Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Încărăcător Li-Ion


Vizitator mihai_salajan

Postări Recomandate

Vizitator mihai_salajan

Buna colegiiDoresc sa construesc un incarcator de baterii li-ion cu urmatoarele caracteristici 3 pozitii la tensiune 4.2v,8,4v si 12,6v 2 poziti de amperaj 1A respectiv 2A si cu o decuplare automata cand consumul scade sub 0,05A

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator mihai_salajan

Am vazut aceste scheme atunci cand am cautat despre incarcatoare li-ion (inainte de a deschide discutie noua ) si nu sunt tocmai ceea ce caut , primul link duce catre un incarcator pentru o singura celula sau doua fara posibilitatea de a regla curentul , iar a doua pot incarca doar pack de 3 pile si nu e tocmai usor sa le combin .multumesc oricumPe aceasta cale doresc sa imi cer scuze moderatorilor (si nu numai) pentru creerea de subiect nou , vroiam sa fac un post la scheme pentru incepatori dar din neatentie am apasat "subiect nou"

Link spre comentariu

Daca lipsa masei comune intre alimentare si iesire nu este o problema atunci as veni cu schema din atasament, S1 comuta cele 2 pozitii de curent iar S2 pozitiile de tensiune, la cel din urma daca se doresc tensiuni foarte precise se pot inseria sau inlocui rezistentele R10, R11 si R12 cu semireglabile. Ar mai fi de adaugat decuplarea la curent de sub 50mA...

Link spre comentariu
Vizitator mihai_salajan

Daca lipsa masei comune intre alimentare si iesire nu este o problema atunci as veni cu schema din atasament, S1 comuta cele 2 pozitii de curent iar S2 pozitiile de tensiune, la cel din urma daca se doresc tensiuni foarte precise se pot inseria sau inlocui rezistentele R10, R11 si R12 cu semireglabile. Ar mai fi de adaugat decuplarea la curent de sub 50mA...

Arata interesant schema propusa de tine , eu sunt incepator si nu pot sa interpretez foarte clar ceea ce se petrece si voi apela din nou la cunostintele celor mai avansati , daca scema propusa face ceea ce ar trebuii sa faca si aici vin cu urmatorul grafic Posted Image

daca nu sunt vizibile notatiile cu albastru este tensiunea cu mov este curentul

Link spre comentariu

Pai ai cerut o solutie care sa prezinte 2 pozitii de curent si 3 de tensiune, m-am folosit de TL431 la partea de tensiune pentru ca este termocompensat, si am inclus iesirea in bucla pentru a compensa Ube, deci per ansamblu o precizie mai buna a tensiunii la iesire, Am mai folosit un 431 ca referinta pentru AO care comanda limitarea de curent ( in caz ca LM358 nu multumeste ca si performante, se poate folosi ceva mai bun ). Schema are limitare de tip SCC la 2 nivele fixe selectabile, cca 1A si 2A. Acuma graficul ala arata cele 2 etape ale incarcarii celulei, prima in curent constant ( si aici necesitatea limitarii active a curentului se face simtita ) unde tensiunea initial este scazuta, si creste conform acelui grafic, apoi se trece la incarcarea in tensiune constanta unde curentul absorbit scade conform acelui grafic, adica pe scurt eu cred ca schema mea s-ar putea descurca exact cu ce ai tu nevoie, sau cel putin asa vad eu lucrurile.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări