Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

extragere circuite integrate cu ajutorul unui ac de seringa


pop_ady44

Postări Recomandate

va salut am decis sa va impartasesc din experienta mea de incepator o metoda ieftina si la indemana ori cui si in plus si foarte ieftina Se ia un ac de seringa de 1mm si se taie varful jos dupa acea cu acul in stanga si letconul in dreapta se incepe deslipirea se incalzeste usor cositorul dupa care se introduce acul pe terminal si se misca usor circular stanga dreapta conditia este sa a-i terminalele integratului drepte spor la deslipit daca nu este trecut subiectul unde trebuie rog un moderator sa-l puie unde trebe

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Buna metoda dar poti lua o pompa de fludor la 5 lei care face accelasi lucru :da

...mda in fine este destul de discutabil cat te ajuta "pompa" clasica in cajul PCB dublu placate sau...multi start...fara ajutorul unei trese absorbante

acum revenind on topic metoda nu este "noua"....depanatorii pe timpul lui C..... foloseau in mod frecvent astfel de "artificii" inclusiv tresa absorbanta din :ciuda: ...."cablul" care prinde TC la televizoare

Oricum pentru PCB scumpe nu este recomandata metoda.....sau cel putin nu pentru cei care n-au "mana\" formata ...RISC de smulgere a trecerilor metalizate :tryre

 

Acum depinde de nivelul/volumul aparatelor la care lucrei dar eu recomand statiile Weller speciale pentru asa ceva...."prietenii stiu de ce" :dsaf

Link spre comentariu

Foarte buna metoda, am folosit-o in special acum 20+ ani. O aplicam la circuite integrate in capsula DIL, tehnologie THT. Daca gasesti acul potrivit la diametre, atat interior cat si exterior, merge foarte bine.Acum nu prea o mai folosesc pentru ca nu prea mai intalnesc montaje THT, iar alea care mai sunt au uneori gaurile de alte diametre decat acele mele, asa ca risc sa scot metalizarea din interioriul gaurii. Daca la o placa dublu cablat mai poti repara o metalizare distrusa, la o placa cu 6 sau mai multe straturi o metalizare stricata deja asta e o problema urata. Iar daca nu ai nici schema, o astfel de metalizare distrusa se poate transforma foarte usor intr-un cosmar.

Link spre comentariu

Si eu am folosit metoda; acul trebuie modificat in sensul ca trebuie taiat capatul din oblic in perpendicular pe ax; si trebuie sa intre destul de usor prin gaura iar terminalul sa incapa in gaura acului.Pompa e buna, insa nu poate extrage TOT cositorul; o metoda similara pompei era o "ansa" de pistol executata dintr-o bucatica de teava turtita pe o bucata de arc de ceas, formand un spatiu capilar care absoarbe cositorul; golirea acestuia se realizeaza prin scuturare.Totusi, cea mai buna metoda mi s-a parut incalzirea simultana a pinilor (99% erau DIL si incalzirea unui sir era suficienta, chiar daca erau 20 pe rand!) Scula e constituita dintr-o bucata de cupru ce inlocuieste banalul varf cilindric al ciocanului cu rezistenta. Varianta economica era realizarea pe freza a unui canal de 1,5-2mm X 1,5-2mm (latime X adancime) pe generatoarea unnei bare cilindrice de cupru, care inlocuia varful, indoita la 45-90 de grade, si suficient de lunga incat sa poata fi aplicata pe tot sirul de pini de pe o parte a unei capsule DIL. Cu un pic de indemanare se extragea integratul intreg si ramanea si cablajul bun!Adesea problema era mai simpla: la depanarea unui montaj se taiau pinii integratului sigur defect cu sficul apoi se dezlipeu resturile cu ajutorul pensetei si se planta alt integrat, sau se taia cu un fierastrau oarecare cablajul pe linga pini apoi se recupera integratul dintre resturile de cablaj...Ehei, ce vremuri, cand se depanau placi cu integrate sau se recuperau integrate...Antichitate medie!

Link spre comentariu

Metoda din anii copilariei noastre si efecienta atunci in lipsa de altceva.Cum zicea un coleg mai sus acum statiile weller cu vacuum sunt solutii ideale pentru asa ceva.

da da domu dan dar cei care nu repara decat cate 2-3 aparate la o saptamana asa ca divertisment sau hoby oare aceluia i se merita sa investeasca 300-500 sute lei intr-o statie de lipit-dezlipit nu prea vad rostul investitiei. Sau unde este castigul ? :nas: Deci asa mai bine cu metode rudimentare si destul de folosite :jytuiyu
Link spre comentariu

......se merita sa investeasca 300-500 sute lei intr-o statie de lipit-dezlipit nu prea vad rostul investitiei. Sau unde este castigul ? :nas: Deci asa mai bine cu metode rudimentare si destul de folosite :jytuiyu

eu cred ca am precizat foarte clar cand se "merita" achizitia unei statii de dezlipit speciale ...In fine discutia poate fi puratata si altfel...Astfel daca pe vremea lui Ceausescu adoptarea unor astfel de masuri empirice se facea datorita faptului ca nu aveam acces la tehnologie ....astazi in functie de "microbul" cu care esti inoculat pot sa spun ca un bun meserias face tot ce poate pentru achizitia uneia.....la fel si pescarii care achizitioneaza fel de fel de scule....si cu aeromodele/machete , la fel audiofilii care cumpara echipamente de zeci de mii de euro (culmea numai pentru auditii private) etc.....si toate astea dintr-un singur motiv "MICROBUL " numit ELETRONICA :ciuda: sau "PESCUIT" sau MUZICA ...sau ....sau ....Oricum mi-am adus aminte cu placere de perioada de pionierat :da unde se foloseau multe multe artificii (ex: pasta termica ==> din tranzistoare cu germaniu gen AC-uri sau EFT-uri, cablaje "pictate" cu sigmaron sau smoala ...etc) si-mi dau seama cat de batran sunt... :rade: PS: oricum o astfel de statie se ridica la 2000...5000 nu 300-400 cum ati spusToate cele bune
Link spre comentariu

Folosirea acestor metode sa spunem nu atat de profesionale fac si astazi farmecul depanarii asa cum a fost si pt. noi si pt. cei mai varstnici .Sa nu uitam ca si atunci foloseam metode empirice pt. simplu motiv ca nu aveam acces la tehnologie moderna dar si pt. faptul ca echipamentele profesionale erau si atunci la fel de scumpe . Eu am avut prima statie WELLER cu TCP 24V/50W facuta rost din fosta I.E.M.I.si cu pompa adaptata pt.dezlipit la pretul de 1500lei ceea ce era un scor destul de greu de suportat chiar si pt. 1987. Am ramas si astazi acelasi fan WELLER si am achizitionat o gama larga de statii de lipit si dezlipit de la aceasta firma, pt. ca pasiunea nu are limite cand exista cu adevarat ,dar nu intotdeauna le pot folosi de multe ori mai apelez si eu pt. reparatii in diverse locatii la tresa absorbanta la pompa de fludor pt ca nu pot sta nu mai la masa de lucru asa cum mi-as dori . Mi se pare normal sa fim intelegatori si sa-i sfatuim pe cei care nu au posibilitati financiare sa foloseasca si metode mai putin profesionale dar care pot fi aplicate cu succes.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări