Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detalii executie mobilier bucatarii


Vizitator

Postări Recomandate

Vizitator Alexadi

Am si eu o nelamurire am o usa dubla si m-am incurcat putin. Am asa: corp 750mm usa duba, deci ar veni 750- 6 (2 rosturi de 3mm cate unu pt fiecare usa) si imi da usa de 372mm dar in dynalog imi zice 371.5 mm usa gresesc eu cu ceva?

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Am tot citit discutiile de aici si nu am vazut nimic de masa din bucatarie.

Cum o realizam? Sau gasim prin magazine ceva gata facut?

 

Eu as vrea ca masa sa fie in ton cu mobila, aceasi culoare a blatului, sau apropiata.

A realizat cineva masa de bucatarie? Daca da, de unde cumparati picioarele/cadrul?

 

Mi-ar fi placut picioare in genul asta : 351xz7o.jpg

 

Stie cineva unde as putea gasi?

Editat de djlove
Link spre comentariu

Multumesc. Blat de masa din lemn masiv am vazut ca vand la hornbach. Cum sa il finisez ca sa reziste? Daca as merge pe picioare rotunde, imi poti recomanda ceva de la darel? Mai trebuie sa fac si alta structura de rezistenta pe sub, sau e de ajuns sa prind picioarele de blat?

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator gigiore

Salut nomikos,

 

Poti sa-mi propui te rog un sistem de fixare in zid pentru blatul de masa din imagini?

Lungimea lui e 140cm. Alta sustinere nu are decat in zid si pe corpul de la celalalt capat. Din experienta ta, nu exista riscul sa se curbeze la lungimea asta?

Ce parere ai despre politele din partea superioara? In varianta actuala au aceeasi adancime ca si corpurile superioare (30 cm). Crezi ca ar arata mai ok daca ar fi mai inguste?

 

Multumesc.

post-266182-0-57392300-1505048007_thumb.jpg

post-266182-0-00813900-1505048018_thumb.jpg

Editat de gigiore
Link spre comentariu
Vizitator sebastianandrei

Salutare nomikos. Am citit topicul creat de tine pentru a veni in ajutorul nostru, celor care incercam sa ne facem mobila singuri, ma intrebam daca ai putea sa ma ajuti si pe mine cu o schita la o bucatarie, am cumparat de curand un apartament cu prima casa si as vrea sa imi confectionez singur mobila de bucataria, ti-as fi recunoscator daca ai putea sa ma ajuti cateva sfaturi sau daca am putea vorbi undeva in privat.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu

@djlove;

 

Poti pune orice picioare iti plac, in general au prindere strict la nivelul blatului.

 

Salutare nomikos. Am citit topicul creat de tine pentru a veni in ajutorul nostru, celor care incercam sa ne facem mobila singuri, ma intrebam daca ai putea sa ma ajuti si pe mine cu o schita la o bucatarie, am cumparat de curand un apartament cu prima casa si as vrea sa imi confectionez singur mobila de bucataria, ti-as fi recunoscator daca ai putea sa ma ajuti cateva sfaturi sau daca am putea vorbi undeva in privat.
Multumesc anticipat!

Am nevoie de un releveu al spatiului. Vezi ca in paginile topicului, undeva, e un exemplu de releveu.

 

Salut nomikos,

 

Poti sa-mi propui te rog un sistem de fixare in zid pentru blatul de masa din imagini?

Lungimea lui e 140cm. Alta sustinere nu are decat in zid si pe corpul de la celalalt capat. Din experienta ta, nu exista riscul sa se curbeze la lungimea asta?

Ce parere ai despre politele din partea superioara? In varianta actuala au aceeasi adancime ca si corpurile superioare (30 cm). Crezi ca ar arata mai ok daca ar fi mai inguste?

 

Multumesc.

Prinderea la perete poate fi realizata cu tije de polite incastrate. Poti folosi tija filetata si in perete conexpand corespunzator. Gaura pe axa cantului la nivelul peretelui, gaura corespunzatoare in cantul blatului, tija oarecare in perete, si gata. Recomand un adeziv ceva in gauta blatului, inainte de a introduce tija;

 

consola-tija-invizibila-11x11x110-mm-230

 

La lungimea aia, chiar daca nu imediat, in timp se va deforma, dar se rezolva extrem de elegant si invizibil cu compensatori montati pe spate, sau poate chiar niste elemente metalice. solutiile sunt multiple;

 

20054224compensare1.jpg

 

Politele sunt ok, asa le fac si eu.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator gigiore

La lungimea aia, chiar daca nu imediat, in timp se va deforma, dar se rezolva extrem de elegant si invizibil cu compensatori montati pe spate, sau poate chiar niste elemente metalice. solutiile sunt multiple;

 

La corpul din partea stanga jos, unde blatul de bucatarie se continua pana la nivelul podelei sunt necesare ceva picioruse sau e ok daca e doar cant de 2mm in contact direct cu gresia de pe jos?

Asa, la o privire din avion, unde crezi ca ar putea fi probleme sau dificultati la proiectul asta?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Vizitator gigiore

 

Ziceai ceva la un moment dat despre igrasie. Blatul de bucatarie de pe peretele din stanga va fi lipit de zid, atat partea de sus cat si bucata aia care se continua pana la podea. Intre cutiile corpurilor inferioare si zid va fi un spatiu de 5 cm. Crezi ca exista vreun risc de igrasie?

Link spre comentariu

Picior nivelare birou, acolo, e cel mai elegant. Si reglabile in limite restranse.

PIcior%20nivelare%20d=20.jpg

 

Igrasie nu faci decat in conditii care, simplist, implica suprafete reci in medii foarte umede... si/sau spatii prost ventilate. Lasa detalii care sustin buna ventilare, in jurul mobilierului.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator gigiore

Picior nivelare birou, acolo, e cel mai elegant. Si reglabile in limite restranse.

 

 

 

 

Tu prinzi blatul de perete cu ceva, sau doar de corpurile de sub el?

Unde se imbina la 90 de grade cele 2 bucati de blat din poza de mai sus, ce sistem de imbinare imi recomanzi (dibluri, demontabili, etc) ? Mai ales ca primul corp de pe partea stanga a mobilei o sa fie masina de spalat rufe, deci corpul respectiv nu va avea o cutie de care ar putea sa se prinda cela 2 bucati de blat. In plus usa corpului respectiv va fi prinsa direct de blatul vertical.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Claudiu0390

Va salut, am si eu o dilema si sper sa ma ajutati si pe mine.Este vorba de lufturile care se lasa la usi, mai exact am asamblat totul si trebuie sa atasez usile...nu stiu cat trebuie sa lasa, sa las 1 mm de usa sau 2mm?Mentionez ca nu aplic cant, am ales MDF vopsit.

Astept cu nerabdare un raspuns cat se poate de profi.Multumesc anticipat.

Link spre comentariu

Se scad 3mm, din totalul cotelor. Mai exact, la un corp de 720H x 600, usa are 717 x 597.

 

Ai grija la debitare, la MDF vopsit, in pregatire baietii vor slefui cam 1mm, si vor adauga la vopsit cam jumatate. La taiere trebuie facut un efort si taiat la un 717.5 x 597.5, daca se taie manual la circular (adaugat o grosime de linie pe rigla, la cota din diagrama), sau daca se taie la circular in pachete, poate am putea sari la un 718 x 598, detaliu pe care ar trebui sa-l cunoasca si cei din pregatire de la vopsitorie.

 

La montajul final, luftul ramas este de 3mm, intre oricare din elementele de inchidere.

 

 

La sertare se face impartirea generala absoluta a corpului, si din fiecare cota a fetelor de sertar, din nou, se scad acei 3mm;

La un corp de 720 x 600, cu 3 sertare, o jumatate si doua sferturi, fronturile au;

 

597 x 177 2buc

597 x 357 2buc

 

Astea sunt sertare de cota absoluta 18cm 2buc si 36cm 1buc. Sper ca se intelege...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna ziua Domnilor!

 

As vrea sa cer un sfat in legatura cu mobilierul din baie. Doresc sa fac un dulap de baie gen turn, ceva mai incapator. Ma gandesc sa il fac din PAL dar am observat ca in baie marginile PAL-ului se umfla chiar daca sunt cantuite. Am mai avut un dulap din PAL si usa din MDF. Am observat ca usa din MDF s-a curbat dupa o perioada. Se poate face din panouri din lemn? Ma gandesc la un lemn de esenta tare. Sau poate vedeti dumneavoastra alta solutie.

Multumesc!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări