Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

se aude un bazait in boxe cand accelerez!


Vizitator spw

Postări Recomandate

Salutare dragi forumisti! Am o mica mare problema....Mi-am schimbat recent masina si de cand am cumparat-o ma tot chinui sa gasesc o rezolvare pt problema mea. Este vorba despre un BMW seria 3 din 2003, se aude un bazait in boxe cand accelerez. Pe masina este instalat un sistem de sunet complet compus din: 2DIN, doua amplificatoare (full range \ subwoofer) si boxele. Am scos si reconstruit cablajul audio al masini, am inlocuit cablurile RCA cu unele dublu ecranate de calitate si tot degeaba. Amplificarea de la 2DIN nu este folosita. Singura imbunatatie a fost dupa ce am montat filtre pe rc-uri dar tot nu a disparut complet sunetul din acceleratie. Astazi am incercat in graba un alt amplificator si surpriza, sunetul de fond a ramas acolo! Dar...dupa proba nu am mai conectat amplificatorul vechi si firele de la boxe au ramas in aer. Pe drum am auzit acelasi bazait in boxe :)) chiar mai puternic. Nici unul din amplificatoare nu era alimentat. Boxele nu erau legate. Au ramas doar filtrele de la boxe si cablurile de legatura...Ce sa fie oare?!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ia alimentarea pentru instalatia de sunet DIRECT de pe bornele bateriei pentru toate aparatele audio, in special borna de MASA (minus)

 

Plusurile ia-le prin sigurante calibrate corespunzator curentilor respectivi, pentru fiecare circuit in parte.

 

 

 

Masa este problema ta, mai pe inteles, cel putin una din "sculele" de pe masina, ia "masa" de pe caroserie, inducindu-se in circuit zgomotul produs de alternator.

 

Verifica ca si bornele cablurilor montate pe baterie sa faca contact FERM, pe buloanele bateriei.

Link spre comentariu
Vizitator spw

Nu are nici o treaba cu masa. In alimentarea amplificatoarelor am un condensator. Toate legaturile sunt bine facute. Problema este ca bazitul se aude cand accelerez si fara sa conectez cablurile de la difuzoare la amplificatoare. Este posibil ca filtrele sa-mi produca curent prin inductie?

Link spre comentariu
Vizitator hexis

Nu are nici o treaba cu masa. In alimentarea amplificatoarelor am un condensator. Toate legaturile sunt bine facute. Problema este ca bazitul se aude cand accelerez si fara sa conectez cablurile de la difuzoare la amplificatoare. Este posibil ca filtrele sa-mi produca curent prin inductie?

Incearca alt player.Am o banuiala ca el e de vina.Ce puteri reale ai acolo de ai nevoie de condensatorr?E foarte posibil sa nu ai nevoie.
Link spre comentariu
Vizitator spw

Cred ca nu ai citit bine ultimul meu post. Bazaitul in boxe se aude si fara a conecta difuzoarele! Daca elimin problema fara a conecta difuzoarele clar nu vor mai bazai nici cand voi asculta muzica.

Link spre comentariu
Vizitator hexis

Daca firele de la boxe sunt paralele si apropiate de cele de la baterie, se poate induce un brum in cabluri fiindca incarcarea bateriei se face pulsatoriu.

fiid profesionist ma gandesc ca macar atat a facut: NU SE TRAG FIRELE DE LA DIFUZOARE LANGA CELE DE ALIMENTARE....NICIODATA.
Link spre comentariu
Vizitator spw

Revin, cablurile boxelor la bmw sunt impletite. Sunt foarte bine facute de fabrica! Nu sunt trase pe langa cele de la electromotor, dat fiind bateria montata in spate. Ce mi s-a parut foarte dubios este ca bazaitul in bose se auzea si fara sa am cablurile conectate la amplificator. Am repetat frazele astea de 3-4 ori...Am sa anulez filtrele sa vad daca mai fac.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Daca electronica masinii are 10 ani oare nu e normal ca toti condensatorii sa nu mai fie in parametrii ? Oare nu e normal ca toate scanteile din motor sa emita/induca in caroserie orice puls electromagnetic si sa nu mai fie filtrate ?  izoleaza electric difuzoarele si playerul fata de carcasa si pune filtre pe alimentarea playerului prima parte . A doua ar fi sa vezi cine creeaza pulsuri electromagnetice in instalatie si sa le ecranezi cat poti de bine.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări