Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

montat bateria de dus


Vizitator chiulo

Postări Recomandate

In general, PPR-ul este foarte maleabil si elastic totodata.Poti incerca sa-l indoi si nu se va intimpla nimic cu el.Tevile care s-au rupt pe linga lipitura(sudura), sigur au fost depozitate in aer liber ,la "cheremul" radiatiilor UV, multa vreme.Comerciantul, sigur nu a stiut ca tevile din PPR nu se depoziteaza in aer liber,expuse la soare.Spun asta(in cunostinta de cauza) pentru ca am lucrat mai mult de 10 ani la o firma care proceseaza mase plastice(PVC,PP,PPR,PE)

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Intr-adevar, UV face ravagii. Un alt pericol sta in timpi necorespunzatori la lipire, daca expui mult, si faci miscari gresite la imbinare, subtiezi in perete, fara sa-ti dai seama. Am vazut PPR, nou, depozitat corespunzator, lovit puternic, repetat, cu un ciocan serios, si nici n-a clintit... Pare simplu la prima vedere, si chiar este, daca stii ce trebuie facut. 4-5 sec la diam. 20, la temperatura corespunzatoare, este un maxim admisibil... 

 

Ala verde de Ro.....al, fara sa dau marca, este considerat cel mai bun PPR de pe piata... fabricat in DE.

 

Situatii d-astea scoase din context, nu-mi spun nimic. Este sufocata piata de ciumpalaci care se dau profesionisti in toate domeniile, le luam executiile de bune, si dam vina pe materiale.

 

P.S. Se duce un client de-al meu la un magazin, sa cumpere cablu audio, fara sa-mi spuna. Ii zice ala; "Sefule, daca vrei sunet adevarat, ia cel mai subtire cablu posibil." Imi vine clientul acasa cu un colac de 50m de cablu de 2x0,5. Imaginati-va ca boul ala primeste salariu in magazinul cu pricina...

Link spre comentariu
Vizitator sesamcave

Ciao,

 

Stiam ca la PPR , cei de la Wavin ( culoarea verde la teava ) ar fi fost mai mult decat ok.

Acum, de ceva ani, ei nu mai produc teava in Olanda, ci ...pe alte meleaguri ( deh....globalizarea asta si goana dupa bani !!! )...si au mai decazut un pic.

 

La aparate de lipit PPR, va recomand cele de la Wavin, sunt net superioare oricaror turcisme de 200 lei de pe piata !!!

 

....si DA, conteaza sa stii CAT timp expui teava la caldura in aparat:

---o tii prea mult....se va lipi cu ...goluri ( materialul se va SUPRA topi )

---o tii prea putin ( materialul NU se va topi indeajuns ca sa se imbine cele doua piese ).

 

Legat de sertizare, cand lucram intensiv , in 2003-2004, trebuia sa montam in casa unei femei contoare e apa ( vestita contorizare ) si, la baie am gasit ....teava inscriptionata REHAU transpartenta montata atat pe AC cat si pe AR.

Faza e ca toate fitingurile erau....sertizate !!

Efectiv vedeai apa cum curge prin teava....inclusiv impuritatile aferente :aplauze ....

 

Mi-a spus apoi doamna aceea ca fiul ei lucra prin nush ce Belgie, si ca el ii facuse lucrarea cu un aparat special....atunci , la noi astea erau OZN-uri....PE-X-Al-ul era rege....

Acum oamenii s-au mai desteptat....vad si ei ca NU e chiar asa...

 

Oricum, eu am mai zis, la PEXAL, cel mai bine luati cel de la ROMSTAL, era unul Made in Italy, Valsir ...parca....

Apoi daca e montat CORECT , il vei avea mult si bine. ( niciodata din PEXAL NU faci coturi la 90 de grade decat folosind conectori de metal, altfel acel pexal va crapa in timp, fara tagada !!! ).

 

Oricum REGULA de AUR se mentine in orice timp si ANOtimp:

 

Vrei lucrare trainica si fara probleme, cumperi materiale de calitate !!!

 

Daca faci altfel, apoi e doar o alta ....poveste balcanica de Romania !!!

 

Marius.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări