Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa flyback - Proiect


Postări Recomandate

Traful profesional(sau aproape) de la care am pus oscilogramele are 70microH cu secundarul de 12v in scurt.Cum obtii o inductanta asa mica?Daca de fapt nu ai o izolatie buna primar-secundar?Eu zic ca trebuie sa va ganditi mult cei ce faceti surse pt alte persoane la regulile de electrosecuritate.Aveti o mare responsabilitate,nu este ca atunci cand lucrezi pt uz personal.Si te rog sa ma ierti ca te intreb din nou:daca vrei sa faci un simplu incarcator pt un prieten(deci 1 buc) de ce nu modifici o sursa atx(eu tin minte ca ti-am promis cateva gratis) si te gandesti sa cumperi un traf flyback(mie mi s-au parut ff scumpe la un magazin de pe Petre Ionescu).Si iarasi aduc aminte:am trafuri flyback de la monitoare crt si de la alimentatoare laptop pe care ti le pot da tot gratis pt teste.Asta daca urmaresti ceva anume, pt ca intelegerea fly se poate face si pe surse deja functionale, din recuperari.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Traful nu e un rateu. Miezul e mare pentru ce doresti la discontinuu, ma asteptam la asa ceva. Ti-ar fi iesit si din calcule daca reintroduceai in formula intrefierului de 2-3 ori. Un rateu ar fi scaparile, 3,3W care trebuie evacuati numai din ele, plus inversa. Puterea asta (7-8W) se va manifesta numai la consum maxim, deci poti incerca treptat consumul sa urmaresti forma de unda si regimul termic al snubberului. Peste snubberul calculat poti pune un transil de 250V pentru orice eventualitate sau poti folosi un MOS de 800V.

Continua...

 

@miticamy 70u din ce valoare in gol? Dar cu toate secundarele (care descarca pe un cond) in scurt? Raportul dintre scapari primar si primar egaleaza (cel putin) raportul dintre disipare pe snubber si utila.

Intuiesc (si sper) ca marian a izolat suficient straturile...

Link spre comentariu

In ceea ce priveste izolatia electrica a straturilor va asigur ca am avut mare grija la acest aspect deci nu iau in calcul probleme de acest fel, am inteles cat este de important asa ca nu am facut compromisuri. Scaparile sunt masurate cu ambele secundare ( cel de forta si auxiliarul ) in scurt, si pe primar am masurat asa cum am mentionat 6,3uH, fara scurturi pe iesiri am in primar 247uH si in secundarul de putere 9,6uH, adica destul de aproape de ceea ce aveam nevoie.@smilex ai dreptate, cel mai probabil valoarea eronat calculata pentru intrefier se datoreaza faptului ca asa cum mi-ai sugerat ( si eu nu am facut ) trebuiau reintroduse in formule de cateva ori rezultatele, in fine cert e ca am obtinut inductantele dorite, acum nu-mi ramane decat sa ma decid ce fac cu puterea asta mare disipata in snubber pentru ca la ce preturi vad pe la mosii de 800v peste 10A nu se pune problema sa folosesc asa ceva, bugetul acestui proiect nu o permite, poate asa cum spui ma voi folosi de un transil pentru ca altfel ar trebui o rezistenta de cel putin 10W care oricum cel mai probabil s-ar incalzi destul de tare si la ce valoare in Ohm s-ar invarti, ar fi una cam mare ca si volum...o alta alternativa ar putea fi sa caut un traf mai mic al carui miez sa fie undeva mai la limita cum s-ar zice, si ma asigur ca am calculat totul asa cum ar trebui ca sa nu mai am surprize la intrefier, poate asa as obtine niste scapari mai mici, ca sincer sa fiu sunt tare dezamagit de rezultat, practic n-au scazut deloc o data cu rectificarea intrefierului.. :nas: @miticamy stiu ca ar fi fost mai comod modificarea unei surse ATX pentru acest scop dar pe langa faptul ca nu mai detin surse donator in acest scop, am dorit totusi sa incerc ceva nou, initial am crezut ca voi putea folosi niste mosfeti pe care deja ii aveam, ceva mai slabi si de aia am zis sa incerc si flyback, ma foloseam de ce aveam si pe deasupra castigam si ceva experienta intr-un domeniu necunoscut mie, dar uite ca tocmai lipsa de experienta la flyback si-a spus cuvantul, eu subestimand unele lucruri importante si ca atare compromis dupa compromis apar rand pe rand si se pare ca de fapt costurile vor creste destul de tare, ca sa nu mai spun de stresul pe care vi-l cauzez voua. Sincer sa fiu nu stiu ce sa mai cred, cert e ca amicul meu are nevoie de un incarcator ieftin pentru acumulator, as avea o sursa ATX modificata de mine cu cateva saptamani in urma in acest scop pentru mine si as putea sa i-o trimit pe aia apoi proiectul asta ar ramane in stand-by ceva timp pana as decide ce si cum, dar am mai abandonat un proiect din cauza lipsei de materiale si nu vreau sa repet isprava, e tare frustrant sa nu poti lucra datorita problemelor medicale, cu nici 300 de lei indemnizatie de la stat nu se pune problema sa intretii munca asta, nici macar in regim de amator/hobby, majoritatea banilor merg in medicamente permanent necesare.PS: Multumesc mult pentru oferta cu sursele si trafurile dar ti-am zis, nu pot veni acolo si sincer sa fiu nu am pe cine sa trimit, daca doresti iti pot lasa adresa si imi poti expedia prin posta sau curier rapid, transportul evident ca l-as asigura eu, altfel nu vad nici o modalitate.

Link spre comentariu

Am expediat cu ceva timp in urma un colet prin curier rapid de la sediul unei astfel de companii din Targoviste ( localitatea mea de domiciliu nu-i deservita si costa suplimentar ) catre Bucuresti si m-a costat vreo 25 de lei, daca suma s-ar inscrie tot pe acolo atunci nu va fi o problema, in fine ramane de vazut.Revenind la sursa, avand in vedere ca deja mi s-a sugerat de catre @smilex o configuratie care rezolva problema snubber-ului nu am nici un motiv sa nu o iau in calcul acum, as da dovada de pura incapatanare sa o ignor, astfel incat as alege varianta cu 2 tranzistori si din cate inteleg poate fi folosita si cu traful asta deja bobinat, daca nu atunci renunt la ideea de flyback si merg pe forward unde voi putea folosi EI33 care pentru 120W maxim ceruti nu are nici un stres mai ales la 50Khz, asa ca @smilex astept sugestiile tale cat priveste implementarea solutiei aici.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Da, inductanta de scapari n-a scazut nici cum ma asteptam eu. Mai mult, daca lasai traful cu acel intrefier puteai sa mergi pe modul continuu sau combinat, cred ca volumul trafului se incadra in acea formula pentru 150W si aveai scapari de sub 1%. Cuplajul e mai bun cu intrefier mai mic. La un calcul rapid, energia inmagazinata in scapari este de 72,58 microjouli deci la frecventa de 50kHz puterea e de 3,63W. Cred ca poti cu doua transil 1,5KE inseriate. Sa zicem de 100V fiecare. Avantajul utilizarii transil este ca nu se disipa putere decat pe varful saltului, nu pe toata perioada ca si la incarcarea unui cond. Le poti pune peste un snubber calculat normal dar la care pentru cei 200V montezi un rezistor care sa disipe cca. 2W. Puterea va creste numai la consum mare, deci poti incerca...Deci, mergi mai departe sau te uiti si pe modul continuu in acel material? Vreo 2-3 trafuri grase flyback recuperate pot gasi si pe la mine...Varianta cu cei doi tranzistori ar merge daca gasesti o modalitate convenabila de comanda. Ca idee, un IR cu flotanta ce preia semnalul de la UC.Imi place ideea ca ai mai multe alegeri in fata... Sa vedem ce alegi.

Link spre comentariu

Ce tare, orice aleg ma complic si mai mult... flyback mi-a trebuit mie... :rade: La naiba cu topologia asta ca tare-i pretentioasa, si cand ma gandesc ca, calculul retelei de compensare la forward mi se parea complex, nici vorba, ala pare acum floare la ureche fata de cate pretentii emite flyback-ul asta amarat...in fine, vorba multa saracia omului asa ca sa zicem ca adoptez varianta cu transil, asadar indiferent de energia de pe scapari cu transiluri cumulate la 200V tensiunea inversa cumulata cu scaparile nu poate depasi acesti 200V, e bine si asa, din cate vad in pdf-ul ala facut de mine pentru varianta cu raport 5, limita saltului pentru scapari ar fi pe la 182V, asta cumulat cu un varf de 4,8A si scapari de 6,3uH ar sugera un cond de cam 4,7n ( rotunjit ), si dupa cum spui pentru un consum de 2W din 200V ar fi 10mA si asta insemneste un rezistor de 20k, sunt pe acolo sau mi-a plecat mintea cu sorcova de pe acum? :rade: PS: Inteleg acum cu varf si indesat de ce in unele documentatii se sugereaza faptul ca recomandat pentru flyback ar fi un maxim de 100W... :nas:

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Vezi daca te incadrezi la putere cu 15k. Tine cont si de variatia de pe cond datorata celor 15k. Oricum trebuie de 3W.Nu-i chiar dificil flyback-ul. Fa un calcul sa vezi cat ti-ar fi trebuit putere pe snubber daca reuseai 1% scapari. In modul continuu e chiar mai bine, din punctul asta de vedere. Sunt mai multe spire si reusesti uzual un cuplaj bun. Dar e bine mereu sa nu te intinzi cu marimea trafului peste masura ca ajungi sa faci intrefierul prea mare (pierzi cuplaj), adica un traf cat mai mic dar care sa satisfaca conditia. Daca te dai mai departe, fa schema.

Link spre comentariu

Nu e neaparat complicat flyback, doar ca-i tare pretentios :da Pentru 15K la cei 200V sugerati ar fi cam 2,7W disipatie pe rezistor, asadar probabil unul de 3 sau 5W va fi suficient. In alta ordine de idei pentru 13,3mA si 18,3uS calculati de mine reprezentand "t" pe condul de 4,7n variatia ar fi de cam 51V.Pentru 1% scapari la cei 247uH din primar ar fi fost putin sub 3W disipatie pe snubber din cate vad, n-as mai fi avut nevoie de transil... si uite de ce spuneam ca flyback-ul e pretentios, la forward n-ai nici un stres daca traful este mai mare decat minimul necesar, ba dimpotriva, in schimb la flyback daca e mai mare si intrefierul e prea mare si pierzi cuplaj, si... si la naiba cu flyback-ul ca e fitos :rade: Ok pana aici par a se fi combatut anumite probleme mai importante, asadar daca am timp azi refac schema si o atasez aici spre aprobari/corectii.Mii de multumiri pentru rabdarea dovedita. :101

Link spre comentariu

Am refacut si schema si iata:post-15007-13982955013_thumb.pngLa alimentarea de la retea am pus 2 rezistente de cate 100k in serie pentru a nu depasi tensiunea admisa la borne de 250V, la retea minima ar fi cam 220Vcc ( cu variatia de pe filtrarea HV inclusa ) si asta inseamna un curent de putin peste 1mA, la retea maxima unde se poate ajunge la aproximativ 340Vcc curentul urca pana pe la 1,7mA deci este bine zic eu. Am lasat dioda D2 pentru a nu se trage curent in continuu de la R1+R2 ci doar atunci cand auxiliarul nu livreaza tensiune. Am renuntat la rezistenta dintre pinul 1 si referinta si am pus intrarea la masa asa cum mi-ai sugerat. Am micsorat R11 la 680, iar compensarea am amanat-o pe mai incolo pana voi fi gata de primele teste. In cazul in care ceva este gresit sau mai sunt alte sugestii te ascult. :da

Link spre comentariu

Incalc putin regulamentul postand un raspuns multiplu si off-topik pe deasupra si cer scuze @Dr.L dar este tema mea si este cu bune intentii, o urare de an nou pentru toti utilizatorii Elforum din partea mea:

 

Stelele incet, incet rasar

Norii ca prin magie dispar

Anii se cern rand pe rand

Cu bune, cu rele

Pastram amintirile in gand

 

Un an nou se sfarseste

La chef pe toti ne gaseste

Sa primim anul nou cum se cuvine

Petrecerea sa nu se termine

 

Anul nou care cu pasi grabiti vine

Sa va aduca numai bine

Multe succese sau succesuri

Si fara urma de tristeturi

 

Fie ca lucrati amplificatoare

Cu NPN sau complementare

Sisteme audio hai-fai

Sau scheme simple de niznai

 

Fie ca va faceti semepeseuri

Sau ca preferati linialuri

Fie ca le faceti stabilizate

Sau cu iesiri chioare lasate

 

Totul sa va mearga struna

Nici un tranzistor sa nu va rapuna

Nici o dioda sa nu pocneasca

Nici o rezistenta sa nu fumegeasca

 

Si aici urarea s-a sfarsit

Va doresc un an nou implinit

 

La Multi Ani

 

Versurile sunt scrise acum de mine si se doresc a fi un mic pamflet si niste ganduri de bine la adresa tuturor, rog sa fie tratat ca atare. :da

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Transilul se poate interpreta ca un zener, gandeste-te la forma de unda de pe C9 si rolul transilului.Daca montezi R6, atunci vine inseriat cu D3 pentru a nu incarca C2 la valoarea unui eventual spike generat. R6+C2 ar avea cam acelasi rol cu R10+C5.D2 este inutila, acei peste 1mA vor participa mereu la curentul de alimentare, nu-i vei opri cu D2 si nici nu ai de ce, consumul ar fi pe la 20mA, 1,5mA se pierde in acel consum, nu are importanta. Ca sa blochezi D2 asa cum e pe schema, ar trebui ca alimentarea CI sa depaseasca Vcc de la retea (nu-ti doresc sa reusesti). Ori daca conduce mereu, nu are rost.Amintesc inutil de sensuri, secundarele redreseaza pe inversa. Ai L-metru, vezi viewtopic.php?f=41&t=76798&start=195#p947141 cu inserierea infasurarilor pentru aflarea sensului.

Link spre comentariu

Ok am inteles, R6 mutat si D2 eliminat, insa nu sunt sigur de mentiunea asupra transilurilor, sa inteleg ca e ceva gresit acolo?, pe C9 pica inversa plus scaparile cu o forma de unda cred eu mai mult sau mai putin dreptunghiulara si spike-ul generat de sacapari care este taiat la 200 de catre transiluri, e corecta conceptia mea? Cat despre sensuri, in schema sunt totusi notate acele puncte la traf care ar reprezenta sensurile si secundarele sunt invers fata de primar ( nu asa trebui? ), eventual poate ar conta sensul primarului fata de tensiunea de alimentare...

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Sensurile sunt ok pe schema dar nu stiu ce-ai facut tu la legarea firelor pe borne. Ca sa-ti verifici bobinajele trebuie sa stii exact practic vorbind, pe bornele trafului tau, unde este acel punct, pe care il stabilesti cum vrei in primar si il poti descoperi prin inseriere in secundar. Daca stii exact cum ai bobinat si cum ai scos firele pe borne, e ok. Eu poate sunt subiectiv: de cate ori am bobinat un flyback, am avut indoieli si am verificat prin inseriere daca am respectat sensul. E drept ca nu am gresit, sau nu-mi amintesc, dar indoiala a existat mereu la finalizarea trafului si am verificat. Riscul e prea mare si merita verificat.Pe condul snubber-ului apare un varf pozitiv. Vezi pe care terminal al condului apare si ce vrei sa faci cu transilul.

Link spre comentariu

Mi-am marcat la traf inceputul fiecarei infasurari astfel incat nu am cum sa le confund, oricum ideea cu L-metrul este simpla si o voi folosi pentru confirmare. Transilurile vor fi bidirectionale, am ales asa deoarece oricum exista UF4007 si deci gandesc ca nu ar fi o problema, daca nu e bine zi-mi si schimb.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări