Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6P9-la ce se poate folosi


Postări Recomandate

...

Chiar daca tubul final s-ar deschide la maxim, ceea ce in practica nu intilnim, tensiunea efectiva maxima ce o putem avea in anod e de 219V cu o tensiune de alimentare de 310V

De unde şi până unde ?! 219V ăştia...(curent modulat în sarcina , sau altcumva ?...).

...............................................................................................................................................

 

Montajul prezentat de Lazaroiu negreşit funcţionează şi funcţionează chiar foarte bine(in "ciuda" tuburilor cu care este echipat).

Link spre comentariu

...

Chiar daca tubul final s-ar deschide la maxim, ceea ce in practica nu intilnim, tensiunea efectiva maxima ce o putem avea in anod e de 219V cu o tensiune de alimentare de 310V

De unde şi până unde ?! 219V ăştia...(curent modulat în sarcina , sau altcumva ?...).

...............................................................................................................................................

 

Montajul prezentat de Lazaroiu negreşit funcţionează şi funcţionează chiar foarte bine(in "ciuda" tuburilor cu care este echipat).

Dar ce, am spus eu ca montajul nu functionraza? Am spus ca daca reactia negativa locala e prea mare atunci reactiei globale nu-i mai ramine prea multe de facut adica devine inutila. Din masuratoarea d-lui Lazaroiu cu R11(reactia globala) la iesire avem 5,08V iar fara R11 avem 6,77V adica ceea ce spuneam, nu se prea simte ca exista.

 

Credeam ca e evident de unde sunt cei 219Vrms. Daca tensiunea de alimentare are 310V atunci aceea devine tensiune de virf maxima iar tensiunea efectiva este 219V. Asta dupa cum spuneam daca tubul ar fi unul ideal si tensiunea pe anod ar putea ajunge zero volti cind tubul e deschis complet, situatie la care in practica nu se ajunge niciodata (dupa cum spuneam). In realitate o tensiune de 176,5Vrms in anodul finalei e mult mai aproape de adevar. De unde 176,5Vrms? Pai daca avem un transformator 10k/8ohm atunci avem un raport de transformare de 35,35. Tensiunea pe sarcina e 5V/8ohm. Rezulta in primar 35,35x5=176,5Vrms.

 

M-am referit la cei 219Vrms pentru ca dl Lazaroiu spunea ca in masuratori are in anodul finalei 355Vrms(cu reactie) si respectiv 388Vrms (fara reactie). Ori asta nici in conditii ideale cu tubul perfect nu intilnim. Era fie o eroare de masuratoare fie o eroare de scriere din graba. Nici nu corespunde raportului de transformare.

Link spre comentariu

...

M-am referit la cei 219Vrms pentru ca dl Lazaroiu spunea ca in masuratori are in anodul finalei 355Vrms(cu reactie) si respectiv 388Vrms (fara reactie). Ori asta nici in conditii ideale cu tubul perfect nu intilnim. Era fie o eroare de masuratoare fie o eroare de scriere din graba. Nici nu corespunde raportului de transformare.

355/2Vrms şi respectiv 388/2Vrms sau dacă considerăm palier distinct semi alternanta negativă respectiv pozitivă devine 355V de la un palier la celălalt sau 388V de la un palier la celălalt.

Şi uite aşa se ajunge unde doreşti(355/2=177Vrms).

Link spre comentariu

Tensiunea in anodul lui 6P9:

 

Posted Image

 

Tensiunea pe sarcina de 8 ohmi:

 

Posted Image

 

Ca sa vedeti ca-i bine ce am spus eu iar calculele ies daca veti interpreta aceste grafice.Tensiunea din anod nu este axat +/- ca cea din secundar,am crezut ce este evidenta treaba asta.Iar cele doua reactii se simt al naibi de bine in ceea ce priveste distorsiunile si banda de frecvente.

Deci dl. a explicat foarte clar...eu am fost ceva mai superficial,crezand ca sunt evidente aceste chestii...

Link spre comentariu

355/2Vrms şi respectiv 388/2Vrms sau dacă considerăm palier distinct semi alternanta negativă respectiv pozitivă devine 355V de la un palier la celălalt sau 388V de la un palier la celălalt.Şi uite aşa se ajunge unde doreşti(355/2=177Vrms).

Scrie Vrms nu Vrms/2.Chiar trebuie sa mergem la dictionar sa vedem ce inseamna Vrms.
Link spre comentariu

355/2Vrms şi respectiv 388/2Vrms sau dacă considerăm palier distinct semi alternanta negativă respectiv pozitivă devine 355V de la un palier la celălalt sau 388V de la un palier la celălalt.Şi uite aşa se ajunge unde doreşti(355/2=177Vrms).

Scrie Vrms nu Vrms/2.Chiar trebuie sa mergem la dictionar sa vedem ce inseamna Vrms.
OK!Am gresit eu,poftim: RMS/2,doar pentru tensiunea din anod,e bine asa???... si cu asta declar capitolul incheiat.
Link spre comentariu

OK!Am gresit eu,poftim: RMS/2,doar pentru tensiunea din anod,e bine asa???... si cu asta declar capitolul incheiat.

Nu am lamurit cu reactia negativa dar nu mai insist daca nu doriti sa continuati. Am comentat fiindca ati spus de multe ori ca puneti scheme si pentru a fi dezbatute.
Link spre comentariu

...Chiar trebuie sa mergem la dictionar sa vedem ce inseamna Vrms.

Cred că asta înseamnăRMS(abreviere-root mean square) ,rădăcină medie pătrată sau medie pătratica ,în cazul sinus(semialternante pozitive respectiv negative) des uzitat Vrms.
Link spre comentariu

Nu ma pricep la acel program si nu stiu amanunte despre cum afiseaza el datele. Cind vorbim despre Vrms atunci ne referim exclusiv la componenta alternativa indiferent de palier. De ce am seta programul sa prezinte si componenta continua? Ca sa ne induca in eroare? La ce ne ajuta prezentarea componentei continue? Cind vrem sa vedem un semnal vrem sa vedem componenta alternativa.

Link spre comentariu

Ma intersa amplificarea deci ma refeream doar la componenta alternativa. Componenta continua nu ma ajuta sa determin amplificarea. Credeam ca e destul de clar ce doresc. Putem baga in calcul si greutatea dulapului de haine dar nu ajuta la nimic. Intr-un calcul se iau doar datele de interes, restul e umplutura ce nu ajuta sau incurca.

 

Am spus asa: "Daca sunteti amabil ma intereseaza tensiunea alternativa si deci de aici amplificarea in anozii tuburilor si in secundarul transformatorului"

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări