Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Canal infundat, statie arsa ???


Vizitator Parazitu

Postări Recomandate

Vizitator Parazitu

Noroc, am niste boxe de calculator, sistem 2+1 de 30W, pot spune ca am fost surprins cat de tare si de bine se aud...dar acum am o problema...in canalul stanga se aude foarte prost...se aude ca si cum ar fi semnalul prea puternic din preamplificator....se aude infundat...si nu e de la satelit, ca le-am schimbat...asta putea fi provocata de un scurt circuit pe intrare, cumva ?Daca ma poate ajuta cineva, as fi recunoscator. ( Sa nu-mi ziceti sa le duc la reparat ;) )

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

etapele ar fi asa:

- desfacci boxele

- notezi integratele

- masori tensiuni

- te duci la uun magazin de piese si cumperi integratul/integratele

- inlocuiesti

- bei o bere de bucurie

 

PS: daca vrei sa te ajutam, spune mai multe date..

 

daca sunt ca astea .. e bulit super-integratul TEA2025 montat in punte care abia scoate 4W reali (vezi http://www.niqro.as.ro/amplificatoare.htm )

Posted Image

Link spre comentariu

cum s-a zis mai sus, intai verifica daca sursa de semnal e de vina:

1) incearca de pe alta sursa de semnal...

2) inverseaza firele canalele sa vezi daca e din amplificator

 

urmeaza sa masori tensiunile pe integrate... comparand tensiunile de pe pinii corespondenti de pe un canal si celalalt...

banuiesc ca te refereai ca nu stii ce tensiuni sunt pe pini.. aparat de masura cred ca ai.... oricum vezi si datasheet-ul integratului ca e plin netul de el.. eventual vezi http://www.niqro.as.ro/amplificatoare.htm :finga:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări