Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

palpaie ledul economic


Postări Recomandate

Carcasa PC-ului e legata la impamantarea unui filtru de retea, adica printr-un divizor capacitiv, intre nul si retea. Deci, se obtin 110V, la curentul permis de condensatori.Nici vorba de capacitati parazite, sunt capacitati intentionate.D-aia si trebuie legat la impamantare, asa e facut sa functioneze!

Carcasa PC-ului e legata la al 3-lea fir al mufei de alimentare, adica exact la impamantare (daca priza/instalatia suporta). La mine nu curenteaza deloc si se aprinde becul intre carcasa PC-ului si faza retelei de 220V.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu am doua becuri de 20W in tavan, si am pus o rezistenta de 120k/1W si nu mai palpaie deloc. Practic se monteaza o rezistenta de valoare mare, poti pune si 220k-470k de exemplu si daca palpaitul persistadar e mai rar, se reduce prin tatonare valoarea rezistentei, nu e ceva batut in cuie.Dar trebuie tinut cont de faptul ca atunci cand becul este aprins, prin rezistenta va trece tensiunea retelei de 220V ea fiind in paralel cu becul si se va incalzi cu atat mai mult cu cat e mai mica valoarea ei.

Link spre comentariu

Ok, e o solutie poate si mai buna ca rezistenta, mai ales din punct de vedere al disipatiei termice (rezistenta se incalzeste cand se aprinde becul) dar o rezistenta de 100k e mai usor de gasit uneori decat 1uF/400V.O sa incerc si cu condensatori de valori mai mici, usor de gasit prin electrocasnice defecte, gen 0,1-0,22uF/275Vca

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator 50r1n5

Uite si exemplul practic de rezolvare, se poate vedea si valoarea rezistentei cred :rade: (120kOhmi/1W)

Salut,

 

Am incercat solutia cu rezistenta pe lamele interioare ale fasungului, intr-adevar pe off nu mai clipeste dar cand am deschis lumina mi-a sarit siguranta  :84

Nu sunt electrician, cu siguranta am grestit ceva dar ce anume? rezistenta este de 120 Ohm/0.25w.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Vizitator 50r1n5

Păi trebuia de circa 100 - 120 kiloOhmi... nu de 120 Ohmi !!!

 

Mai verific o data, poate ca sunt kilo ohmi. Daca nu, ma duc si cumpar altele. Mai poate fi pusa rezistenta in alta parte, la intrerupator de exemplu? Am pe doua lustre 3 si respectiv 5 becuri ...

Multumesc frumos pentru ajutor!

Link spre comentariu

in becurile astea economice mai noi si de calitate deja exista acel rezistor in interior.

fenomenul se explica astfel:

-in primul rand prin intrerupator trece firul de nul si faza duce direct in bec,corect este ca faza sa fie cea intrerupta.

-acel beculet cu gaz din intrerupator,fiind in serie cu lampa de iluminat,produce o mica,infima,cantitate de energie care incarca condensatorul de filtraj din lampa,bec economic,si in momentul cand acumuleaza suficient curent atunci becul se aprinde,printr-o clipire de scurta durata,descarcandu-se acel condensator si ciclul se reia.

cu cat "imbatraneste" becul economic acele clipiri dispar,el consumand mai mult curent.

solutia pentru acele becuri care nu au in interior acel rezizstor este dat de d-nul Validae si corectarea fazei din doza de legatura.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator no_one

Ok, e o solutie poate si mai buna ca rezistenta, mai ales din punct de vedere al disipatiei termice (rezistenta se incalzeste cand se aprinde becul) dar o rezistenta de 100k e mai usor de gasit uneori decat 1uF/400V.O sa incerc si cu condensatori de valori mai mici, usor de gasit prin electrocasnice defecte, gen 0,1-0,22uF/275Vca

 

Am avut si eu problema asta la cateva becuri led din cauza intrerupatoarelor cu leduri.

Am citit aici si am pus in paralel un condensator 1uF/275V si s-a rezolvat problema.

De incalzit nu am simtit nimic la mana lasand becul aprins vreo 10 min.

post-202487-0-51701900-1481054037_thumb.jpg

Link spre comentariu

-in primul rand prin intrerupator trece firul de nul si faza duce direct in bec,corect este ca faza sa fie cea intrerupta.

 

 

 

Ce treaba are daca e intrerupta faza sau nulul ? Fara rezistenta aia in interior tot clipeste chiar daca instalatia e facuta corect (faza trecuta prin intrerupator), testat de mine.

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...
Vizitator serbancosminviorel

salut am si eu aceasta problema cu un bec led,l-am desfacut si acum am alta problema pe langa circuitul integrat si diode sunt 2 condensatori pe placuta unul unde intra 220 de 10 microfarazi 400v si unul la iesire spre leduri de 2,2 microfarazi 400v.pe care trebuie sa il schimb ca sa nu mai palpaie becul avand intrrupator cu led.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări