Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STATIE DE LIPIT(comanda in salve de impulsuri).


Postări Recomandate

salutare tuturor!

as vrea sa realizez si eu aceasta statie pentruca nu am gasit una mai simpla si mai bine explicata ca functionare si mod de reglare dar mai intii il rog pe autorul proiectului d-l Nostalgic,sau pe alti useri care au letconul ZD-981 sa-mi spuna,ce valoare are rezistenta acestui letcon?

Pun aceasta intrebare pentruca am un letcon ZD-415, identic ca aspect cu ZD-981,doar ca mufa are numai patru pini nu sase ca la ZD-981 pe care l-am gasit pe google sub denumirea de ZD-415B.

Rezistenta letconului meu are valoare de1,5Ω si dupa cautari pe net am descoperit ca ar avea termocupla tip J (54 µV / ° ).

Rog pe cine poate sa-mi raspunda.

cu multumiri!

Link spre comentariu

Sunt unul din userii care am construit si aceasta statie de lipit pe care ai pomenit-o.Daca reusesti sa realizezi aceasta statie zic ca esti un om fericit.

O problema ridic aici:

     1.Refa masuratoarea rezistentei din letconul ZD-415.  Esti sigur ca ai masurat rezistenta letconului?.Letconul dumitale se alimenteaza cu 24V si la aceasta rezistenta identificata de dumneata iti va trece un curent destul de mare care poate face prapad.Rezistenta trebuie sa aiba o valoare peste 11 ohmi

     2.Curentul ce trece prin letcon I=24V/1,5 OHMI=18A. Cred ca ai masurat valoarea rezistentei termocuplei

Ce-i de facut? Sa refaci masuratoarea si eventual ceri o consultatie locala pentru siguranta

Letcon din cele cu microcontact  nu cred ca ai sa mai gasesti.Statia este construita in doua variante

 Adopti varianta nr 2 fara senzor de STAND-BY dar utilizand un letcon cu termocupla tip K PENSOL SOLOMON pe care le gasesti

 Deci acel letcon ,din pacate nu iti este de folos pentru ce vrei dumneata sa realizezi

Oricum colegii de pe forum te vor ajuta si indruma cu sfaturi viabile

Succes!

Link spre comentariu

multumesc domnule Nostalgic,eram sigur de aceste valori pentruca asa sint si la ZD-415 si am masurat trei letconuri,doua ale mele si unul de pe o statie LUTnustiucit se pare ca o clona de ZD-912.

la aceasta statie am masurat tensiunea de alimentare a letconului si este de 6V,asta masurat in timpul incalzirii,nu am avut posibilitatea sa masor aceasta tensiune in gol,curentul absorbit de letcon era in impulsuri de la 1.5A mai des 2.5A si cind si cind 3.5A,inclin sa cred ca letconul nu era alimentat cu 24V pentru ca si traful statiei dupa cum arata,ca marime vorbind,nu cred sa poata debita 3A la 24V.

expun aceste lucruri in ideia ca s-ar putea alimenta acest letcon si la tensiune mai mica,cu toate cite rezulta de aici,volum mai mic al trafului,greutate etc...

@rosmarin,cu marea rugaminte de a nu fi crezut tendentios,dupa cum vedeti nu eu trebuie sa refac masuratorile ci dumneavoastra calculele

24/1.5=16 nu 18

cu stima si sa auzim de bine!

 

pentu o mai buna clarificare

 

https://sites.google.com/site/alfschmaster/l%C3%B6tstationgeregelt%2Cmitzd415

Link spre comentariu

Da, domnule!. Mi-a zis-o Dar, in ce contest.......................

Noroc ca la varsta mea de peste 70 ani mai gust de toate.

Eu realizez statii cu puteri de 48W.Proiectantul lor,a realizat  letconul  adecvat PENSOL care admite curent de 2A prin letcon la 24V LA ACEASTA PUTERE.

Ce am observat,ca doua letconuri au variatie termica diferita  motiv pentru care selectez aceste letconuri in vederea micsorarii  inertiei termice datorate si termocuplei.

 Valorile masurate de mine erau diferite oricum fata de ce ati masurat dvs la letconul PENSOL folosit de statia ZD-415 ; SI SUNT!

Adevarat nu ca si scuza am dat o valoare aproximativa, mai mult de atentionare in raport cu letconurile folosite de mine. Acum,ce mie 16 ce mie 18A daca suntem spirituali?

Link spre comentariu

domnule rosmarin,nu am intentionat sa "v-o zic" si va rog sa nu va simtiti lezat de remarca mea cu refacutul calculelor vizavi de a d-voastra cu refacutul masuratorilor,tot respectul pentru virsta pe care o aveti si sper si-mi doresc ca peste 70 de ani sa ne intilnim tot aici chiar daca ar fi sa polemizam un pic pe marginea unor afirmatii mai mult sau mai putin inspirate

stiu foarte bine ce ati facut si ce faceti pentru ca am citit toate topicurile de pe forum avind ca subiect statiile de lipit,si nu pot sa spun altceva decit ca am un profund respect pentru ce faceti

letconul meu nu este PENSOL,este ZD-415,dovada ca nu cititi atent,sper sa nu va lezeaza aceasta observatie

vizavi de recomandarile d-voastra sint absolut convins ca sint cu buna intentie dar cu tot respectul nu voi tine cont de ele si asta nu ca sa ma contrez cu d-voastra ci pentru ca urmaresc protectia letconului si multe altele

 

cu stima!

Link spre comentariu

MEA CULPA IN COMPARATIA Pensol-Gotronik.Adevarat sunt  diferente mari  din cauza termocuplului de tipK si tipJ

Fiind fabricate in Polonia credeam ca sunt identice..Eu de exemplu, am  avut letconuri din gama aceasta si nu le-am putut folosi la statiile  digitale cu ATMEGA8(nici Gordak)

Deci retrag cuvintele ca nu ati putea folosi letconul ZD-415 .Schema domnului Nostalgic permite folosirea lui.Cred ca ii singura  recomandare facuta dvs  pentru ca ati cerut-o.

Imi cer scuze public. Cred ca oamenii in varsta dovedesc intelepciune chiar daca nu intotdeauna.

Link spre comentariu

domnule rosmarin,haideti va rog sa fim seriosi,zau asa,pai nu vad nici un motiv pentru care trebuia sa va cereti scuze si nici nu am asteptat asta de la d-voastra pentruca nu m-am considerat jignit in niciun fel

cit priveste intelepciunea la oameni in virsta,nu stiu ce sa zic, nu cred ca are aplicatie la mine,ghita57 vrea el sa zica ceva dar peste vreo doua luni va fi gheorghe58!!!!!!!!

 

va doresc numai bine!!!

Link spre comentariu

Este o realitate traita si trebuie ca atare si platita.Nu dvs cereti sau ati cerut dar asa am simtit eu ca este normal intre oameni normali Deci recunosc inca odata gafa de-a aduce pe picior de egalitate si de aici si valorile electrice a celor doua tipuri de letcon :nu stiu dece le-am egalat nu ca si o scuza.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2452010.html

Ca doar nu-i prima statie de la polonezi ca sa nu o cunosc si  in deosebi letconurile care pentru mine sunt o problema si ca pret dar si ca inertie termica, histereza etc

Editat de rosmarin
Link spre comentariu

salutare tuturor!

as vrea sa realizez si eu aceasta statie pentruca nu am gasit una mai simpla si mai bine explicata ca functionare si mod de reglare dar mai intii il rog pe autorul proiectului d-l Nostalgic,sau pe alti useri care au letconul ZD-981 sa-mi spuna,ce valoare are rezistenta acestui letcon?

Pun aceasta intrebare pentruca am un letcon ZD-415, identic ca aspect cu ZD-981,doar ca mufa are numai patru pini nu sase ca la ZD-981 pe care l-am gasit pe google sub denumirea de ZD-415B.

Rezistenta letconului meu are valoare de1,5Ω si dupa cautari pe net am descoperit ca ar avea termocupla tip J (54 µV / ° ).

Rog pe cine poate sa-mi raspunda.

cu multumiri!

Am ZD 912 si folosesc letcon zd 415b(am schimbat mufa) si este identic cu zd 415.(letcon cu mufa  4 pini) Am facut proba(zd912) si cu letcon cu sonda de temperatura K( letcon solomon) si ai dreptate ,zd 415b si zd415 are termocupla de tip J.

Editat de q_acdc
Link spre comentariu

Referitor la alimentarea rezistentei letconului cu tensiune mai mica decat tensiunea nominala, acest lucru va conduce la cresterea curentului prin circuitul letconului, rezultand automat un circuit de alimentare cu alte dimensiuni, deci dupa parerea mea nu cred ca e o solutie eficienta reducerea tensiunii de alimentare.Iar referitor la valoarea rezistentei la o putere de 65W/24V curentul este aproximativ 2,7A, de aici comform legii lui Ohm rezulta o rezistenta de aproximativ 8,88 ohm.Admitem si faptul ca avem o variatie a rezistentei cu temperatura dar chiar asa variatie??Poate omit eu ceva, caz in care rog pe cineva sa ma lamureasca, altfel mie nu mi se pare corecta valoarea de 1,5 ohm pt rezistenta de 65W/24Vcu toate ca vad ca datasheet-ul pe care domnul ghita57 l-a atasat asa zice 1,5 ohm la 20°C?

Editat de marius_pacurar32
Link spre comentariu

sint un electronist amator si batrin ,va rog sa sesizati nuanta,adica nu unul bun si stau slab cu teoria,asta fara nici un fel de falsa modestie si din aceasta cauza nu stiu sa si sa-mi explic anumite lucruri

si eu am fost uimit de valoarea de 1,5Ω a letconului fapt care ma determinat sa masor curentul absorbit de letcon in functionare asta pe statia originala si cu letconul original cu care este dotata statia valorile citite le-am expus mai sus,totusi sa nu uitam ca letconul este alimentat in salve de impulsuri de durata necunoscuta,cel putin mie,datorita acestui fapt letconul s-ar putea sa ia si 16A asa cum reiese din calcule dar asta pentru un timp extrem de scurt mult sub o secunda iar dvm-ul sa nu sesizeze acest curent mare tocmai din cauza duratei sale prea scurte

este o presupunere mea si poate fi gresita m-as bucura daca cineva mi-ar demonstra ca gresesc explicindu-mi si de ce

poate d-l NOSTALGIC,care am impresia ca a conceput aceasta statie special pentru acest tip de letcon,are bunavointa sa ne lumineze putin

in orice caz rezistenta letconului,fara nici un dubiu,are valoarea expusa mai sus

pe site-ul german dupa cum vedeti este si o mica unitate de comanda cu PWM si mai exista acolo un comentariu al unei persoane care a realizat aceasta unitate si care obiecta,din cite am reusit sa traduc, inertia termica mare peste 30 de grade

la statia conceputa de d-l NOSTALGIC nu se intimpla acest lucru,spun asta din teorie adica din ce am citit pe acest topic incepind de la pagina 1,sint in curs de realizare si o sa revin cind va fi gata

 

scuze pentru lungimea postului

Editat de ghita57
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări