Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Butelie argon,corgon,CO2


GEO 53 BN

Postări Recomandate

La 29.10.2021 la 15:43, draku a spus:

pare ca manometrul din dreapta este gradat in l/min, cu 2 scale, de co2 si ar

Da, aveti dreptate, este scris marunt si este in litri pe minut. 

 

Am setat intre 15 si 20 litri pe minut si am facut doua suduri de proba, in solzi de peste, au iesit foarte bine, niciodata nu am mai sudat in solzi de peste, am avut doar incercari de ''puncte de sudura'' doar.. 

Link spre comentariu
Acum 6 ore, wally_gatter a spus:

Da, aveti dreptate, este scris marunt si este in litri pe minut. 

 

Am setat intre 15 si 20 litri pe minut si am facut doua suduri de proba, in solzi de peste, au iesit foarte bine, niciodata nu am mai sudat in solzi de peste, am avut doar incercari de ''puncte de sudura'' doar.. 

Pai si nu pui si tu o poza, sa ne convingem si noi? 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Ion_Bumbu a spus:

Da, sinteti probabil singurul care reuseste 500A cu fir de 0,8mm simai ales si solzi de peste.

Promit sa nu va mai deranjez cu sugestii stupide!'

Cu scuzele de rigoare rectific aberatia: curent de sudura 140A , DC 5V , 20l/min.

 

Acum 2 ore, merck a spus:

Pai si nu pui si tu o poza, sa ne convingem si noi? 

 

 

sudura 2.jpg

Link spre comentariu

Aveti manualul lui Burca&Co, acolo aveti cam tot ce este necesar pentru setarea corecta a aparatului.

5Vdc in nici un caz, poate 15Vdc insa ai aia ar parea putini dupa mine, cam 17 ar fi OK.

Debitul gazului, Corgon pare a fi tineti-l pe la 10, max 12l/min altfel faceti risipa.

La Co2 8l este absolut suficient.

Nu va chinuiti sa faceti solzi, un cordon uniform este chiar mai bun decit incercarea de a manipula baia ca sa iasa ceva ce seamana cu sudura Tig, se poate insa cu pretul unui cordon rece.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Acum 15 ore, Ion_Bumbu a spus:

Aveti manualul lui Burca&Co, acolo aveti cam tot ce este necesar pentru setarea corecta a aparatului.

5Vdc in nici un caz, poate 15Vdc insa ai aia ar parea putini dupa mine, cam 17 ar fi OK.

Debitul gazului, Corgon pare a fi tineti-l pe la 10, max 12l/min altfel faceti risipa.

La Co2 8l este absolut suficient.

Dupa cum am spus, sunt chiar la inceput in ale sudurii, sigur nu vreti sa vedeti ce suduri am facut inainte de a avea aparat MIG/MAG (au iesit oribile, nici la fier vechi nu mai iau astia materialul rezultat) :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări