Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Realizare trafo SMPS


Vizitator pisica matache

Postări Recomandate

  • 9 ani mai târziu...

Postarea mea nu se refera la un transformator de retea, dar nu am gasit unde sa postez in alt topic si nu as dori sa deschid unul nou.

Este vorba despre un traf recuperat dintr-un bec economic, pe ferita E+E, la care as dori sa ii refac infasurarile ca in poza de mai jos. Este prima data cand incerc sa bobinez un traf si as avea nevoie de cateva raspunsuri:

1. sa incep cu infasurarea III iar celelalte doua sa le pun peste?

2. infasurarea I o bobinez in sens invers celorlalte doua?

3. nu stau bine cu sarma de bobinaj asa ca am desfacut o bobina pe care o aveam prin cutiute si am recuperat suficienta sarma de 0.1mm. Este o problema daca folosesc mai multe fire in paralel? Adica 4 fire pentru bobina I si cate doua fire pentru II si III. Un calcul sumar imi arata ca ar incapea pe carcasa.

Multumesc.

traf.thumb.jpg.0c5862d42900103ca035dca0298ddec6.jpg

Link spre comentariu

1. Ordinea înfășurărilor depinde de destinația lor - cele care sunt succesive au cuplaj mai bun , de izolația necesară între ele - de regulă se bobinează secundarele de-o parte a izolației ”principale” și primarul de cealaltă.

Uzual se fac secundarele primele ( fără să fie absolută chestia asta ) tot din motive de cuplaj mai bun. Dar, corect, un transformator se proiectează în mod individual, nu se merge după reguli generale.

2. Se bobinează în aceeași ordine, punctele marchează începutul.

3. Și, puțină matematică! 4 fire de 0,1mm diametru nu fac (în secțiune) cât unul de 0,41mm. Ar trebui 16!. La fel pentru 0,2 mm.

 

Link spre comentariu

Multumesc mult. 

Îmi este de ajutor sa pun prima bobina cu spire mai multe deoarece este posibil ca numărul de spire sa îl mai modific. Ar fi incomod sa desfac 100 de spire ca să ajung la cea de 20.

La punctul 2 cred ca ai vrut sa scrii ca se bobineaza în același sens. 

Lecția de mate mi-a fost de folos. :reytre Multumesc.

Link spre comentariu

Dacă este sa încercăm să cuplam cit mai bine primarul cu secundarele atunci cel mai bine este cu primarul împărțind în doua și secundarele în mijloc. 

Altfel poți sa bobinezi cum îți vine mai la indemina dar o sa ai inductanta de scăpări mai mare implicit spike-uri mai mari cu disipatie mai mare pe snuber și randament mai mic. 

Link spre comentariu
Acum 15 minute, Marian a spus:

Deci e fix unde-i este locul.

OK. Este foarte bine ca aceasta discutie este la locul potrivit. Eu am cautat pe forum inainte sa postez dar acest topic nu mi-a aparut.

 

Acum 16 minute, Marian a spus:

PS: Interesanta chestie...

De acord, si mie mi s-a parut interesant acest tester. Cred ca ar merita un topic separat. Poate fi de interes pentru multi useri de pe forum.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări