Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am spart contorul. Ce mi se poate intampla?


Vizitator Anonim2

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Variante constructive sunt multe...Inainte de"80 era varianta obisnuita care permitea rotatia discului in ambele sensuri iar contorul adauga -in sens pozitiv- si scadea cand discul se rotea invers- apoi , din cauza furturilor masive de energie , au aparut pe piata variantele cu blocaj la rotatia in sens invers ( se realiza cu un sistem tip clichet amplasat pe axul discului), apoi varianta care , indiferent de rotatie , contoriza in sens pozitiv ( adauga !) apoi varianta electronica...

Link spre comentariu
Vizitator danimar

contorul e luat in toamna din Bricostore, scrie in germana pe el, iar cand merge invers, scade :) O sa incerc in seara asta sa-i montez faza invers, desi eu stiu ca l-am montat corect.( l-am montat la fel in alta instalatie si a mers corect). Nu conteaza cum merge, nu-l citeste nimeni, doar eu, dar ma cam incurca sa-l citesc invers.Multumesc de ajutor.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări