Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

EF80 mod trioda


Den

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Alimentare smps pe filamente + 2 trafuri de 21w cap in cap.Initial am avut un transformator cam puternic,dar l-am indepartat pentru siguranta mai mare.

Opamp e doar drept buffer pe intrare si atat.Fata de schema am adaugat mod pentoda si am modificat alimentarea,180v mod trioda si 220v mod pentoda,plus marita valoarea rezistentelor din nfb la 18 k,respectiv 33k.oricum ,pentru casti cu impendata de peste 60ohmi nu pot folosii in mod pentoda prima pozitie,amplificarea fiind cam mare..Are vreo 6 kile tancul,4 trafuri +drosel. O sa vad in curand si ce poate ca m-a mancat undeva sa nu masor nimic in teste.

Daca comut in functionare in mod repetat intre trioda si pentoda se poate strica lampa?

Link spre comentariu

Am pierdut cam toata ziua sortand la lampi dupa thd si nivelul de iesire..

Pana la urma am reusit sa echilibrez oarecum cele doua canale.Thd la nivel mediu de ascultare de 0.0x si thd cam de 0.8 la volum maxim ,in mod trioda..!Test momentan doar cu o lampa pe iesire,sa vad cum le combin in paralel,pentru ca nu am gasit  4 lampi la fel.. Sarcina direct castile.

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări