Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Let's make it digital ! (legat de VU-metre)


Vizitator Andrei.Hrubaru

Postări Recomandate

Vizitator Andrei.Hrubaru

Salut,Am facut un VU-metru cu LM3915 si are un jumper MODE din care selecteaza fie afisaj bara fie afisaj punct (cei care l-au folosit stiu despre ce e vorba; cine nu stie si-l intereseaza sa citeasca datasheet-ul de la producator). Toate bune si frumoase, dar parca langa un reglaj digital al volumului, balance-ului, bass-ului si al treble-ului si butonul de mute sa pun un intrerupator banal ar strica tot farmecul (ma refer la cel pentru jumperul MODE). O sa-mi spuneti ca as putea sa pun jumper-ul inauntru si sa-l setez odata si gata, dar eu vreau sa fie accesibil si mai mult sa fie pe consola de comanda, deci in fata. Prin urmare trebuie sa fie elegant :smt003 Ce ma intereseaza este daca este vre-un CI sau orice , numai sa fie :smt003 , care la fiecare apasare a unui intrerupator digital (fara retinere, din acestea normale micute) sa inchida/deschida succesiv circuitul acesta. Se poate face, asta e sigur, dar am nevoie de o idee, ca-mi lipseste "experienta".

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Foloseste un bistabil D (CD4013) in configuratie de divizor cu 2 (iesirea Q negat la intrarea D). La aplicarea succesiva a unui impuls pe intrarea de clock, iesirea Q va fi cand 0 cand 1. Va trebui sa faci debounce... etc, dar ai cerut o idee. Daca ti se pare tentanta, putem dezvolta.Cirip

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

recunosc ca nu e prima data cand aud de "bistabil", dar in schimb habar nu am ce e ala si de unde sa-l iau :smt005 , i-am gasit datasheet-ul , deci am ce studia, si sper sa aiba sens ... pentru mine :finga:

 

mc pt idee cirip, dar .... esti singurul cu imaginatie de pe forum !? :smt006

 

PS: Care e diferenta intre CD4013A si CD4013B, sau ce e acela status "OBSOLENTE" si "ACTIVE" ??

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

@cirip

 

am citit datasheet-ul atat de la Texas Instruments cat si cel de la National Semiconductors si .... degeaba, le lipseste un exemplu ceva si de aceea pt mine e egal cu NULL :snakeman:

 

daca poti sa faci un montaj simplu in care acest bistabil, sau oricare altul, prin primirea de impulsuri (inchiderea/deschiderea unui circuit cu un intrerupator fara retinere) sa-mi tina inchis sau sa-mi tina deschis pana la urmatorul impuls un circuit oarecare m-ar ajuta mult...

 

:smt006 si e o urgenta !!! :smt006

Link spre comentariu

Nu stiu dar mie chestia aia cu bar or doot mi se pare o tampenie la LM3915....eu lam facut si cand dau sa imi functioneze pe doot (adik scurt la pinul 9 cu masa) imi sta penultimul led tot timpul aprin restu functioneaza ca inainte, cand nu este in scurt funchioneaza normal...problabil am gresit eu ceva sau schema folosita de mine nu e buna...acum il tin pe normal....iar intrerupatorul e pus la pinul 9 la masa...

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

acum fac o schema adaptata dupa una de pe net cu LM3915, o sa postez schema si poze daca totul e ok, altfel nu ca o sa-mi fie rusine :finga:

Link spre comentariu

Varianta cu bistabil D despre care vorbeam este aici:

http://www.discovercircuits.com/PDF-FIL ... imeout.pdf

Desigur, poti folosi si una din schemele propuse de niq-ro.

 

"PS: Care e diferenta intre CD4013A si CD4013B, sau ce e acela status "OBSOLENTE" si "ACTIVE" ?? "

 

Diferenta dintre A si B tre' sa fie scrisa in foaia de catalog. E pos. sa fie ceva pe la caract electrice.

obsolete (fara N) = uzat moral, mancat de molii ... nu se mai fabrica

active = in productie curenta.

 

Cirip

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

multumesc cirip pentru lamuriri :supz: mai am putin si termin vu-metru-ul :weedman: tineti-mi pumnii :yawinkle:

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

pentru toti fanii mei din tara :))) am veste proasta: nu am terminat VU-metru-ul, si un AVERTISMENT !!!Sa nu folositi NICIODATA BARE din acelea CU PINI pentru a va face un SOCLU pentru CI-uri !!! Am cumparat asa ceva, cu 40 de pini la 1 leu, nu de alta da nu am gasit un soclu de 2x9 pini, si tanti de la magazin "Luati ca va faceti treaba! (si eu imi vand marfa)" si am luat. Daca fac contact cum trebuie 3 pini din 19 e muult, asa ca daca stiti ce e bun pentru voi si munca voastra ascultati-mi sfatul si cumparati socluri , nu improvizati !!!Toata afacerea asta m-a costat 1 zi , cativa nervi si ceva banuti, nimic de care sa fiu mandru. :smt005

Link spre comentariu

o să fii şi mai mândru când ai să afli că există integrate care conţin întrerupătoare/microcontacte (zi-le cum vrei) electronice. nu cu bistabile!!erau nişte MMC-uri... ţin minte vag o descriere din catalog: "4 intrerupătoare bilaterale"...

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

am revenit cu o intrebare. am citit in datasheet-ul CI-ului LM3915 pe care l-am folosit la VU-metru ca poate fi alimentat de la 3V la 25V. eu am un transformator de la un router ce scoate 7.5V cu 1A. e ok daca-l folosesc pe acesta sa alimentez vu-metru-ul ? Alte 2 alternative ar fi fie cu 5V fie cu 12V din sursa PC-ului. Ce sa aleg ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări