Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

instalatie de ierbicidat


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

salutare stie cineva cu se face o pompa pentru instalatia de erbicidare, vreau sa fac una homemade si nu stiu cu sa fac pompa de presiune, priza de putere are o turatie de 540 rot/minut parca ,asta nu ar fi o problema ca as mai adauga un multiplicator de turatie ,sfaturi pareri .va multumesc

Principiul de functionare este foarte simplu. Este cu doua membrane de cauciuc actionate de un excentric de la priza de putere, astfel nu e nevoie de multiplicator de turatie si se poate asigura o presiune mare la turatii joase. Presiunea necesara la duzele de pulverizare este de 4-6 bar. Pompele centrifugale nu sunt indicate din mai multe motive.
Link spre comentariu

Pt pompe la instalatiile de ierbicidat se folosesc practic toate modelele de pompe,centrifugale,cu piston si cu membrane.Fiecare are avantaje si dezavantaje.Pt simplitate eu as opta pt.pompa cu membrana;acestea pot fi [izolate]practic de actiunea coroziva a ierbicidelor,singura problema mai delicata constituind-o supapele.Debitul acestor pompe este direct proportional cu diametrul membranei si [cursa] acesteia.Masina mea de ierbicidat asigura pulverizare buna de la 1,5 bar la max.8 bar .

Link spre comentariu

ma gandeam sa fac una cu piston ,cilindrul sa fie din ol inoxidabil si pistonul tot din olinoxidabil, si pe piston sa pun 2 garnituri pentru etansare cum este la cilindrul hidraulic ca sa nu piarda pe langa el ,si mai montez si 2 supase de sens una pe care intra apa si una pe care iese ,dar problema e cu arborele coit pentru piston ca nus de unde sa iau unul mic ,sau sa modific un compresor mai mic :ciuda:

Link spre comentariu

si pe piston sa pun 2 garnituri pentru etansare cum este la cilindrul hidraulic ca sa nu piarda pe langa el

Nu rezita la uzura ,un piston se misca lin si rar fata de o pompa sa zicem de 540 ture pe minut.Pompele pentru lichide corozive sant cu membrana sau cu furtun(cauta pe google :pompa peristaltica).
Link spre comentariu

si pe piston sa pun 2 garnituri pentru etansare cum este la cilindrul hidraulic ca sa nu piarda pe langa el

Nu rezita la uzura ,un piston se misca lin si rar fata de o pompa sa zicem de 540 ture pe minut.
Si nu in ultimul rind lichidul cu care au contact e uleiul!Pe vremuri se foloseau pompe centrifugale cu role.Pompa era confectionata din alama.Grig
Link spre comentariu

si pe piston sa pun 2 garnituri pentru etansare cum este la cilindrul hidraulic ca sa nu piarda pe langa el

Nu rezita la uzura ,un piston se misca lin si rar fata de o pompa sa zicem de 540 ture pe minut.Pompele pentru lichide corozive sant cu membrana sau cu furtun(cauta pe google :pompa peristaltica).
o sa caut pe google ca am mai cautat pompe dar nu stiam cum se numesc
Link spre comentariu

Unele aparate de erbicidat au pompe din plastic .pompa trebue sa dezvolte o presiune de vrio 8 atmosfere si presiunea asta trebue so dezvolte cu duzele cuplate .pompe centrifuge se fabrica nu este o noutate ,au un anplificator de turatie ,turatia la turbina trebue sa fie de 3000-3500 rotatii pe minut .Materialele din care sant facute pompele sant bronz ,inox ,plastic .Trebue sa pui si o supapa de surplus care se regleaza pentru presiunea dorita iar surplusul se foloseste pentru bargotarea erbicidului din bazin .

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

De mers, merg , a folosit o cunostiinta de`a mea .Totusi pina la urma s`ar putea sa fie mai eficienta o instalatie cu rampa si duzedeoarece arunca solutia direct in jos pe frunze.Au si unele atomizoare ( Cifarelli) o masca deflectoare ce se aplica pe difuzorincit sa bata jetul in jos. Rezultatul cu atomizorul si cu Rundup a fost mai mult decit multumitor.Acuma e vorba si de ce suprafata ai de stropit, la hectare ....Grig

Link spre comentariu

Multumesc dle. Grig, in sinea mea chiar speram sa-mi raspundeti dvs. !(citind pe softpedia la motosape/motocultoare am gasit comentarii pertinente ce va apartin).Suprafata totala este de 0,5 ha, compusa din 3 tarlale, cea mai mare este de 3000 mp.Am si o motosapa (ROG 80) de 7cp, chiar ma gandeam sa-i atasez un bidon in care sa creez presiune cu un minicompresor auto (trebuia carata si bateria corespunzatoare) si sa-i montez o teava transversala cu cateva duze insa deocamdata am abandonat ideea. Deja am achizitionat atomizorul, ma concentrez pe folosirea acestuia (atomizorul este ceva chinezesc branduit pt. o firma bulgareasca, insa ventilatorul este mult mai mare decatla chinezestile din piata).Erbicidul vreau sa-l aplic imediat dupa insamantarea porumbului deci nu vor fi frunze.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări