Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6P9-la ce se poate folosi


Postări Recomandate

Ma intersa amplificarea deci ma refeream doar la componenta alternativa. Componenta continua nu ma ajuta sa determin amplificarea. Credeam ca e destul de clar ce doresc. Putem baga in calcul si greutatea dulapului de haine dar nu ajuta la nimic. Intr-un calcul se iau doar datele de interes, restul e umplutura ce nu ajuta sau incurca.

 

Am spus asa: "Daca sunteti amabil ma intereseaza tensiunea alternativa si deci de aici amplificarea in anozii tuburilor si in secundarul transformatorului"

Lasă "greutatea dulapului de haine"...

 

Păi dacă aşa variază tensiunea la anod ( http://postimage.org/image/inwmzgtdd/ ) devine clar că la bornele primarului ai 177Vef ,calculezi amplificarea în tensiune a etajului dat că ştii atacul gc(grilă comandă).

Nu contează cum exprimi tensiunile în Vvv ,Vrms ...

Link spre comentariu

Deja vorbim ca sa ne aflam in treaba. Nu inteleg ce nu intelegi.Diagrama poate fi sau nu reprezentata cu componenta alternativa, la fel ca la osciloscop. Nu asta conteaza. Am cerut tensiuni alternative si am primit Vrms. Se subintelegea ca se refera la tensiunea alternativa. Citeodata e mai bine sa se recunoasca fair-play cind se greseste nu sa se demonstreze ca greseala e buna, asa cum a recunoscut fair-play dl Lazaroiu, cu totii putem gresi.

Link spre comentariu

OK!Am gresit eu,poftim: RMS/2,doar pentru tensiunea din anod,e bine asa???... si cu asta declar capitolul incheiat.

Asa scrie dl Lazaroiu. Voiam sa inchei dar vad ca insisti. Cind am cerut tensiuni alternative am primit doar Vrms, diagramele, unde se vede componenta continua, au venit mai tirziu.In general vorbind nu te uiti numai la ce afiseaza programul ci si verifici si daca e credibil ceea ce afiseaza. Uneori programul sau vreun aparat de masura poate afisa prostii.
Link spre comentariu

Uneori programul sau vreun aparat de masura poate afisa prostii.

Exclus ! Erori apar numai daca nu socotim sau nu masuram ceea ce trebuie. Sau iar tragem concluzii ca teoria este una si practica este altceva ????

Nu ma pricep la acel program si nu stiu amanunte despre cum afiseaza el datele. .

Cum ar trebui sa afiseze ??? Este vorba doar de ....nici nu poti sa-i spui matematica pt ca in cazul de faza sunt numai operatii aritmetice de gradul I si II . Programul nu face altceva decat sa ne scuteasca de hartiile folosite pt calcule si ne da siguranta evitarii greselilor, de altfel , foarte umane . Este drept ca si cu calculele astea, poate fi problematic ,...mai ales daca ne jucam cu formule aplicate neconditionat , numai pt ca asa le-am gasit scrise in anumite carti si uitam contextul in care au fost expuse.Iar despre RMS,ba ca-i alba, ba ca-i neagra.... ce naiba sa mai zic !???? http://www.circuiteelectrice.ro/curent- ... plitudinea
Link spre comentariu

Cu R11:Ug1(U2)=707mV[rms]Ua(U2)=23.35V[rms]Ug1(U1)=3.15V[rms]Uk(U2)=650mV[rms]Ua(U1)=355V[rms]Us(8ohmi)=5.08V[rms]R14 in circuit

@valderama, In acest caz cum Ua(U2)=23,35V ? La ce tensiune se refera?Ce tensiune e asta? Eu intelesesem ca se refera doar la componenta alternativa. Sau intr-um caz se referea la componenta alternativa exclusiv iar in celalalt nu? Ca nu mai iese amplificarea.
Link spre comentariu

În grila de comandă(tub final) în principiu estimez atac 2 x (-Ugc_negativare) probabil 14Vvv adică 500/14 gain=35 tub final ,sau dacă doreşti altfel 177/5=35...

Link spre comentariu

Astept un raspuns la intrebarea "Ua(U2)=23,35V ? La ce tensiune se refera? E vorba de componenta alternativa exclusiv?"De unde sa aibe tubul final asa o amplificare cu o reactie nagativa locala asa de puternica (R14)? Ce factor de amplificare are in catalog?

Link spre comentariu

Astept un raspuns la intrebarea "Ua(U2)=23,35V ? La ce tensiune se refera? E vorba de componenta alternativa exclusiv?"

De unde sa aibe tubul final asa o amplificare cu o reactie nagativa locala asa de puternica (R14)? Ce factor de amplificare are in catalog?

Hai sa terminam acest subiect pentru ca vina principala o port eu,ar fi trebuit de la bun inceput sa specific clar ce si cum si mai ales trebuia sa postez formele semnalelor in punctele cerute,sau trebuia sa "plotez" in punctele respective printr-un condensator.Cand le utilizez eu,stiu despre ce este vb. si atunci nu mai sunt probleme,dar pentru altcineva ar fi trebuit sa precizez.... :jytuiyu

Semnalul in anodul lui 6J8 si componenta continua.

Posted Image

 

Tensiunea alternativa in anodul lui 6J8:

Posted Image

 

 

Problema la noi a fost si va fi in continuare o problema de comunicare,este foarte greu sa comunici prin intrebari si raspunsuri (cerute)date la intervale de timp relativ mari,dar si de multe ori in mare graba.Toate discutiile de mai sus reflecta faputul ca fiecare dintre noi cunoaste aceste chestii elementare,insa eu am fost neatent si ar fi trebuit sa-i raspund lui excat in unitatile de masura electrice ce mi-au fost cerute.Eu am mers la premiza ca sunt chestii evidente pentru un utilizator de LTC,oricum eu va multumesc pentru atentie dar si pentru criticile aduse.Contradictia constructiva intotdeauna aduce progres.

Acum va astept si pe dv.(exclus dl. care are cateva sute!) cu scheme originale la care sa pot participa si eu in postura de "critic"... :da

O zi buna la toata lumea!

Link spre comentariu

@lazaroiu, Dumneavoastra ati clarificat confuzia inca din momentul in care ati pus diagramele. Nu voiam sa mai insist, dupa cum spuneam. Am fost fortat sa continui discutia de dl valderama care voia sa demonstreze ca albul e negru.

Acum va astept si pe dv... cu scheme originale la care sa pot participa si eu in postura de "critic"...

Cred ca abia asteptati. :freaza:Se accepta si scheme teoretice neverificate practic? Acum sunt mai mult pe drum si nu pot merge cu atelierul dupa mine. Nu am nimic impotriva practicii.
Link spre comentariu

...

Am fost fortat sa continui discutia de dl valderama care voia sa demonstreze ca albul e negru.

 

Fals(stă scris tot ce am spus).

 

Depinde la ce raportăm variaţia tensiuni din anod 6p9 (în regim dinamic) la masă sau la +Ua (raportat la masa exista o singură polaritate la anod 6p9 ,raportat la +Ua apare schimbare de polaritate pe sarcina inductivă/<înfăşurarea primară OT> dispusa in anod).

post-18717-139829411272_thumb.png

Link spre comentariu

Dl. are perfecta dreptate,dar inca odata vin si spun ca eu am crezut evidenta exprimarea datelor mele,dar de acum in colo daca o sa mai postez ceva,o sa dau mult mai multe detalii....

 

deci mai jos sunt urmatoarele:

 

Semnal in anod 6P9 cu referinta masa (0 volti),schema:

Posted Image

semnalul:

Posted Image

 

Semnal in anodul 6P9 cu referinta +Uanod,schema:

Posted Image

Semnalul:

Posted Image

 

@,personal accept orice schema originala(personala) pentru discutii,indiferent ca-i realizata practic sau nu,este chiar mai interesant de analizat o schema teoretica.

Link spre comentariu

Bineinteles ca depinde de punctul de referinta. Pe mine ma interesau amplificarile si deci am vrut tensiunile alternative. Amplitudinea tensiunii alternative pe anod e aceeasi indiferent daca luam ca referinta masa sau tensiunea de alimentare. Pentru a calcula amplificarea nu conteaza polaritatea si nici componenta continua. Sunt amanunte inutile pentru acest scop (calcularea amplificarii).

 

 

La cererea d-lui Lazaroiu acceptasem ca a fost o neintelegere si sa o lasam asa.

 

Am cerut tensiuni alternative si am primit asta:

Cu R11:

Ug1(U2)=707mV[rms]

Ua(U2)=23.35V[rms]

Ug1(U1)=3.15V[rms]

Uk(U2)=650mV[rms]

Ua(U1)=355V[rms]

Us(8ohmi)=5.08V[rms]

R14 in circuit

 

Daca exista dubii in legatura cu exprimarea cu privire la tensiunea anodica atunci nu putea exista dubii cu privire la tensiunea din secundar (pe sarcina). E vorba, in mod evident, de tensiune alternativa. Daca se foloseste aceeasi notatie si pentru Us si pentru Ua atunci se presupune ca avem aceeasi tensiune adica RMS (componenta alternativa). Mi se pare o eroare de exprimare evidenta. La asta ma refeream cind am spus ca valderama vrea sa demonstreze ca albul e negru. Adica desi e o eroare totusi vrea sa demonstreze ca de fapt e corecta exprimarea. In citatul de mai sus nu poate fi folosita aceeasi unitate de masura si pentru Us(evident alternativa) si pentru Ua(cu componenta continua) fara sa se specifice, fiindca se creaza confuzie. La asta m-am referit cind am spus ca vrea sa demonstreze ca de fapt nu e nici o confuzie si ca de fapt exprimarea e foarte clara. Pina si lazaroiu acceptase ca a fost neclar in exprimare.
Link spre comentariu

A fost o neitelegere intre mine si userii lazaroiu si valderama, nu un conflict.

Corect . Aceste discutii nu trebuiesc luate personal si nici nu trebuiesc dezvoltate in acest sens. Parerea mea este ca administratorii forumului trebuie sa se manifeste in aceasta situatie. Dar trebuie sa recunosc ca si tu ai incercat sa despici firu'n patru , cand nu era cazul. Uvv este aceeasi si pe componenta continua si in cea pur alternativa...sunt 500Vvv indiferent cum o rasucesti. Iar din aceasta valoarea puteai sa extragi ce vroiai, rms , vms,vrms,...vvruummmm...Iar pe Domn'Lazaroiu sa nu-l crezi . El si cand nu greseste tot spune ca a fost greseala lui , tocmai pt a evita asemenea tipuri de discutii.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări