doar carotidele, pentru ca atunci mai primeste creierul sange prin arterele vertebrale.

Editat de tommymd
Link spre comentariu

Buna ziua  stimati domni , am lucrat multi ani in industria carnii , calificarea mea este in electrotehnica , deci cred ca stiu ce spun , dar dar stiu sigur ca nu sunt detinatorul adevarului absolut .

Asa cum ne spune si dl. Vali dae pe site-ul ANSVSA sunt informatii despre asomare . Asomarea pentru bovine se face cu “pistol cu glont captiv”,  glont care de fapt este o tija metalica care iese cca 2-3 cm si penetreaza cutia craniana in zona frontala (este o zona bine delimitata unde se aplica pistolul ). Pentru porci asomarea se face electric , este vorba despre curent alternativ 200-250Vca , 1,2-1,8Aca , toate asomatoarele au transformator de retea , tranformator care are principalul rol de a face separarea galvanica fata de pamant , producerea tensiunii de asomare este treaba fiecarui producator care o face cum  doreste , comutatie sau tensiunea secundara , poate sa faca intial o citire a rezistentei in zona de contact a clestelui pentru ca mai apoi sa comande sursa care sa furnizeze tensiune current si chiar timpul necesar aplicarii pentru o asomare cat mai buna  .

Asomarea la porc sau la bovine se face obigatoiu cu imobilizarea animalului ,animalul isi revine relativ repede din aceasta stare de paralizie (paralizarea centrilor nervosi de relatie ),timp in care trebuie facuta injunghierea si emisa sangvina  , ( daca animalul moare din cauza electrosocului , electrocutat ,caliatea carnii se deterioreaza mult), imobilizarea trebuie sa ramana pana survine decesul  altfel se poate ridica chiar pleca prin miscari agonice  .

Electrosecuritatea este un element de care trebuie tinut cont , se folosesc cizme de cauciuc iar  pe “coarnele “ clestelui de asomare sunt comutatoare fara retinere care se vor apasa in momentul asomarii .

Daca moderatorii considera ca sunt off topic , postarea se poate sterge , iar eu  imi cer scuze anticipat .

Editat de tehnic dan
Link spre comentariu

Stiti cumva cam pana la ce categorie de greutate se folosea asomarea electrica?

Eu din ce am vazut, nu prea asomeaza porci mai mari de 100 kg. In principal asta m-a descurajat mult. Pe la tara la noi nu se prea taie porci sub 160 kg. Astia sunt greu de manipulat, adica dupa imobilizare ei trebuie scosi de acolo si produsa sangerarea, e destul de greu sa tragi se un asemenea porc intr-un timp scurt, recomandat de 10 secunde. Am vazut si filmulet cu un macelar mutant, care folosea cleste fara imobilizare dar avea forta sa mentina acel cleste 4-5 secunde pe capul porcului, de aceea m-am gandit eu la electrozi tip casti. 

 

 

Pentru initiatorul postului:

Apropo de costuri. La noi in zona si-au cumparat veterinarii asomatoare cu cui. Sunt eficiente dar cer 100 lei pentru o asomare. Ati putea incerca cu o intrebare la veterinarul din zona, decat sa cheltuiti 1000 lei pe ceva ce folositi 1 data pe an.

Link spre comentariu

Asomarea electrica se foloseste la porc , indiferent de greutaea lui viu , cresti timpul de aplicare a electrosocului si/sau tensiunea , problemele care cresc  sunt legate de imobilizare . Daca imi este permis un sfat practic , legati porcul de un picior sau chiar de amandoua (din spate) de un pom , evaluati bine pomul , lasati porcul sa se linisteasca pret de cateva minute pentru ca mai apoi sa-l asomati , injunghia .  

Link spre comentariu
Vizitator Popa Fabian

Pentru initiatorul postului:

Apropo de costuri. La noi in zona si-au cumparat veterinarii asomatoare cu cui. Sunt eficiente dar cer 100 lei pentru o asomare. Ati putea incerca cu o intrebare la veterinarul din zona, decat sa cheltuiti 1000 lei pe ceva ce folositi 1 data pe an.

Veterinarul de la noi a dat cinstea pe rusine. N-am de gand sa-l mai solicit vreodata si e putin probabil sa fie la curent cu noutati de vreun fel. Cred ca ar incerca sa-mi vanda ceva total inutil, probabil un sac de antibiotice incepute si expirate, pe post de "asomator chimic, extrem de eficient". :)

 

Asta e si ideea cu curentul, sa o aplici in zona capului si apoi sa-l tai, nu acolo langa coloana.

 

Sunt mai multe metode, ca de exemplu http://www.grandin.com/humane/elec.stun.html

Link spre comentariu

Stiu ca sunt mai multe metode. Sunt metode intr-un singur timp sau in 2 timpi, ambele cuprind si trecerea curentului prin creier. Cu siguranta v-ati documentat mult deci nu are rost sa detaliez.

Dupa mine sunt 2 metode prin care se poate face asomarea electrica: in mod corect sau cat mai prost posibil. Din pacate se alege metoda proasta, se cam ia pe scurtatura, nu ne place sa ne complicam cu aparate si imobilizatoare si electrocutam pur si simplu porcul fara sa se tina seama de anumite aspecte, dupa cum se poate vedea in multe filmulete pe net.

 

Mie imi place cum explica doamna asta, poate o sa urmariti si dumneavoastra, mai sunt si alte ghiduri.

 

Acum ramane la latitudinea dumneavoastra ce o sa faceti, daca iasa ceva bun, va rog sa ne impartasiti si noua.

 

P,S. Indiferent cum o sa faceti, daca asista copii tot o sa fie traumatizant. Daca sunt suficient de mari, trebuie sa treaca si prin asa ceva pentru ca asta e viata, trebuie sa ucidem ca sa mancam dar tebuie sa o facem intr-un mod moral. Atentie totusi cum procedati si la ce echipament folositi, atentie sa nu le dati idei celor care nu pricep prea mult.

Link spre comentariu
Vizitator Popa Fabian

Copiilor li se poate explica, dar impactul vizual ar putea sa-i marcheze intr-un mod negativ. Nu stiu, nu-s psiholog, dar asa tind sa cred.

Eu n-am sa-i las sa priveasca un animal in agonie. Au o viata la dispozitie sa vada multe oribilitati, nu ma grabesc eu sa le arat una, de pe acum.

 

 

 Din pacate se alege metoda proasta, se cam ia pe scurtatura, nu ne place sa ne complicam cu aparate si imobilizatoare si electrocutam pur si simplu porcul fara sa se tina seama de anumite aspecte, dupa cum se poate vedea in multe filmulete pe net.

 

Eu am sa concep un suport pentru contentie.

Investitiile de care am pomenit aici nu-s de unica folosinta. De exemplu acest suport ,care va imobiliza porcul, va fi folosit si pentru imobilizarea caprelor (am si cateva de-astea), nu doar pt. asomare, cand se impune, dar si pt. diverse alte necesitati (igienizarea copitelor, vaccinari, ecornare...). Deasemenea va fi refolosit anual, in scopul pt. care a fost conceput.

Link spre comentariu

Eu cred ca toate prostiile astea sunt de fapt niste fandoseli de la UE. In tarile dezvoltate unde animalele sunt crescute de zeci de ani in ferme mari, si nu mai exista animale crescute in gospodarii, oamenii sunt convinsi ca fructele cresc in ladite iar carnea in galantare, intradevar e un soc pentru un om sa vada cum se taie un animal. Dar la noi inca se mai cresc in gospodarii, si daca ne gandim bine taierea porcului este considerata o sarbatoare se lasa cu pomana porcului si multa bautura, imi amintesc ca atunci cand eram copil deabia asteptam sa taie tata porcul. Ar fi bine ca alesii nostri sa nu mai adopte tot felul de norme bagate pe gat de altii fara a se gandi. Traditia noastra e diferita de a nemtilor, sau a englezilor, ar fi bine sa ne pastram traditiile si sa le promovam nu sa bagam pe gatul oamenilor tot felul de norme si sarbatori de import.

Link spre comentariu

Totuși, să nu exagerăm cu tradițiile și măcelărirea tradițională.Hai să vorbim și din perspectiva noastră, era mai bine cu metodele medicale din evul mediu ??? Când, de exemplu, o amputare se făcea folosind ca anestezic alcoolul și nu erai sigur dacă-i supraviețuiai ? Sau acum, cu tot felul de anestezice ?  De ce să chinuim inutil animalul, când putem să-i scurtăm cât de cât suferința ?

Editat de validae
Link spre comentariu

Dar ceva protoxid de azot nu merge?Vorbeste cu medicul veterinar de o injectie cu ketamina sau poti lua reteta de stilnox ptr oameni. E somnifer. In prospect spune ca inainte de a lua un om matur un comprimat de stilnox trebuie sa fie deja in pat.O cutie de stilnox e 7.4 ron. Stilnox lucreaza la nivelul SNC. 5 comprimate de stilnox in apa de baut sau dat sub ce forma vrei tu il doboara instant.Stilnox este atat relaxant muscular cat si sedativ.Asta cu electrocutarea e cam sadica.Daca tot vrei cu electrocutare. Multe capacitoare de 470v in paralel , le incarci in curent continuu .Grija mare cu curentul. O mica neatentie si cazi si tu linga porc.Eu as merge pe anestezic sau sedare.

Link spre comentariu

Aneste

 

E și asta o variantă decât nimic  :rade:  Cea mai tare fază la metoda asta a pățit-o un cetățean care s-a dus cu sticla de țuică și-o bucată de pâine să îmbete porcul.În timp ce aștepta să adoarmă porcul, a terminat el restul din sticlă și au adormit amândoi  :limb:

Trebuie oameni calificati si la treaba asta, ca sa nu adoarma langa porc :)

 

La solutia cu anestezicul am o intrebare, ce efect are anestezicul ulterior cand oamenii mananca din porc ? Ramane activ, se distruge singur, se distruge la gatit ? Se poate manca sorici crud ? Asa daca il anesteziem cu tuica nu e nici o problema fiindca oricum ne anesteziem si noi cu ocazia asta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări