Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Apa dura


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 1 an mai târziu...

sincer cred ca cea mai buna apa pentru dus si pentru masina de spalat este apa distilata! Consider ca apa distilata se gaseste in natura din abundenta atunci cand ploua, deci, se poate construi un colector de apa de ploaie de cativa metrii cubi, din care sa alimentam dusul si masina de spalat cu ajutorul unui alt circuit cu hidrofor separat! costurile sunt maricele, insa se pot amortiza repejor datorita faptului ca nu se cheltuie cu intretinerea lui decat foarte rar cand trebuie decolmatat de malul care se depune pe fundul vasului colector!

 

de-abia acu ma trosnit ideea in cap, cand am vazut la bunica-mea o mare groapa betonata din care scotea apa sa se spele pe cap!

 

chiar daca e mai bine de un an de la ultima postare poate foloseste cuiva! Parca userul Worker avea un aparat de curatare cu aburi! asta ar fi o sursa de apa distilata MOCA!

 

Numai bine!

Link spre comentariu

chiar daca e mai bine de un an de la ultima postare poate foloseste cuiva! Parca userul Worker avea un aparat de curatare cu aburi!

Da, il am si il folosesc pentru curatarea diverselor piese/obiecte.Are un rezervor de 3 litri dar consumul este destul de mare in jur de 1500W daca nu ma insel.Si eu nu fac cu el apa distilata ci il alimentez cu apa distilata pentru a nu se colmata boilerul respectiv.Apa distilata eu stiam ca se obtine fara costuri de la instalatiile de aer conditionat.Referitor la apa colectata de la acoperis in zonele de deal si munte am observat ca apa rezista mai mult timp fara sa se altereze.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Apa dura este o apa bogata in saruri de Ca si Mg. Exista 2 tipuri de duritate, temporara si permanenta. Duritatea temporrara consta in bicarbonati de ca si Mg care la temperatura trec in carbonati si care se depun impreuna cu carbonatii care dau duritatea permanenta. Nu insist asupra chimismului reactiilor, important este ca de aceste saruri nu se scapa aruncand un pumn de sare in fantana. Exclus, daca ar fi asa de simplu s-ar rezolva multe probleme. De calciu si magneziu se poate scapa in 2 feluri, prin tratare cu tripolifosfat de sodiu care precipita calciul si magneziul acesti cationi fiind inlocuiti de sodiu sau prin trecere peste coloane cu rasini schimbatoare de ioni. Tratamentul cu tripolifosfat este eficient si se practica pe scara larga, se introduca astfel de granule in cartuse si apa trece peste ele (tripolifosfatul este greu solubil) aceste cartuse se gasesc in comert si se monteaza pe teava de admisie a apei in masina de spalat sau pe admisia apei in centrala de apartament, pe admisa apei in boilerele elctrice sau pe gaz etc.Coloanele schimbatoare de ioni sunt coloane de otel captusite cu cauciuc sau email, umplute cu rasina schimbatoare de ioni. Aceasta rasina este sub forma unor granule de plastic, de dimensiuni sub 0,5 mm, de culoare bej spre maro si se numesc "cationiti". Coloanele de cationiti trebuie sa aiba un H/D intre 9 si 10 si se umplu la 70% din capacitate. Admisia este pe la partea superioara si colectarea este pe la partea inferioara, in cazul dedurizarii apei, debitele pot fi relativ mari pt ca timpii de stationare sunt relativ scurti. Timpii de stationare sunt duratele necesare schimbului ionic prin care rasina cedeaza un cation si fixeaza altul (calciul sau magneziul in cazul nostru). Dupa ce este umpluta coloana cu rasina , se trateaza cu acid clorhidric 7% pentru demineralizare si in momentul in care la iesire concentratia solutiei de acid este aproximativ aceeasi cu cea de intrare se considera ca rasina este in forma H. Se procedeaza la spalare pt indepartarea urmelor de acid, pH -ul apei la intrare sa fie acelasi cu cel al apei de la iesire. Faza a doua consta in tratarea cu solutie de hidroxid de sodiu 5% si astfel ionii de H sunt eliberati de rasina si sunt retinuti ionii de Na. Cand pH-ul la iesire devine alcalin se urmareste concentratia si cand este aproximativ egala cu cea de la intrare se intrerupe tratarea. Acelasi tratament se poate face si cu o solutie salina de clorura de sodiu de concentratie mai mare numai ca la iesire se va obtine o solutie diluata de acid clorhidric (ramane Na pe rasina si pleaca H care in combinatia cu Cl da acidul clorhidric). In momentul in care pH-ul la iesire este egal cu cel de la intrare, s-a terminat tratarea. Aceasta a doua metoda are avantajul ca e mai usor de urmarit, doar cu hartie de turnesol sau cu un pH-metru digital. Se spala coloana si apoi cand nu mai avem ioni de clor in solutia de iesire (se verifica usor cu o picatura de solutie de ANO3 care da un precipitata alb) se poate trece la colectarea apei care de data aceasta va avea un pH alcalindin cauza prezentei ionilor de Na care sunt eliberati de rasina fiind retinuti ionii de calciu in locul lor. Acesta este procesul de obtinere a apei dedurizate. Aceasta apa oricat ai incalzi-o nu va lasa depuneri. Procedeul este folosit la termocentrale pt cazanele de abur pana la 3 atm.Sper ca te-am lamurit, a fost un pic de vorbarie dar cred ca ti s-au limpezit niste notiuni.Acum iti spun cum as face eu si de fapt cum am facut la cumnata mea la tzara unde alimenteaza masina de spalat din fantana. Am montat 2 cartuse cu tripolifosfat, cele mai mari posibile, in serie si odata pe an, cartusul 2 devine cartusul 1 . In cartusul 1 care il va inlocui pe al doilea pun granule noi de tripolifosfat.Am incercat si cu cartuse cu magneti permanenti prin care sa treaca apa si in felul acesta nu mai depune Ca dar sunt baliverne. Ca sa se produca fenomenul de rupere a ionului de Ca, apa trebuie sa treaca cu viteza mare (5-6 m/s) printre liniile de camp magnetic or la presiunea de 2 bar si o sectiune de 15 mm poti avea cel mult 1,5 m/s. Spor la treaba !

Link spre comentariu

Se gaseste in flacoane la magazinele de bricolaj, sau cele care comercializeaza centrale de apartament si piese descimb aferente, instalatii sanitare, Baumax, Praktier, Dedeman etc si flacoanele au o cantitate de cristale (granulatie mare 3 - 8 mm forma neregulata transparente, arata ca niste cioburi de sticla securit) suficienta pt fiecare tip de filtru. Sunt magazine in care se poate cumpara vrac, se cantareste in pungute, fiecare cat are nevoie. Trebuie atentie la schimbarea lor. Se va desface paharul filtrului cu sita si tubul de pe mijloc cu tot. Se pune apoi tubul de pe mijloc, se toarna si se aseaza cat mai bine si mai uniform cristalele apoi se pune sita deasuprasi se insurubeaza la loc paharul filtrului.

Link spre comentariu

banuiesc ca aceasta apa nu este potabila! sau este? in fine...@worker am inteles ce faci cu acel aparat, este buna si treaba cu aerul conditionat, daca ai aer contitionat nu faci decat sa colectezi apa rezultata in vase! in legatura cu costul unui colector de apa de ploaie, nu cred ca e asa de scump! De exemplu! nu am chef sa sap eu groapa... dau 50 de lei cuiva si in doua maxim trei ore este gata! Bun. Mai departe mai am nevoie de plasa sudata, ciment, balast, un cofraj (poate fi o bucata de fibra de sticla pentru acoperis, astfel iese perfect neted vasul) astfel avem 100 de lei o plasa sudata, 100 de lei cimentul, 100 de lei balastul, si inca 50 de lei cofrajul! inca 100 de lei daca nu ai chef sa faci singur, si avem 500 de lei pana la produsul finit! ar mai costa ceva hidroizolarea gropii, si cam atat! sau fara prea mare munca dar cu un cost mai mare ar fi sa cumparati un rezervor din fibra de sticla sau PVC si gata! solutii pentru colectarea apei de ploaie sunt, si nu la costuri foarte mari!cu putin chef de munca si imaginatie poti face lucruri uimitoare!

Link spre comentariu

Apa tratata pentru dedurificare nu este potabila datorita faptului ca desi este greu solubil , tripolifosfatul va fi prezent. In celalat caz, cand se foloseste rasina, apa poate fi consumata pt ca ionii de Ca sunt inlocuiti cu ioni de Na dar cantitatile sunt mici 9 - 12 mg la 1 litru...

Link spre comentariu

Un bazin de 1000 l daca nu este folosit la capacitate, intr-o luna se transforma in broscarie... Un butoi de 200 l de tabla, asigura cel putin 4 cicluri de spalare. Apa fiarta si racita se dedurifica pt ca se depune piatra. Daca ai un butoi de 200 l, de tabla, vopsit in negru si pus la soare poate fi o sursa de apa dedurizata. In vasele de inox, piatra se depune cu viteza mult mai mare decat in cazul vaselor alcatuite din alte metale.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări