Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Difuzoare romanesti


Postări Recomandate

Oi fi nimerit unele mai rezistente, că A350 ardea sărăciile alea cu spor. Şi pe cele de 32W (6 difuri de 8W) şi orice boxe mai slabe de 50W.A350 scotea la vîrf 70-80W.

Ce putere are A-350 in 20hz-20khz ?? pe el scrie 2 x 35w dar nu prea se aude de 35w (putere echivalenta cu amplificatoarele Japoneze)
Daca ala nu se aude de 35 w inseamna ca ai probleme cu el ,bagi semnal slab in el , urca lejer la 50w si cum spuneam cu zal m-ai sus de unde ai si citat ajungea pe la 80 w putere de varf cu ceva distorsiuni ,dar 50 w avea curati , ardea foarte lejer difuzoarele de 35-50 w, le dadea cursa de nu se vedeau le rupea firele leonice in cele m-ai multe cazuri si se ardeau inaltele cam slabute de pe cam orice fel de boxe romanesti.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Uitandu-ma pe aici am vazut la pagina 2 postul domnului Iora, referitor la boxele Pop.Mi-am adus aminte ca am pe undeva, intr-o cutie, un set de 4 difuzoare (doua woofere si doua tweetere) dar fara filtre. Par a fi chiar cele din incintele pop. Pentru cultura mea generala daca stie cineva dimensiunile interioare pentru o cutie in care sa dea rezultatele maxime 'fetele' si o schema cu filtrele.Mersi

Link spre comentariu

pai incintele au cam 10 l din cate stiu eu dimensuni undeva la: h32 ,l 22 ,a 20 cm dimensiuni exterioare, deci pe undeva la 10 l interiori au, filtrele nu stiu ce sa zic, cauta ca o sa gesesti posesori de astfel de boxe si o sa te lamureasca, dar poti gasii pe net intre 50-130 lei maxim gata complecte.Si mie mi-au placut boxele cred ca si acum sunt ideale pentru o camera de apartament la un 20-25 w sunt super suficiente.

Link spre comentariu

"Orcum ar fi difuzoarele si boxele romanesti sunt copii prost facute ale altor firme de calitate.."Ar fi foarte multe de spus asupra realizarilor, bune sau proaste din acest domeniu, de dupa al II-lea razboi, pana la lovilutie!Pacat ca nu se apreciaza munca unui numar redus de oameni , care s-a zbatut in acea perioada, sa faca un lucru bun, in conditiile in care domeniul NU era prioritar, si, mai ales in conditiile in care muncitorii care concurau la aceste produse isi bateau joc de ei insisi, prin munca de calitate proasta. Asta si explica dece nemtii isi cumpara produsele proprii, avand incredere in ele, iar tembelul muncitor roman cu mentalitatea lui, arunca banii pe orice eticheta scrisa in straineste!!!!Tot asta explica si dece Polonia, Cehia, Slovacia, Slovenia, Ukraina, Rusia si chiar Bulgaria, mai au fabrici in domeniu, noi e destepti!

Link spre comentariu

Pacat ca nu se apreciaza munca unui numar redus de oameni , care s-a zbatut in acea perioada, sa faca un lucru bun, in conditiile in care domeniul NU era prioritar, si, mai ales in conditiile in care muncitorii care concurau la aceste produse isi bateau joc de ei insisi, prin munca de calitate proasta. Asta si explica dece nemtii isi cumpara produsele proprii, avand incredere in ele, iar tembelul muncitor roman cu mentalitatea lui, arunca banii pe orice eticheta scrisa in straineste!!!!Tot asta explica si dece Polonia, Cehia, Slovacia, Slovenia, Ukraina, Rusia si chiar Bulgaria, mai au fabrici in domeniu, noi e destepti!

Este simpla explicatia : acei muncitori romani au facut plozi la fel ca ei , dar copii lor nu sunt muncitori deoarece nu mai exista industrie . Dar sunt cocalaro-manelisti , drogati , alcoolici , retarzi , analfabeti , handicapati social , impotenti intelectual etc .De asta urasc ei produsele romanesti !
Link spre comentariu

Este simpla explicatia : acei muncitori romani au facut plozi la fel ca ei , dar copii lor nu sunt muncitori deoarece nu mai exista industrie . Dar sunt cocalaro-manelisti , drogati , alcoolici , retarzi , analfabeti , handicapati social , impotenti intelectual etc .De asta urasc ei produsele romanesti !

:da :ras: :ras: :aplauze :aplauzeSa-i lasam pe norvegieni , suedezi , danezi , englezi , americani sa faca difuzoare si boxe....
Link spre comentariu

Asta este fratilor, face cine stie si cine poate, daca in romania nu se m-ai fac scoli de meserii, toti au fugit la licee sa se faca directori, nu m-ai facea nimeni scoli profesionale si anumite meserii,, ca le era rusine ,radea lumea de ei, si uite asa s-au desfintat, si de unde vreti sa m-ai fie meseriasi? nu vedeti ca in toate domeniile aproape muncesc majoritatea cei batrani sunt tinuti si peste varsta de pensionare unii ca nu are cine sa faca treaba in tara asta, au disparut meseriile din cauza oamenilor care nu au m-ai vrut sa le invete.toti au vrut sa fuga de munca sa faca bani din furat sau m-ai stiu eu ce bisnita. :da :bataie

Link spre comentariu

Putin off topic pe aici, dar va contrazic : atata timp cat nu mai exista industrie, fabrici si uzine, ce sens are sa scolim la profesionale, scoli de meserii si altele ? Unde se angajeaza viitorii absolventi de scoala profesionala (lacatuserie, tamplarie, cizmarie, etc) daca nu mai exista sau exista foarte rar aceste meserii ? Sunt multe de spus, dar aici discutam despre difuzoare. Scuze de off topic.

Link spre comentariu

Putin off topic pe aici, dar va contrazic : atata timp cat nu mai exista industrie, fabrici si uzine, ce sens are sa scolim la profesionale, scoli de meserii si altele ? Unde se angajeaza viitorii absolventi de scoala profesionala (lacatuserie, tamplarie, cizmarie, etc) daca nu mai exista sau exista foarte rar aceste meserii ? Sunt multe de spus, dar aici discutam despre difuzoare. Scuze de off topic.

Sa-ti raspund:- soarta si-o mai face fiecare popor, fiecare individ! Daca asteapta de la altii, ajunge ca noi!- dupa lovilutie toti au stat cu mana intinsa, sa li se dea.....................! Trebuia sa-si traga fiecare cu bata peste mana!- si acum stau toti si asteapta sa li se dea! Sa astepte!
Link spre comentariu

Haideti sa nu de abatem de la subiect si sa fim off topic . :da

Sa inteleg ca ai ceva important de spus despre subiect ?

 

Cumva te incurca Dnul VTP sau eu cu atitudinea fata de snobi si analfabeti ?

Dnul VTP il cunoaste personal pe Dnul Dan Marcu , tatal difuzoarelor romanesti ( ... candva am fost coleg cu Dan Marcu la IEI ) !

Ar putea sa va spuna mult mai multe , dar...

Cat despre difuzoarele romanesti , nimic nu este ceea ce pare .

Pacat de efortul si munca depusa pentru acele proiecte ...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări