Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Laptop Toshiba - LCD imagine alba - merge pe monitor extern


alex1001

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tocmai am facut urmatoarele verificari, reveni cu detalii:

 

1. Am verificat cablul de monitor pin cu pin si e ok, nu e in scurt si ajunge voltajul in lcd si la inverter.

2. M-am uitat putin de PCB-ul LCD-ului si am gasit un MAXIM8798 (stiu din auzite ca sunt sensibile si cad - am atasat si schema mai jos). Am masurat la el picioarele 27, 28 si 29 si e 0.33V pe ele ---> aici cred ca e o problema (vedeti mai jos ceva poze). Ce parere aveti?

 

Schema MAX8978:

http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX8798.pdf

 

Datasheet Ecran LCD (Model Samsung LTN133AT07):

http://lcd-screen.com.ua/data/pdf/SAMSUNG%20(Samsung%20Electrinics%20Co.,%20Ltd.)/LTN133AT07-001.pdf

post-66939-139829497736_thumb.jpg

post-66939-139829497742_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am inlocuit o rezistenta de pe placa, acum am 3.3V pe LCD in pinii 2, 3 si 4. LCDVCC pe placa este 3.3V. Ceea ce am gasit este ca la MAXIM8798 ajunge pe pinul27 doar 0,18V. Am mers inapoi si am gasit o rezistenta verde notata cu K ca are pe o parte 3.3 si pe cealalta 0.18V. Acu trebuie sa o schimb, mi-e teama insa sa nu se strice ecranul.Cum pot afla ce tip de rezistenta este?

Link spre comentariu

Posibil sa nu se fi ars degeaba aceea siguranta notata cu K si atunci e grav; totusi cu toate ca nu este elegant in lipsa poti pune o sarmulita fina sau o rezistenta de 1ohm la 0.25w - 0.5w depinde de consumul pe care il ai dupa siguranta .Mare atentie cum manevrati displayul !!!!!reparatiile aste nu se fac pe genuchi.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări