Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dosar Penal.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Permisul vechi nu are nicio treaba cu situatia actuala! Este pt. cat A,deci neconform pt.autovehicule(B),concluzia: te baga la chestia cu "conducerea unui autovehicul FARA permis sau cu permis NECORESPUNZATOR categoriei din care face parte autovehiculul",ai circumstanta atenuanta faptul ca ai facut legislatia rutiera,cand ai luat permisul(A)! Eu am patito in Zalau,conduceam cu dovada expirata,judecatorul ma intrebat "Ce sa fac cu tine?,sa te trimit la Satu Mare?(puscarie)",eu am zis ca el hotaraste(logic,nu?),procurorul nu a avut nimic de zis,uite asa m-am ales cu amenda penala(100 000 ROL,in 94) si suspendarea permisului pe 3 luni!! Putea sa-mi anuleze permisul! :da Asa ca am un cazier...! :ras: Totul depinde de procuror(ce bete in roate iti baga) si de judecatorul care decide! Deci eu aveam permis (B) corespunzator,dar daca era suspendat eram considerat ca si fara permis! :limb: :da Acum,poate ai noroc ca sa schimbat codul penal si pedepsele sunt modificate! Bafta si sa ne tii la curent!! Pan atunci vezi pe net ce informatii gasesti in CODUL RUTIER (actualizat),cap,Infractiuni si pedepse! :da

Link spre comentariu

mie mi se pare pe dos , pai daca nu avei permis pt categoria de auto pe care o conduceai e ca si cum ai fi condus fara permis, de aici dosar penal si cu el tot odata si interdictia de a mai da examenul la oras(stiu pe cineva rpins cu o zi inainte sa dea orasul si i-au luat dreptul sa mai dea examenul, nimeni nu poate sti daca iei examenul sau deci nu ai permisul inca)acum ce a zis politistul nu stiu daca e adevarat sau nu , tu du -te la examen restul il vei vedea

Link spre comentariu

Art 24 din OUG195 actualizat spune la alin6 :

(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, produsă ca urmare a încălcării unei reguli de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin.1

 

La tine inca nu`i vorba de o sentinta data.

Deci cred ca daca mere repede treba scapi la limita.

 

Grig

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...
Vizitator paraschivrazvan25

Din pacate indiferent de tipul de permis pentru care ai savarsit o infractiune, automat ti se vor retine si celelalte categorii.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări