Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Investitii in parcuri fotovoltaice


Postări Recomandate

In acest domeniu calculele amortizarii investitiei trebuie facute dupa un an-doi de utilizare cu multe evenimente si cheltuieli neprevazute. Energia electrica din panouri solare, chiar daca ar fi gratuita, este prea scumpa daca se folosesc acumulatorii necesari consumului intr-o saptamana fara soare, si nu sunt putine. Un hobby ieftin ar fi utilizarea in timp real a energiei solare sau eoliene pentru reducerea facturii unui consumator mai mare.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Pai de ce dupa calculele mele ar trebui in 3 luni sa recuperez cei 150 euro pt celulele cumparate cu putere totala 480 wati? (precizez ca pretul e 30 eurocenti/kW) In legatura cu independenta de furnizorii de electricitate nu ai dreptate.Eu personal cunosc 2 vecini complet deconectati de distribuitori.Si totul cu o investitie de 5000 euro. Cumparare si instalare de firma autorizata. acum calculeaza un cat timp recupereaza investitia, tinand cont ca consumul iarna casa lui cu etaj era 350 euro iar vara sarea de 550 ero datorita AC. Nici macar nu a vrurt sa auda de propunerea lor de livrare in retea , pt ca are afacerea lui si nu il prea interesau banutii aia.. A dorit doar sa nu mai depinda de aia. Mai ales ca contoarele se pare ca aici ne fura.. Platim 100 euro lunar doar pt frigider , 2 televizoare si o masina de spalat.

In ce tara se intampla cele relatate !!!!!!!!!!!!!!!
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Ha ha ha ,multimea plateste ,doar i-si spala dintii cu colgate [fluor] ,se uita la televizor [idolul ei] ,si fara sa-si dea seama devine ca o oaie inofensiva cu mintea saturata de informatii inutile incapabila sa mai gindeasca si obosita sa mai reactioneze , tremurind sa-si plateasca taxele si impozitele cu ochii inchisi .Ma bucur ca am avut inspiratia ambitia  si curajul  sa nu-mi racordez casa la stilpul acestor gunoaie ,soarele este cel care i-mi da energia electrica  necesara casei si nu-mi pare rau de alegerea facuta chiar daca m-a costat ceva mai mult.

Link spre comentariu

Ideea lui aureliu67 trebuie luata in seama daca cheltuielile cu acele reflectoare sunt mai mici decat panourile fotovoltaice necesare in plus in cazul nefolosirii reflectorelor. Am inteles ca asemenea sistem necesita urmarirea soarelui; asta n-ar fi o problema dar trebuie un sistem care sa aiba si posibilitatea de a se proteja pe timp de vanturi puternice si grindina.

De aceea propun un sistem in care reflectoarele sa fie la nivelul solului iar panoul sa fie deasupra lor, bineintele cu tot mecanismul de tracking si protectie. Posibil sa se mai fi scris despre asta, de aceea nu imi arog ideea!

Link spre comentariu

.... Platim 100 euro lunar doar pt frigider , 2 televizoare si o masina de spalat.

Eu nu stiu cit consuma aparatura acolo insa aici platesc 60 lei cel mult lunar, frigider, masina de spalat, fier de calcat, trei televizoare, cuptor microunde, 2 calculatoare, 6 becuri, telefoane, radio si alte maruntisuri

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări