Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cel mai estetic radio romanesc...


feri.visky

Postări Recomandate

Deschid acest topic cu dorinta de a afla care este este cel mai frumos, estetic radioreceptor romanesc.Vom nota estetetica, designul radioreceptoarelor, cu cifrele de la 1-5. Acesta va fi criteriul numarul 1. In primul rand astept propuneri pentru regulamentul concursului. Dupa ce criterii vom judeca aparatele... . Estetica este criteriul principal, dar daca mai multe receptoare intrunesc acelas punctaj atunci departajarea trebuie sa se faca dupa alte criterii: ergonomie, numar de unde, etc., etc.Numai dupa ce vom avea criteriile clare si regulamentul concursului definitivat, vom accepata sa postati pozele radioreceptoarelor propuse pentru concurs!Este important sa nu va implicati emotional ci doar rational ca sa obtinem un rezultat "curat"!Radioreceptorul castigator va avea parte de o descriere/prezentare "frumoasa" in revista Pro Radio Antic (ca alta nu avem!), in numarul de toamna 2013...

Link spre comentariu

Eu as merge pe urmatoarele criterii:- decada de fabricatie (anii 50, anii 60, anii 70)- clasificarea in functie de dimensiuni, respectiv mic, mediu si mare- clasa din care face parte aparatulIn mare cam acestea ar trebui sa fie, se poate incepe intai cu cele pe lampi, care sunt cele mai multe, apoi daca se doreste se poate face si la cele pe tranzistori. Doar o parere de incepator :jytuiyuOricum, idee foarte buna. Cine spunea de Enescu, cred ca se referea la Enescu 2 :da

Link spre comentariu

Deschid acest topic cu dorinta de a afla care este este cel mai frumos, estetic radioreceptor romanesc.

Cat de romanesc???Un criteriu important daca ne gandim ca Romanta,Serenada sunt Tesla, Armonia ,Simfonia,Victoria sunt Orion, Record,Pionier,Partizan sunt de la unchiul Stalin si exemplele pot continua....
Link spre comentariu

Este drept ce spuneti... Reformulez:... produse, fabricate in Romania...Imaginile o sa le luam de pe pagina de web al Pro Radio Antic...Iata si un regulament... propuneti, corectati... apoi inventariem propunerile. Propunerile trebuie sa contina denumirea aparatului, modelul si punctajul acordat. De exemplu:Record, S49U, 25 de puncte.Regulament (propunere)Foarte interesanta propunere... Ceva similar am si eu.-grupa A (1949-1959)-grupa B (1960-1969)-grupa C (1970-1979)I. Estetica artistica: raportul L/H cat de apropiat este de "taiatura de aur"... adica lungimea L si inaltimea H sa dea diferenta 0.618, altfel zis (L+H)/L = L/H...- o abatere mai mare de 21% sa se noteze cu nota intre 1-2- o abatere cuprinsa intre 11%-20% sa se noteze cu nota intre 3-4- o abatere mai mica de 10% sa se noteze cu 5II. Estetica subiectiva:- apropape frumoasa, nota intre 1-2- frumoasa, nota intre 3-4 - foarte frumoasa 5III. Clasa- I-a, nota 5- II-a, nota 4- III-a, nota 3- IV-a, nota 1-2Pentru fiecare grupa scorul final al aparatului va fi suma notelor de la criteriile I-III. In caz de egalitate, aparatul care are notele mai mari la estetica artistica, apoi la estetica subiectiva, va iesi invingatorul grupei.In caz ca se doreste un singur aparat dintre cle trei grupe, atunci propun ca selectia sa se faca prin vot.

Link spre comentariu

Pai... toate sunt pareri personale... Propuneti numai apartul iar eu o sa fac calculele. Altfel vom intra intr-o discutie interminabila...Este o incercare de a cuantifica... Chiar si la concursurile de frumusete sunt criterii obiective ca xx-yy-zz si subiective: imi place, nu imi place etc.Daca vrei sa faci ceva trebuie sa renunti la comoditate... Eu sunt extrem de curios sa vad ce aparat intruneste o majoritate...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări