Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am spart contorul. Ce mi se poate intampla?


Vizitator Anonim2

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu zic sa-i anunti pe aia, oricum acolo ajungi.Si te pomenesti peste cateva luni ca fac o estimare a consumului mediu si iti mai iau din urma o carca de bani.,,Consumul de pe factura nu e cel real ''mie imi suna rau de tot.Daca e vreunul de la Electrica pe aici si vrea sa faca o ghidusie,face o sesizare,se emite o hotarare judecatoreasca catre proprietarul forumului care e obligat sa-i dea IP-ul tau si te pomenesti cu controlul pe cap.Crede-ma, eu stiu un caz care mi-a povestit ca a platit acum vreo 10 ani ca sa scape suficient de mult incat putea sa-si incalzeasca tot cu curent electric cateva ierni si tot iesea mai ieftin.

Link spre comentariu
:da Va spune "Stan Patitu" : am sunat un prieten care lucreaza la Electrica si mi-a inlocuit contoarul.Nu le venea sa creada, dar le-am demonstrat ca se invartea destul de repede, avand un singur consumator conectat [combina frigorifica, clasa de energie A (asa scrie in acte...)].Intre timp vad ca s-a mai raspuns.
Link spre comentariu

Eu zic sa anunti derajamentele ,oricum , cand o sa vina cu cititul contorului , o sa vada si va pune un semn discret in dreptul dvs. !! >> eu am patit cu sigiliul de la nisa , in cateva zile m-am trezit cu ei si cu acuzatia de furt !! > noroc ca sarma sigiliului era foarte ruginita si..... ceva in buzunar !!

Link spre comentariu

@marius_3004, de ce ar fi vina mea ca s-a defectat? Eu nu am intervenit cu nimic fizic asupra lui si in schimb nu stau toata ziua sa ma uit la el daca inregistreaza sau nu...Oricum cel mai probabil o sa se sesizeze cei care il citesc o data la 3 luni si o sa anunte ca trebuie schimbat.

Link spre comentariu

Va spune "Stan Patitu"

Ca tot veni vorba de "Stan Patitu". Am avut un tractor de frigider Zil,care a facut slujba vreo 20 ani(la mine,ca l-am luat de ocazie in 87) si pe urma l-am luat la servici unde imi tine apa rece vara(adica cine nu crede poate veni sa-l vada in servici,si e fabricat in 78).A venit vremea sa-l schimb,ca ma batea nevasta la cap ca este un consumator serios pe langa toate alea din casa si e vremea sa ne luam altul nou.Am pus un contor pe priza de alimentare si am constatat ca "manaca"1kw/zi...muult am zis eu,trebuie sa-l schimbam.A venit vremea si l-am schimbat acum cativa ani(cca 7),am luat un indesit,clasa A care a suferit 2 reparatii deja...una termostatul,alta a pierdut agent frigorific si a trebuit reincarcat.Am pus acelasi contor sa ma conving ce inseamna clasa A fata de antichitatea aia...fix 1kw/zi :rade:
Link spre comentariu

Eu am un amic in Bv al carui contoar a "considerat" necesar ca prima cifra din stinga trebuie sa treaca de la zero la noua ! Omului i s-a parut hilar ce i s-a intimplat pina au venit baietii veseli si au zis : "de unde stim noi ca nu ati sudat o saptamina incontinuu ?" Avea de plata o suma care cu greu incapea pe factura pina a venit cineva care a constatat un defect la rotitza...in fine,a albit omul !

Link spre comentariu

Un prieten de-al meu a patit una cam la fel, Zice el, a lovit cu cotul geamul de la contoar si l-a crapat. Au venit oamenii de la electrica, l-au vazut si...l-au amendat. Argumentul lor a fost simplu: de unde stiu ca nu a fost spart intentionat ca sa furi curent??? Ei puteau sa faca un fel de dovada, mergind pe sistemul de calcul pausal (adica ai un bec de 100 de W care merge 10 ore pe zi, un aspirator pe care il folosesti zilnic cite o ore, etc.) dar nici tipul nu a putut dovedi ca nu a furat curent. Asa ca a platit o amenda zdravana, i-au inlocuit contoarul si gata.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator danimar

Asa cum a spus si Marius, la regularizare sa nu vina factura incarcata.

Asta sunt sigur ca o sa se intample intr-un final. Doar nu o sa iasa cei de la Electrica in pierdere.
Mai baieti, am si eu o problema si nu stiu unde sa o postez, scuze daca deranjez. Am 380 pe caznic si o separatie pentru mine de parinti. Pe separatia mea mi-am pus un contor mono pt. curiozitatea mea, nimic oficial.Contorul e conectat bine, dupa schema( chiar probat in alta instalatie), numai ca la mine merge INVERS! Ce mama lu' proces verbal poate sa aiba?? E din ala cu nulul in dreapta, intrare faza pe mijloc si iesire faza pe stanga.Sa aiba legatura oare cu conectarea dupa un contor de 380? Ca nu vad de ce!!
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări